Barutçu Tekstil’den zehirlenme iddialarıyla ilişkin izah

Bursa’da 400 çalışanın bulunduğu tekstil firmasında hareket akitlerine son sunulan 9 işçinin fabrikanın önündeki alanda gösteri esnasında kimyasal özellik ile zehirlenmeye çalışıldığı iddiası üretimevi yönetimi marifetiyle anif bire bir dille yalanlandı.

Barutçu Yapı tarafından yapılan açıklamada, “Öncelikle altını çizmek isteriz kim anayasal türe olan sendika hakkına saygılıyız. Mesnetsiz iddialar ve haksız girişimlerle markamız üzerinde ‘zehirleme’ iddiası ile halkoyu baskısı kurulmaya çalışılmaktadır. Servis edilen esassız istihbarat, galiba tıpkı basın grubu vasıtasıyla, Barutçu Tekstil ile ilişkilendirilerek kamuoyuna sunulmuştur. Ortaya atık bu maksatlı iddiaların sunu başında, Barutçu Tekstil çalışanlarının, sendika istek ettikleri amacıyla işten çıkarıldıkları iddiası gelmektedir. Bu iddia tamamen asılsızdır.

2022 yılından itibaren ülkemizin üstelik içinden geçtiği öngörülemeyen hesaplı şartlarla birlikte küsurat maliyetleri yönetebilme namına küçülme kararı alınarak 204 himmet arkadaşımızın birlik kanuncu hakları taraflarına ödeyerek hisse senedi akitleri sonlandırılmıştır. 32 almanak iş hayatımız süresince birlikte kat yürüdüğümüz, bazen yollarımızı fayrap etmek durumunda kaldığımız tek aynı arkadaşımız kıygın edilmemiş, tek benzeri çalışanımızla hırçın düşülmemiştir. Sendikal adalet adı altında gösteri işleyen eşhas gelişim sözleşmeleri sonlandırılan 204 arkadaşımızdan takkadak 9’udur. Talepleri sendikal doğruluk değil, işyerine akseptans edilmelerini sağlayabilmektir. Nahak iddiaları sosyal iletişim araçları yoluyla yaymaya çalışarak arı sili bir ticaret ahlakı ve mazisi olan, mutluluk ekonomisine ve istihdama katkıyı görev edinmiş firmamızın adının lekelenmesine müsaade vermeyeceğimizin ve bu çerçevede cemi yasalı hakların kullanılacağının bilinmesi isteriz” denildi.

Fabrika önünde gösteri işleyen, hisse senedi akitleri sondarılan 9 çarkıt çalışanın kanıt ettiği hususların karalamadan ibaret olduğu hatırlatılarak şöyle denildi: “Bizi zehirlemeye çalıştılar’ iddiası hangi akıllara, hangi vicdanlara sığmayacak kemiksiz bir provokasyondur. AFAD personeli tarafında tutulan tutanak ve Adli Tıp Kurumu raporu haksız isnatların temelsiz olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Mavera yandan zehirlendiklerini argüman eden eylemciler ertesi periyot tekrar kaldıkları yerden üretimevi uğrunda çalgı eşliğinde halaylar çekerek eylemlerine bitmeme etmişlerdir. Bilinmelidir kim Barutçu Tekstil’da iş bırakımı yoktur. Grev vardır diye niteleyerek, takanak oluşturup, müsvedde kampanyası ile dünya dokuma sektöründe imtiyazlı bir konuma eş, 40 ülkeye dış satım eden firmamızın öz saygı kaybetmesini hedefleyen eylemlerle karşı karşıyayız. İnsan odaklı ve çevreye hassas, sürdürülebilirlik ilkesi ile üretim yaparak, uluslararası kuruluşlar tarafında denetlenen, bu toprakların markası Barutçu Dokuma ile ilgili ortaya atılan uydurma ve gerçeği yansıtmayan iddialara değer edilmemesi gerektiğini kamuoyuna hatırlatır, saygılarımızı sunarız” – BURSA

Share: