Baytar hekimlerden “kimliklendirmede” süre uzatımı talebi

Ankara Bölgesi Baytar Hekimleri Odası Başkanı Ahmet Baydın, kedi, köpek ve gün gülü sahiplerinin hayvanlarını, sunma geç 31 Aralık’a büyüklüğünde kayıt altına aldırma zorunluluğu olduğunu anımsatarak, “Hayvan sahiplerinin kıygın olmaması için yeryüzü beş altı 6 mahiye bir süre uzatımına gerekseme var.” ifadesini kullandı.???????

Baydın, yazılmış açıklamasında, pisik, köpek ve gelinciklerin mikroçip uygulamasıyla kimliklendirilmesinin hayvan ve sahiplerinin lehine olduğunu aktardı.

Söz konusu uygulamayı desteklediklerini tamlayan Baydın, “16 Teşrinisani itibarıyla Ankara’birlikte yaklaşık 40 bin pisik, 25 bin civarı da kapik kimliklendirildi.” dedi.

Türkiye genelinde ise toplanmış 262 bin kedi, 280 bin köpeğin kimliklendirilmiş durumda olduğunu dile getiren Baydın, “Bakıldığında sahipli pisik ve köpeklerin haddinden fazla bir iki aynı oranının kimliklendirildiğini görüyoruz. Yıl sonuna akla yatkın yoğunluk yaşanmaması ve hayvan sahiplerinin kıygın olmaması amacıyla arz az 6 aylık ayrımsız müddet uzatımına ihtiyaç var.” değerlendirmesini yaptı.

Share: