BENDE bölük piyasası resesyonda

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Değme şeyi özetleyen cümleyle ahzetmek yer iyisi: KÖLE bölük piyasası resesyonda. 2011 yılında başlayan yükseliş döngüsünün zaman itibariyle akıbet bulduğunu izah etmek bölük piyasasına dair verilerin üstelik kanıtladığı tıpkısı uzanım. Tamam imdi basamak piyasasını neler bekliyor?

Fortune’dan Lance Lambert’ın haberine bakarak, ESIR’da Haziran kocaoğlan verileri bağımsız ocak inşaatı sayısının 982 bin yerine gerçekleştiğini söylüyor. Bu rakam 2022 yılı Şubat kocaoğlanndan bu yana yüzdelik 19 ve yıllık bazda ise yüzdelik 16 düşüş anlamına geliyor. Bu ebat üzücü benzeri düşüşe işaret etmese üstelik inşaatçıların kesintiye gittiğini göstermesi bakımından düşündürücü. Tarihî yerine bakıldığında de ev piyasasında işlemler hırçın gitmeye başladığında tüm namına bu gerçekleşir: İnşaatçıların birbirleriyle rekabet ettiği mevcut familya sayısı artmaya başladığında, inşaatçılar yatırımlarında kesintiye gitmeye başlar.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, BENDE merkezli John Burns Real Estate Consulting Araştırı Başkanı Rick Palacios Jr. “Piyasadaki coşku geride kaldı. Herhangi Bir bölük piyasasında olduğu kabil MEMLUK bölük piyasasında birlikte faziletkâr fiyatlandırmaların aynı bölümü ansız verilmeye başladı” diyor.

Eskimemiş familya inşaatı sayısı lahzada düşüyor

Satın alınabilir mevcut ocak sayısındaki artışın imdi birlikte sürmesi bekleniyor. Bu genişlik eskimemiş familya inşaatı sayısını çabucacık düşürecek. Hane piyasasından bu sükûnet ayrımsız apayrı deyişle daralan tıpkı konut piyasası anlamına geliyor. Daralan tıpkı piyasanın bile yer azından bölgesel bazda fiyatları hor çekilmesi çok olasılı görünüyor.

Palacios, âdeta bile bugüne kadar az çok yunak ve etkin olan bir nice pazarın hem 2023 yılı hem birlikte 2024 yılı amacıyla karşılık indirimlerine girdiğini söylüyor. Buna Phoenix, Nashville, West Palm Beach, Las Vegas ve Austin gibi oldukça hareketli pazarları da karışma eden Palacios, Boise kadar bazen bölgelerde ise familya fiyatlarının Ara ayından itibaren almanak bazda negatife da düşebileceğini belirtiyor.

İnşaat şirketleri şimdiden alelhusus gâh bölgelerde yıpranmamış hane yapmamaya karar vermiş durumda. Bu genişlik özellikle kâh bölgelerde bölük piyasasında bir dekadans anlamına gelebilr.

Palacios’a göre inşaat şirketleri şimdiden alelhusus kâh bölgelerde bakir konut yapmamaya karar vermiş durumdalar. Palacaios, bunun dahi özellikle bazı bölgelerde basamak piyasasında tıpkısı inhitat anlamına geleceğinin altını çiziyor. Ilkbahar aylarında artan tutu oranlarıyla konut piyasasında başlayan düzelti Palacios’a göre aynı durgunluğa dönüştü de.

Mütenasip dağılmıyor

ÇAKER bölük piyasasında yaşanan sakinlik tezce temas bölgeyi vurmuş olsa de, bu noktada aynı orantısızlık bilge. Özellikle Üzücü eyaletleri, Günindi kıyısı ve Güneybatı bölgeleri özellikle kalkmak üzere kıyıların şişman darbe aldığı konut piyasasında envanter seviyeleri farklılık gösterebiliyor. Buna bakarak, serencam altı ayda göz stoku Denver’de yüzdelik 247 artarken, Pittsburgh’birlikte bu mehabet yüzde 18’de kaldı. Denver’ın çokça gerisinde olmayan Austin’bile bu ululuk yüzdelik 220, Coloradeo Springs’te yüzdelik 195, Stockton, Kaliforniya’bile yüzde 175 ve Boise’birlikte yüzdelik 161 kendisine gerçekleşti.

Peki bu bilgiler eksiksiz adına hangi derk geliyor? Saydığımız bu piyasalar benzeri zamanda KÖLE’deki yer değerli bölük piyasaları yerine akseptans ediliyor. Pandemi süreciyle başlayan bölük patlaması son iki seneda şiddetlenirken en açısından sınırlı olan bu pazarların çoğunda aile fiyatlarında tansık artışlar yaşandı. Boise’üstelik ocak fiyatları sonuç iki yılda yüzde 53 oranında artış gösterdi. Bu genişlik sülale fiyatlarını, piyasadaki iktisadi temellerin tarihsel anlamda destekleyebileceğinin haddinden fazla ama çokça üzerine taşıdı. Bu veriler Moody’s Analytics’mağara dahi Boise’ı ülkenin ‘ölçüsüz altın veriş’ sınıfına karışma etmesine bile öğün açtı.

Ocak fiyatlarında averaj yüzdelik 5’lik düşüş

ABD merkezli yatırım, bilgelik analizi ve müşavirlik şirketi Moody’s Analytics, Boise ve Austin kabilinden ‘sivri kızıl’ göz piyasalarında familya fiyatlarının tıpkı sene süresince yüzdelik 5 ila yüzde 10 aralığında değer kaybetmesini bekliyor. Moody’s Analytics’in millî bazda göz fiyatlarındaki almanak artma tahmini ise yüzdelik 0. Ancak bu şartlar dinginlik yaşanmadığı takdirde geçerli. Muhtemel tıpkı resesyonda Moody’s Analytics tahminlerini ötede değerli basamak piyasalarında saha düzlük ocak fiyatları üzere yüzdelik 15 ila yüzde 20’lik aynı düşüş şeklinde düzeltilmiş ediyor. Ulusal bazda ise tahminini yüzde 5’lik tıpkı düşüş yerine güncelliyor.

Yatırımcıların payı büyük

Austin ve Phoenix kadar deli dolu piyasalarda yaşanan daralmanın benzeri eksantrik nedeni dahi yatırımcılar. Yatırımcılar son iki yılda MEMLUK bölük piyasasına resmen akış etti. Airbnb ev sahipleri, çocuksuz anne babalardan oluşan yatırımcılar gibi bayağı oyuncuların yanı sıra Blackstone gibi kurumsal yatırımcılar ve Zillow ve iBuyer kadar oyuncular bile ABD bölük piyasasına akıbet iki yılda büyük tıpkı methal yaptı. Sunu sevdikleri bölgeler ise özellikle Üzücü eyaletleri, Garp kıyısı bölgesi ve Güneybatı-Güneydoğu bölgeleri boyunca uzanan sıcak ev pazarları oldu. Fakat bu deli dolu pazarlarda başlayan daralma, ayrımsız yatırımcıların piyasadan koşarak kaçmasına hastalık oldu.

Yatırımcılar kimi vakit güruh halinde cereyan ederler. Taşınmazlar yatırımı eğer azametli aynı yatırım değilse, bu durumun familya satışları üzerinde nazik ve çabuk benzeri etkisi olacak ve bir nice yatırımcı yatırımlarını satmaya karar verecek.

Phoenix merkezli özgür gayrimenkul analisti John Wake, “Yatırımcılar arada bir sürü halinde akım ederler. Phoenix’te emlak yatırımı şayet 2022 yılında çıktı afralı tafralı ayrımsız yatırım değilse, bu durumun ev satışları üstünde şişman ve acul tıpkısı etkisi olacak ve birçok yatırımcı yatırımlarını satmaya karar verecektir” diyor.

FED’in istediği oldu

2022 yılının başlarında akçasal genişlemeden yani tahvil alımından akçasal sıkılaştırmaya yani tahvil satışına geçen FED’in bu hamlesi finansal piyasalarda 10 almanak Hazne ve tutu oranlarını yukarı itti. FED’mağara istediği da parçalanmamış kendisine buydu. Mortgage oranları yükselirse efdal enflasyona öğün açan ve pandemiyle başlayan hane patlaması da sönecekti. kara haber ise FED’mağara kâin oranları üstelik bibi düşük bulması.

Murat düşmeye bitmeme edecek

Palacios’a bakarak, FED’in konut piyasasını sıfırlaması gerçekte aile fiyatlarında düşüş anlamına geliyor. FED bunu örtüsüz şekilde dile getirmese de Palacios’a göre bunun böyle olacağını herkes öngörebiliyor. Palacios, FED’in kararlı duruşu sonrası basamak piyasasında yaşanan bu daralmanın bire bir dinginlik üzere mükemmel benzeri deva sunduğu görüşünde.

Tarihî adına bakıldığında birlikte nitelik benzeri bugünkü kadar seyrediyor: FED kaynaklı durgunluklar konut piyasası soysuz duygun sektörlerde başlıyor. İpotek oranlarındaki bedaheten yükseliş derakap henüz birkaç eş satılmasına kat açıyor. Peşi Sıra piyasada mevcut satılık ev sayısı çabucacık yükseliyor ve yapım şirketleri küçülmeye başlıyor. Bunun peşi sıra ise hem emtialara hem bile dayanabilen mallara müteveccih arzu düşüyor. Okullu yönelik bilcümle bu hamleler FED’in erdemli enflasyonla mücadelesinde manalı olsa birlikte bu durumun işten çıkarmaların artmasına neden olmak kabilinden inatçı tarafları da bulunuyor.

Çin’deki hane krizi siyasileri zora sokabilir

 

Konut piyasası soğudukça kiralar düşüyor

 

Ecnebi yatırımcılar basamak piyasasına idraksiz dönüyor

 

2023 yılında hane piyasasını neler bekliyor?

 

Share: