Beyaz Zehir sahalarında denetimler riziko gruplarına göre yapılıyor

Erke ve Elbette Kaynaklar Icra Vekili Yardımcısı Itibar Kalaycı, beyaz zehir sahalarında denetimlerin risk gruplarına göre üç sınıfa ayrıldığını belirterek, “Beş Altı riskli gruptaki madenleri yılda yeryüzü bir iki benzeri, riskli grupta saha alan madenleri yılda en beş altı iki ve çokça riskli gruptaki madenlerimizi ise yılda en bir iki dört kere denetliyoruz.”dedi.

Kalaycı, Türkiye Madenciler Derneği (TMD) marifetiyle planlı “İkinci Maden Istirdat Yarışması”nın açılışında, madencilikte iş sağlığı ve güvenliği ile belde konularının sektörün kırmızı çizgisi olduğunu söyledi.

Dünya genelinde, hazırlık zincirlerinin küsurat talebi karşılamaya çalıştığını ve madencilik sektörüne birlikte ilginin arttığını anlatım fail Kalaycı, “Acun ihtiyaç duyduğu materyalleri dakikasında hazırlık ika zorunluluğuyla karşı karşıya ancak sektörün faaliyetlerine aktif aynı şekilde devam edebilmesinin uğrunda kimi riskler bile saha almakta. Bu yıl gerçekleştirilen tıpkısı riziko anketine bakarak, sektörün karşı karşıya kaldığı riskler sıralamasında güzeşte yıl evvel tam saha alan emtia karşılık riski, bu yıl ikinci sıraya gerilemiş. Zirveye ise çevresel riskler çıkmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Sahtekâr, madencilik sektörünün, gelişim kazaları ve meslek hastaları bakımından değerlendirildiğinde, bilcümle dünyada kilolu ve riskli sektörler beyninde kabul edildiğini anımsattı.

Bu kapsamda taharri kurtarma faaliyetlerinin dirimsel öneme eş olduğunun altını çizen Kalaycı, şöyle konuştu:

“İş kazalarının yüzde 8,7’si, iz hastalığı vakalarının yüzdelik 49,2’si, sonsuz iş göremezlik vakalarının yüzdelik 26,8’i, ölüm vakalarının ise yüzde 10,’i madencilik sektöründe meydana gelmiştir. Taharri, hazırlık, istihsal, transport ve maya hazırlama evrelerinin herhangi bir birinde ayrı riskler barındıran madencilik sektöründe, müdebbir olma, aksiyon sağlığı ve güvenliğine hususi ehemmiyet ita, kontrol kurtarma pratikleri ika dirimlik derecede önemlidir. Dünya nüfusunun tahminî yüzde 1’i eroin sektöründe çalışmasına rağmen gerçekleşen hareket kazalarının tahminî yüzde 8,5’i beyaz zehir, hele kömür sektöründe gerçekleşmektedir. Bu mehabet haddinden fazla faziletkâr olmasının yanı sıra 2017’den beri madenlerde gerçekleşen gelişim kazalarında hücre çoğaltan aynı düşüş görülmektedir.”

Yarış, arama-kurtarma ekipleri üzere yüce

Kalaycı, beyaz zehir sahalarının denetimlerini birkaç riskli, riskli ve çok riskli koyulmak üzere 3 sınıfa ayırdıklarını bildirdi.

Risk gruplarına bakarak madenlerin denetlendiğini anlatım eden Sahtekâr, “Birkaç riskli gruptaki madenlerin yılda sunu birkaç tıpkısı, riskli grupta düzlük düz madenlerin ise yılda yer az iki ve haddinden fazla riskli gruptaki madenlerimizi ise yılda sunu beş altı dört yol denetliyoruz. Lüzumlu duyulan rastgele kalem aksiyonu en bol şekilde alıyoruz.” diyerek konuştu.

Kalaycı, beyaz zehir kurtarma ekiplerinin, beyaz zehir kazalarında olduğu kadar natürel kıyamet ve endüstriyel kazalara engelleme ettiklerinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“1999 depreminde Türkiye Taşkömürü Kurumunun 1564 maden işçisi ve 74 mühendisi Kocaeli, Sakarya ve Yalova’de kurtarma çalışmalarına katılarak şişman yararlılıklar göstermişlerdir. Yine ekiplerimiz, 2011’da yaşanan Erciş depreminden bilahare arama ve istirdat faaliyetlerine aktif ayrımsız şekilde munzam ve teferruatlı süren saatler sonrasında gerileme altından iki kişiyi deli dolu adına kurtarabilmişlerdir. Bu anlamda baktığımızda bu aranjman, sadece madencilik sektörü için değil, yekpare endüstriyel sektörler ve katıksız afetlerde gerçekleşebilecek kazalarda dirimsel ehemmiyet taşıyan altın arama-istirdat ekiplerimiz için önem bildirme etmektedir.”

“İş sağlığı, güvenliği ve belde konuları önceliğimiz”

TMD Umumi Heyet Başkanı Mualla Emiroğlu üstelik Türkiye’nin meydan altı zenginlikleri açısından kocaman ayrımsız potansiyele cemaat olduğunu söyledi.

Bu potansiyeli akla yatkın kullanarak insana, çevreye hassas, sorumlu bir madencilik anlayışı geliştirmenin şanlı olduğunu tabir fail Emiroğlu, “Türkiye Madenciler Derneği, sektörümüzün büyümesi için rastgele yolu mübah gören aynı anlayıştan uzaktır. İş sağlığı, güvenliği ve yer konularını kendine öncelik edinmiş ayrımsız derneğiz. Bu bağlamda da mesul madencilik inisiyatifi başlığında bir süreç başlattık.” diye niteleyerek konuştu.

Emiroğlu, yarışmanın esas hedefinin ekiplerin birbirleriyle tanışması ulaşmak olduğunu anımsatarak, “Acil tıpkı durumda tek tıpkısı ekipmişçesine kuma faaliyetler yapabilmenin altyapısını hazırlamaktır. Bu yarışmada beyaz zehir kurtarma ekiplerimizin, uygulayım bilimi, donanım ve ustalık anlamında madencilikte mütekâmil ülkeler ile ayrımsız seviyede olduğuna şahit olacağız. Antrparantez ulaştığımız konkur kol sayısı bakımından de arsıulusal örneklerine eşdeğer büyüklükte bir etkinliğe imza atacağız.” diye konuştu.Share: