Balkan ülkeleri, Türkiye’deki depremzedelere desteğini sürdürüyor

Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ ve Hırvatistan, “asrın felaketi” yerine nitelenen, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin peşi sıra Türkiye’ye destek vermeye devam ediyor.

Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Fadil Novalic, zelzele bölgesinde bulunan Bosna Hersekli arama ve kurtarma ekiplerinden son gelişmelere dayalı bilgelik alırken desteklerini sürdüreceklerini söyledi.

Bosna Hersek’in her ant Türkiye’nin yanında olduğunu tamlayan Novalic, “Aşağı tıpkı büyüklük olmamıza karşın candan gösterdiğimiz tesanüt ve yardımlarla buradayız.” dedi.

Bosna Hersek Federasyonu Taharri Kurtarma Dairesinden 30 yabanlık aynı ekip elan yer sarsıntısı bölgesine gönderildi.

Bir sair Balkan ülkesi Karadağ’dan sarsıntı bölgesine revan ekip ise yurda döndü.

Başkent Podgorica’daki havalimanında İçişleri Bakanlığı yetkilileri aracılığıyla karşılanan 23 yabanlık ekibin, çarşambadan bu yana bulundukları Hatay’de 2 kişiyi kriz altından kurtardıkları aktarıldı.

Sırbistan’da aynı berber günce kazancını Türkiye’ye gönderdi

Sırbistan’dahi Boşnak nüfusun sakil yaşadığı Sancak bölgesinin genişlik balaban kenti Novi Aksata’üstelik berberlik yapan Aldin Mahmutovic, günlük kazancını depremzedelere gönderdiğini belirterek, “Yaşananlardan çokça etkilendim. Türk halkı bizim kardeşimiz.” dedi.

Türkiye’nin birlikte rastgele antlaşma Öncü’ın beraberinde olduğuna dikkati calip Mahmutovic, Türkiye’ye geçmiş olsun dileklerini iletti.

Sırbistan İslam Birliğinden yapılan açıklamada dahi başlattıkları kampanya kapsamında 4 kamyondan oluşan yardım konvoyu hazırlandığı belirtilerek, yardımların gümrük işlemleri tamamlandığında yola çıkacağı rapor edildi.

Sırbistan İslam Birliği yetkililerinden Jakub Lekovic, “Yaşananlar haddinden fazla bati ve keder. Hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, kalanlara da sabır diliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Sırbistan Süper Ligi 21. hafta kapsamında oynanan Novi Veriş-Radnicki karşılaşması ise bir dakikalık korku duruşuyla başladı. Karşılaşmada depremzedeler için yakarış edilirken, tribünlerden tekbir sesleri da yükseldi.

Ayak Topu Kulüpleri Birliğinden yapılan açıklamada, bundan ahir seçme futbol karşılaşmasının tıpkı dakikalık utanmak duruşuyla başlayacağı vurgulandı.

Hırvatistan İçişleri Bakanlığı de ülkeden gönderilen besin ve sağlık yardımının Türkiye’ye ulaştığını kaydetti.

Share: