Baldızını çıkmaz ortasında öldüren özlük, “Sebep yaptın?” sorusunu bu sözlerle yanıtladı: Pejoratif sözler söyledi, psikolojim bol değildi

31 Mayıs’ta Çorum’de meydana gelen olayda Gayrı Birey Özkan (32), annesi Yüksel Taşkıran ve kız kardeşi Tempo Taşkıran (27) ile çocuğunu görmeye gitti. İddialara bakarak, Özge Birey Özkan sokakta metrukiyet aşamasındaki eşi Emrah Ö. (35) ile karşılaşarak tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine Emrah Ö., metrukiyet aşamasındaki eşini çarpma etti.

Ablasının eniştesi vasıtasıyla darp edilmesi üzerine tepki gösteren Ezgi Taşkıran, annesinden KADES eliyle müzaheret çağrısında bulunmasını istedi. Bu sırada Emrah Ö. yanında mevcut tabanca ile baldızı Yol Taşkıran’a incitici etmeye başladı. Hezen, üzeri ve koluna çıkma fail kurşunlarla kırıcı yaralanan Taşkıran., ambulansla Erol Olçok Yetişek ve Araştırma Hastanesi’ne giderilmiş yapılan yekpare müdahalelere karşın kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

İLK YOL HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

Olayın peşi sıra gözaltına alınan Emrah Ö., Çorum 2. Pahal Ukubet Mahkemesi’nde ilk kez bilgili karşısına çıktı. Duruşmaya vakfedilmiş maznun Emrah Özkan, ve herhangi bir iki tarafın avukatları ve yakınları katıldı. Tutuklu maznun, açık düzenlilik önlemlerinin alındığı duruşmaya mevkuf sanık çelik perforaj giydirilerek getirildi.

“PSİKOLOJİM İYİ DEĞİLDİ”

Duruşmada defans özne Emrah Özkan, “Olayın yaşandığı çağ ben eşimle konuşurken Haz arabadan inerek bana pejoratif sözler söyledi. Değme madde bir anda oldu. Psikolojim bereketli değildi” diyerek bodur ayrımsız defans yaptı.

“KAPILAR KİLİTLİ OLDUĞU İÇİN ŞIDDETLI ETMEYE BAŞLADI”

Kız kardeşi gözlerinin uğrunda 10 kurşunla öldürülmüş Emrah Özkan’ın metrukiyet aşamasındaki eşi Özgecan Özkan, sanıkla 14 yıldır evli olduklarını belirterek, “Bu süreçte eşim bana psikolojik ve fiziki kendisine güç uyguladı. Yuvamız yıkılmasın diyerek hep sessiz kaldım. Baskı günlerde ailem bana destek olduğu üzere eşim onları bütün murat aldı. kimi vakit beni ve ailemi zılgıt ediyordu. Ağıza alınmayacak sözler söylüyordu. Kız kardeşimin düğünü olacaktı ve bütün, ‘o düğününüzü kanaya bulayacağım’ diye niteleyerek Yol’ye mesajlar atıyordu. Kardeşim birlikte, ‘ego sana hangi yaptım, bunun benimle derdi ne? Sorunun benimle değil, ablamla2 diyordu. Fenomen günü kızım hastalanmış olduğu üzere 5 dakikada olsa kaplamak istedim. Annem, ben ve kız kardeşim arabaya bindik onların evinin yakınında aynı yerde durduk. Sonraları kızım geldi. Onunla konuşurken Emrah’ın geldiğini görünce arabaya yöneldim. Emrah önüme atladı ve ‘sen benim neler yapacağımı bilmiyor musun’ diye tabancayla kafama vurmaya başladı. Sonradan kafama silah dayayıp otobüs durağında sıkıştırdı. Benim kötek yediğimi gören kardeşim Nağme arabadan inerek ‘hangi yapıyorsun ya’ diye niteleyerek bağırdı. Kardeşim başka tek madde söylemeden araca bindi. O tam Emrah koşarak aracın yanına gitti. Aracın kapısını açmaya çalıştı. Kapılar kilitli olduğu için elem etmeye başladı. Ben aracın içerisine bindim. Kardeşime ‘bacım ara bulucu çalıştır, gidelim’ dedim. Ben Yır’ye tıpkısı madde olmadığını düşünürken o bana aynı şeyler oluyor deyip başı dizime düştü” diye konuştu.

“BANA DAHI KIRICI GITMEK İSTEDİ”

Üzüntü Taşkıran’ın annesi Yüksel Taşkıran ise görüngü anını anlatarak “Kızım Özgecan araçtan inerek torunumun yanına gitti. Onlar dışarıda görüşürken, Emrah Özkan yanlarına gelerek kızımı dövmeye, küfür ve hakaretler etmeye başladı. Ablasının zedelenmek edildiğini gören Melodi, arabadan inerek ‘ne yapıyorsun sen ya’ diyerek bağırdı. Kızım Emrah Özkan’ın elinde silahla üstüne geldiğini görünce şipşak arabaya binerek kapıları kilitledi. Emrah, elindeki tabancayla arka arkaya ateş etmeye başladı. Bana üstelik şiddetli gitmek istedi, ancak tabancada mermi kalmadığı amacıyla bana bire bir özdek yapamadı. Ego açacak içerisine Ezgiye müdahale etmeye çalışırken beraber kızım Diğer aracın yanına geldi. Onu aracın arkasına çekerek esasen dövmeye başladı. Kızım yediği dayaktan sonraları başı öyle dönmüş olmalı kim vurulan kardeşine ‘Sıkıntı, arabayı çalıştır gidelim’ dedi. Kızım Sıkıntı bigünah yere öldürüldü. Ona ‘abi’ diyordu. Kızımın tek suçu kardeşinin arkasında durmaktı. Emrah, kızım Nağme’yi öldürmekle tehdit ediyordu. Ezgiyi gelinlikle tabuta koyacağını söylüyordu” şeklinde konuştu.

ÖLEN KADININ NİŞANLISI DURUŞMAYA KATILDI

Sıkıntı Taşkıran’ın dünyaevi hazırlık yaptığı nişanlısı Cemal Zavar ise duruşmaya Isparta’dan SEGBİS sistemi ile katıldı. Olay haset Isparta’da olduğunu tamlayan Zavar, “Sıkıntı ile nişanlandıktan sonradan beni sonsuz arayarak ve sıkıntı atarak eşime iftiralar atıyordu. Eşim hakkında kötü ithamlarda bulunuyordu. Bunlara inanmıyordum. Antrparantez ‘Yır’yi tabuta sokacağım diye niteleyerek’ gözdağı ettiği için polise gidip şikayetçi olduk. Ego da zanlıya familya sorunlarına eşimi ilişik, bir maslahat varsa kişi eşinle çözersin dedi” ifadelerini kullandı.

Çok sayıda tanığın dinlendiği davada cani zanlısı Emrah Özkan’ın yakınları ise suçlamaların tek birisinin akıllıca olmadığını, oğullarına yapılan vahim hakaretlerden periferi cinayetin işlendiğini savundu. 8 saat süren duruşmanın böylece Cumhuriyet Altını savcısı mütalaasını okudu. Mütaalada sanığın ağırlaştırılmış müebbet mahpushane cezası ile cezalandırılması murat edildi. Mahkeme 18 Ekim tarihine ertelendi.

Share: