Bilecik bu yıl 36 bin titrem şeftali ihraç etti

Bilecik’te bu yıl 36 bin titrem şeftali ihraç edilirken, sezonun serencam hasadı kilosu 7 liraya İstanbul, Ankara, İzmir ve Şanlıurfa’daki hallere gönderildi.

Bilecik’in şeftali üretimdeki merkezi olan Osmaneli’nde sonuç şeftali hasadı yapıldı. Bu sene 4 ile 7 liradan toptan satışı yapılan şeftali üreticiyi bahtiyar etti. İl genelinde 21 bin dekar alana ekilen şeftalinin son hasadı yapılırken, üreticiler bu yıl rekolte ve fiyatlardan berenarı memnun kaldı. Osmaneli’ne sınırlanmış Beşevler köyünde yılın serencam şeftali hasadına Ilçebay Yüksel Ünal ve Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Eş, Hisarcık Beşevler Köy Muhtarı Mustafa Canbaz’ın tarlasında yaptı.

“Cenabıhak çiftçilerimizin emeğini yararsız etmesin diyoruz”

Şeftali hasadında konuşan Ilçebay l Ünal, “Allah çiftçilerimizin emeğini havadan etmesin diyoruz, emeklerinin karşılığını alsınlar istiyoruz. Vatandaşlarımıza dahi görklü, uğurlu, artağan olsun diyoruz. Darısı özge göveri ve meyvelerimize olsun. Mümasil zamanda domates ve üzüm sezonumuz başlayacak artağan çoğalan zaman olması dileğimle emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

“Şeftali denildiği ant Osmaneli akla gelmeye başladı”

Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş ise, “Özellikle esbak yıllarda Bursa şeftalisi hep anılırdı. Şuan şeftali denildiği ahit Osmaneli akla gelir. Vatandaşlarımıza zaman elde etmiş oldukları ürünleri hoş, iyi ve fazlalaşan olmasını diliyorum” dedi.

Köy Muhtarı Mustafa Canbaz birlikte Ilçebay Yüksel Ünal’a ve İl Tarım Müdürü Necmettin Yâren’a ziyaretlerinden periferi teşekkür etti. – BİLECİKShare: