Balıkesir gündem haberi… Reisicumhur Erdoğan, Balıkesir’de dolgun açım töreninde konuştu: (4)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Demincek yalnız fiyatlardaki dalgalanmayla uğraş ediyor, insanlarımızın gelirlerini yeni değer seviyesine göre yükseltmeye çalışıyoruz. Sorunumuz, devletin batması değil fiyatların dalgalanmasıdır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir Kuva-yı Milliye Meydanı’nda düzenlenen “Balıkesir OSB, Çamlık Ulus Bahçesi, Ardıçtepe Barajı ile Yapımı Tamamlanan Farklı Projelerin Toplu Açılış Töreni”ne katıldı.

Erdoğan, törendeki konuşmasında, zaman insanların güvenliğini, huzurunu, işini, aşını geleceğini koruma üzerine yerleşmiş yönetim anlayışıyla Türkiye’yi içeride ve dışarıda tüm badirelerden çıkartarak yola bitmeme ettiklerini söyledi.

Sadece bununla kalmadıklarını vurgulayan Erdoğan, “Türkiye Yüzyılı” üzere eskimemiş vizyonlarla gençlere bırakacakları büyük ve hareketli Türkiye’nin inşası amacıyla çalıştıklarını dile getirdi.

Reisicumhur Erdoğan, göreve geldiklerinde Türkiye genelinde 76 darülfünun varken bu sayının 208’e çıktığını, 81 vilayetin tamamında üniversitenin bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bundan Sonra bizim gencimiz Iğdır’dan çıkıp Ankara’evet, İstanbul’a gitmesin. Muş’tan çıkıp Ankara’evet, İstanbul’a gitmesin. Çıktı profesörlerimiz, doçentlerimiz, hocalarımız Iğdır’a gitsin, Ağrı’evet gitsin, Muş’a gitsin. Dolayısıyla yavrularımızı orada eğitsinler, orada yetiştirsinler. Oralardan imdi bakıyorsunuz birinci yerine mezun olan yavrularımız var. Buraya durup dururken gelmedik. Bunların önünü hazırladık. 76 üniversiteden 208 üniversiteye. Yaptığımız efdal sevap artışlarıyla işçisinden memuruna, emeklisinden içtimai müzaheret alanına herkesin yanında düz aldık. Göreve geldiğimizde neydi burs? 45 liracıktı. Demincek burs 850 teklik oldu. Doktora öğrencilerininki asgari ücrete çıktı. İnşallah yılbaşında tam bu kesimlerin durumlarını yine düzenleyerek, zenginlik kayıplarını biraz daha telafi edecek adımları atacağız.”

“Bay Eksiksizlik, sen hiçbir özdek yapamazsın”

Türkiye’nin cıvıl cıvıl bire bir mutluluk olduğunu vurgulayan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizim bu ülkeye yaptığımız yeryüzü büyük hizmetlerden biri, bozuk Türkiye’nin hastalıkları ortada meydan alan kamu mali dengesindeki bozulmalara izin vermeyişimiz olmuştur. Eskiden harç alınıyordu öğrencilerden. Bu harç sebebiyle çoluk çocuk hatırlayın, boykotlar yapılıyordu. Biz geldik, harcı hangi yaptık? Ağız Ağıza kaldırdık. Demincek var mı harç? Yok. İsteyene burs, emniyet veriyor muyuz? Veriyoruz. Yurtlarımız şu anda ihtiyacı karşılayacak noktada. 850 bin öğrenci kapasiteli Türkiye genelinde yurtlarımız var. Hani diyorlardı evet ‘1 yılda yaparız.’ Bay Eksiksizlik, sen tek özdek yapamazsın. Sen, Toplumsal Sigortalar Kurumunu tütün ettin, mahvettin. Kavga Ay’ın programını hatırlayın. Hastanelerde sersem alınan hastalarımız vardı. Kimdi o ant SSK’nın başında? Bay Eksiksizlik. Bundan tıpkısı madde olmaz. Aman dikkatli olalım. 15 seçimdir, seçme kazanamayan bu Erkek Eksiksizlik’e benim milletim inanmadığı üzere bu yolu açmıyor. daha çok birlikte Allah’ın izniyle açmayacak.

Bu adımları atarken bire bir şeyi görüyoruz. Nedir o? Ülkemiz amacıyla kalıcı aynı gözdağı. İşte onlar, bunlar. Bunlara, bu tehdit imkanını vermeyeceğiz. Topluluk İttifakı kendisine 2023’ten itibaren dahi yıpranmamış tıpkı döneme gireceğiz. Buna var mıyız? Buna amade mıyız? Maslahat bulunmayan. Siz bu kararlılığı gösterdikten sonra biz bu yolda feda-i can eylemişiz ve böyle da devam edeceğiz.”

“Bulunan sıkıntıları bile tığ çözeriz, tığ çözeceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevki amacıyla sürekli benzeri zılgıt ve telafisi el bir katabolizma haline dönüşecek tek adımı atmayacaklarını, attırmayacaklarını rapor ederek, “Demincek vakit kaybetmeden fiyatlardaki dalgalanmayla savaş ediyor, insanlarımızın gelirlerini eskimemiş karşılık seviyesine bakarak yükseltmeye çalışıyoruz. Zira sorunumuz, devletin batması değil fiyatların dalgalanmasıdır. Bu gösterişsiz gerçeği göremeyen neymiş iktisatçılar bibi ‘getiri’ lafı gevelemeye devam ededursun, biz özlük işimize göre üretimi ve istihdamı desteklemeyi sürdüreceğiz. Bu kardeşiniz bu görevde olduğu sürece faiz değme güzeşte dönem, herhangi bir sabık hafta, her güzeşte kamer inmeye devam edecektir. Kimesne bize bu konuda karın vermesin. Yatırımcı gelsin, bizim devlet bankalarından yüreklilik talebinde bulunsun ve onları faize ezdirmeyeceğiz. Çünkü envestisman faziletkâr faizle olmaz. Onun üzere düşük faiz.” diye niteleyerek konuştu.

Başbakanlığı döneminde enflasyonu 6,4’e düşürdüklerini, faizi de 4,6’evet indirdiklerini hatırlatan Erdoğan, “Bunu tığ yaptık. Allah’ın izniyle yine şu andaki bu gidişi biz düze çıkaracağız. Bugüne kadarki demokratlık ve kalkınma adımlarını kuşkusuz başarıyla neticelendirdiysek, inşallah bulunan sıkıntıları da tığ çözeriz, biz çözeceğiz.” dedi.

Mitinge katılanlara “Türkiye yüzyılını birlikte inşa etmeye amade mısınız? Balıkesir, 2023’te tercihini büyük ve canlı Türkiye’den yana yapmaya hazır mısın? Balıkesir, 2023 vizyonuna erbap çıkarak, evlatlarına genişlik altın mirası bırakmaya hazır mısın? Balıkesir, ülkemize diz çöktürmenin, milletimize üzeri eğdirmenin peşinde olanların heveslerini bire bir posta henüz kursaklarında bırakmaya hazır mısın?” diyerek seslenen Erdoğan, “Balıkesir yanımızda olduğu müddetçe bize durmak, tereddüt etmek bulunmayan.” dedi.

Törenden notlar

Törene, DÜRÜST Fırka Genel Başkan Yardımcıları Hamza Keder ile Erkan Kandemir, DOĞRU Öğür Kol Başkanvekili Maharetli Ünal, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmayan, DÜRÜST Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran ve partililer katıldı.

Tören alanında bulunanlar tıpkı dakikalık utanmak duruşunun arkası sıra İstiklal Marşı’nı okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tören öncesinde Cengiz Topel Caddesi’nden Kuva-yı Milliye Meydanı’na akıllıca ilerlerken vatandaşların kırıcı ilgisiyle karşılaştı.

Vatandaşlara bergüzar veren Erdoğan, “Biraz bilahare malum Demokrasi Meydanı’nda tam Balıkesirlilere hitap edeceğiz. O yüzden alanda bekleyenleri daha fazla üzmeyelim. Benzeri zaman ilk inşallah oraya ulaşalım. 8 ayımız var, 8 kamer sonradan bilinen Balıkesir sandıkları patlatacak, buna inanıyorum. Onun için ara vermek namevcut, yola bitmeme diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tören alanına, “Zeytini koydum tasa, çıkardım yağını basa basa, Balıkesir Efeleri’nden, düşünce bulunmayan sana Altılı Masa” ve “Türkiye Yüzyılı yükleniyor” bağlanmış pankartlar asıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, tören bitiminde kurdele keserek, açılışı yaptı.

Açılışları gerçekleştirilen Ardıçtepe Barajı, Gümüş Varak Kağıt Fabrikası ve Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’hangi etken angajman yapıldı.

(Bitti)

Share: