Başkan Seçer: “İhracatçılarımızla seçkin türlü işbirliğine açığız”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (AHBİB), ‘2021 Yılı İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’ne katıldı. Değişik şehirlerden firmaların da katıldığı törende, kudretli firmalara ödülleri verildi. Başkan Seçer bile liyakatli 4 firmaya ödüllerini verdi.

Törene, Başkan Seçer’in yanında Sazak Valisi Mürtefi Hamza Güreşçi, Mersin Ağacı milletvekilleri, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Istihsal Umumi Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, Arazi Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, Mersin Ağacı’deki gelişim dünyasının, çalım ve kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda firma yetkilisi katıldı. “Sazak’imizin ekonomisine ayar katan aynı toplulukla beraberiz” vurgusuyla konuşmasına başlayan Başbuğ Seçer, “Mutlak Türkiye’dahi ekincilik şanlı bire bir kürsü. Türkiye’nin, 20 milyon hektarı aşkın bire bir alanda yaptığı tarımsal üretimin değeri ve önemi yadsınamaz. 84 milyonun tagaddi misyonunun birlikte, yaptığınız kaliteli ve vahit alanından aldığınız yüksek ürünlerin ihracata dönüşüp döviz kendisine yurda girmesi açısından çok kocaman. Ancak kentimizin bile tarımı majör. Mersin 16 bin kilometrekare alana eş ve bunun üstelik yaklaşık olarak 4’te 1’lik kısmında zirai istihsal yapılıyor. Ama bizim bu toprakların özelliği ve iklim özelliği; hububatın, kısmen besili tohumların ve bakliyatın hiç üretilmediği benzeri hinterlant” dedi.

“Yurtdışı piyasalarla, bu şartlarda rekabet etmek gösterişsiz değil”

Ödüle müstahak görülen ve görülmeyen umum ihracatçıları kutladığını ifade eden Seçer, “Bu kente bakım eden kardeşlerimiz yaptıkları ihracatla, başka bölgelerden üretimleri ve dahili işleme rejimi çerçevesinde işledikleri ürünü ihraç ediyor. Yurtdışı piyasalarla, bu şartlarla rekabet etmek bayağı tıpkı özdek değil. Ne tarım ürünü olursa olsun; şayet aut ticarette burada üretip buradan gönderdiğiniz ürünler bakımından dış satım taraflı ağırlığınız varsa, siz kalburüstü bire bir ülkesiniz. Sair taraftan, işin içerisine dahili işleme rejimi çerçevesinde yaptığınız ihracatları katarsanız, bu size tam rakamlar vermez. Bu konuda dikkatinizi vira etmek isterim. Bakan’la ego 4 yıl parlamentoda, kendisinin o dönemde başkanı olduğu ekincilik komisyonunda partimi temsilen çalıştım. Üzerine sonuç aşama hakim ve deneyimli tıpkısı hocamız. Düş ediyorum, fariza yaptığı sürece dahi liyakatli çalışmaların altına imza atar. Siz tıpkısı anlamda üreticisiniz. Topraktan üretmeseniz bile, topraktan üretilen ürünü alıp ihraç kalemi haline getiren işletmeleriniz ve paketleme tesisleriniz var. Bir anlamda siz tıpkı itmam henüz el aksiyon yapıyorsunuz. Makinayla, sanayiyle uğraşıyorsunuz” diye niteleyerek konuştu.

“Öz konularımızda temas cins işbirliğine hazırız”

Birliğin, Büyükşehir Belediyesi ile ilişkisinin büyük olduğunu bile tamlayan Seçer, “Sizin üretiminizin, emeğinizin ihracata dönüşmesi amacıyla, belediyenin fariza ve izin alanları içerisindeki gelişigüzel tür konuda, bugüne kadar olduğu gibi daha çok de destek olmak durumundayım. Benim bile çoluğumun çocuğumun rızkı, sizin yaptığınız ayrımsız nevi işten. Kırım tesisiydi, tarımsal üretimdi, tarımsal üretim pazarlamaydı. O yüzden sizi çok bereketli anlıyorum. Onun üzere belediyemizle gayet gür ilişkiler kurmamanız üzere, bizden yararlanmamanız için hiçbir neden yok. Tesislerinizin olduğu bölgelerde, altyapıdan üstyapıya büyüklüğünde belediyemizin sorumluluk ve izin alanındaki her tip hizmetinizi yapmaya amadeyiz. Ayrıksı şanlı konular Tarım Bakanlığı’nın, İhracat Ekonomi Bakanlığı’nın ve ilgili kurumların konusu. Tığ kendi konularımızda seçkin nev işbirliğine hazırız. Bu memlekette vergisini sonuç kuruşuna kadar veren, istihdam sağlayan, alın teri döken hep gelişim insanlarımızı da canı içten kutluyorum” ifadelerini kullandı.

AHBİB Başkanı Veysel Memiş ise görevi devraldıktan bu yana firmalarla gelişigüzel yaptıkları çalışmaları anlattı. İhracatçıların motivasyonunun, bu mevki üzere çok kıymetli olduğunu dile getiren Memiş, “Türkiye’üstelik bölüm ihracatının yüzde 17’sini AHBİB üyeleri gerçekleştirmiştir. Amacımız bu oranı yüzde 30’un üstüne çıkarmaktır. Zer Vahap Seçer Başkanıma dahi hem ziraat mühendisi, hem üretici, hem de şehrimizin Büyükşehir Belediye Reisi kendisine sektörümüze katkılarından dünya, sorunlarımızın çözümündeki desteklerinden, gayretlerinden dolayı hepinizin huzurunda teşekkürname ediyorum. Bergüzar düz ihracatçılarımızı üstelik canı gönülden kutlama ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi. – MERSİN

Share: