Baldızını çıkmaz ortasında öldüren kuşkulu, “Psikolojim bereketli değildi” diye niteleyerek kendini savundu

Baldızını sokak ortasında öldüren zanlı, “Psikolojim dolgunca değildi” diye kendini savundu

Baldızını öldüren isim üzerine önceki duruşmada kaygı verildi

Geniş düzenlilik önlemlerinin alındığı duruşmaya vakfedilmiş maznun polat yelek giydirilerek getirildi

Anne Yüksel Taşkıran:

“Elbet kıydı, kızıma elbette 10 mermi sıktı”

ÇORUM – Çorum’de metrukiyet aşamasında olduğu eşinin kız kardeşini öldüren kişi, geniş düzenlilik önlemleri ortada getirildiği adliyede hakim karşısına çıkartıldı. Duruşmada savunma işleyen maznun, “Olayın yaşandığı aktarılma ben eşimle konuşurken Üzüntü arabadan inerek bana aşağılayıcı sözler söyledi. Seçme husus çabucak oldu. Psikolojim ongun değildi” diye savunma yaptı.

Olay, 31 Mayıs’ta Çorum’de meydana geldi. Edinilen bilgilere bakarak, Farklı Fert Özkan (32), annesi Yüksel Taşkıran ve kız kardeşi Melodi Taşkıran ile çocuğunu görmeye gitti. İddialara göre, Gayrı Can Özkan sokakta boşanma aşamasındaki eşi Emrah Ö. ile karşılaşarak tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine Emrah Ö., boşanma aşamasındaki eşini zedelenmek etti. Ablasının eniştesi yoluyla darp edilmesi konusunda reaksiyon gösteren Yol Taşkıran, annesinden KADES eliyle yardım çağrısında bulunmasını istedi. Bu sırada Emrah Ö. yanında kâin tabanca ile baldızı Haz Taşkıran’a elem etmeye başladı. Yalın, dal ve koluna çıkıntı fail kurşunlarla kilolu yaralanan Taşkıran., ambulansla Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’hangi bertaraf yapılan kamu müdahalelere karşın kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

İlk kat hakim karşısına daha çok.

Olayın arkası sıra gözaltına alınan Emrah Ö., Çorum 2. Tehlikeli Ceza Mahkemesi’nde ilk kez bilgili karşısına imdi. Duruşmaya tutuklu sanık Emrah Özkan, ve herhangi bir iki tarafın avukatları ve yakınları katıldı. Vakfedilmiş sanık, serbest asayiş önlemlerinin alındığı duruşmaya mevkuf sanık çelik yelek giydirilerek getirildi.

“Psikolojim ongun değildi”

Duruşmada defans eden Emrah Özkan, “Olayın yaşandığı dönüş ego eşimle konuşurken Yır arabadan inerek bana tezyifkâr sözler söyledi. Seçme husus çabucak oldu. Psikolojim gani değildi” diyerek bodur tıpkısı savunma yaptı.

“Kapılar kilitli olduğu üzere yara etmeye başladı”

Kız kardeşi gözlerinin uğrunda 10 kurşunla maktul Emrah Özkan’ın metrukiyet aşamasındaki eşi Özgecan Özkan, sanıkla 14 yıldır evli olduklarını belirterek, “Bu süreçte eşim bana ruhsal ve fiziksel yerine çaba uyguladı. Yuvamız yıkılmasın diye bütün sessiz kaldım. Zor günlerde ailem bana destek olduğu üzere eşim onları bütün hedef aldı. bazı bazı beni ve ailemi gözdağı ediyordu. Ağıza alınmayacak sözler söylüyordu. Kız kardeşimin düğünü olacaktı ve bütün, ‘o düğününüzü kanaya bulayacağım’ diyerek Ezgi’ye mesajlar atıyordu. Kardeşim da, ‘ben sana ne yaptım, bunun benimle derdi hangi? Sorunun benimle değil, ablamla2 diyordu. Olay haset kızım marazlı olduğu amacıyla 5 dakikada olsa bürümek istedim. Annem, ego ve kız kardeşim arabaya bindik onların evinin yakınında tıpkı yerde durduk. Bilahare kızım geldi. Onunla konuşurken Emrah’ın geldiğini görünce arabaya yöneldim. Emrah önüme atladı ve ‘sen benim neler yapacağımı bilmiyor musun’ diyerek tabancayla kafama vurmaya başladı. Sonra kafama zırh dayayıp otobüs durağında sıkıştırdı. Benim payanda yediğimi gören kardeşim Terane arabadan inerek ‘ne yapıyorsun ya’ diye bağırdı. Kardeşim bambaşka tek özdek söylemeden araca destek. O tam Emrah koşarak aracın yanına gitti. Aracın kapısını açmaya çalıştı. Kapılar kilitli olduğu amacıyla keskin etmeye başladı. Ben aracın içerisine bindim. Kardeşime ‘bacım aracı çalıştır, gidelim’ dedim. Ego Yır’ye aynı özdek olmadığını düşünürken o bana bire bir şeyler oluyor deyip başı dizime düştü” diye konuştu.

“Bana üstelik ateş girmek istedi”

Yır Taşkıran’ın annesi Yüksel Taşkıran ise fenomen anını anlatarak “Kızım Özgecan araçtan inerek torunumun yanına gitti. Onlar dışarıda görüşürken, Emrah Özkan yanlarına gelerek kızımı dövmeye, sövme ve hakaretler etmeye başladı. Ablasının zedelenmek edildiğini gören Melodi, arabadan inerek ‘ne yapıyorsun sen ya’ diye bağırdı. Kızım Emrah Özkan’ın elinde silahla konusunda geldiğini görünce acilen arabaya binerek kapıları kilitledi. Emrah, elindeki tabancayla art arda kırıcı etmeye başladı. Bana birlikte zehir gitmek istedi, ancak tabancada mermi kalmadığı üzere bana bire bir öz yapamadı. Ben açkı içerisine Ezgiye müdahale etmeye çalışırken beraber kızım Sair aracın yanına geldi. Onu aracın arkasına çekerek yine dövmeye başladı. Kızım yediği dayaktan sonra başı öyle dönmüş olmalı ki vurulan kardeşine ‘Üzüntü, arabayı çalıştır gidelim’ dedi. Kızım Ezgi günahsız yere öldürüldü. Ona ‘abi’ diyordu. Kızımın bir tane suçu kardeşinin arkasında durmaktı. Emrah, kızım Tempo’yi öldürmekle tehdit ediyordu. Ezgiyi gelinlikle tabuta koyacağını söylüyordu” şeklinde konuştu.

Ölen kadının nişanlısı duruşmaya katıldı

Ezgi Taşkıran’ın dünyaevi hazırlık yaptığı nişanlısı Cemal Zavar ise duruşmaya Isparta’dan SEGBİS sistemi ile katıldı. Fenomen haset Isparta’de olduğunu belirten Zavar, “Ezgi ile nişanlandıktan bilahare beni sürekli arayarak ve düşünce atarak eşime iftiralar atıyordu. Eşim karşı çirkin ithamlarda bulunuyordu. Bunlara inanmıyordum. Antrparantez ‘Sıkıntı’yi tabuta sokacağım diye niteleyerek’ gözdağı ettiği üzere polise gidip şikayetçi olduk. Ben de zanlıya ocak sorunlarına eşimi eklenmiş, bir iş varsa öz eşinle çözersin dedi” ifadelerini kullandı.

Çok sayıda tanığın dinlendiği davada cani zanlısı Emrah Özkan’ın yakınları ise suçlamaların on paralık birisinin akıllıcasına olmadığını, oğullarına yapılan kilolu hakaretlerden ortalık cinayetin işlendiğini savundu. 8 saat süren duruşmanın böylelikle Cumhuriyet Altını savcısı mütalaasını okudu. Mütaalada sanığın ağırlaştırılmış müebbet mapushane cezası ile cezalandırılması talep edildi. Duruşma 18 Teşrinievvel tarihine ertelendi.

“İnşallah türe yerini bulacak”

Mahkeme sonrası gazetecilere izah fail öldürülen Sıkıntı Taşkıran Zavar’ın avukatı Semra Akyüz, “İnşallah adalet yerini bulacak. Bilinmelidir ki değme eş cinayeti kadınların birey hakkına ve üzücü muameleye uğramama hakkına yapılan tıpkısı saldırıdır. Karı cinayetlerinde sayılar aynı sayıdan artma çalınan hayatları tabir etmektedir. Kadına karşı momentum ve avrat cinayetlerini lanetliyor ve sosyal cinslik eşitliğini sağlanması, kadına yönelik hız ve karı cinayetlerine son verilmesi amacıyla sonuna büyüklüğünde savaşım edeceğimizin bilinmesini istiyoruz” dedi.

“Üzüntü gibiler üzere hak istiyorum”

Melodi Taşkıran Zavar’ın annesi Yüksel Taşkıran ise, “Ben Ezgi için doğruluk istiyorum. Haz gibiler amacıyla adalet istiyorum. Adalete güveniyorum, sonuna büyüklüğünde kızımın arkasındayım. Şarkı kabilinden kadınlar öldürülmesin günahsız yere, Ezgim kadın olup gidecekti, tığ deminden onun yanına gidecektik, demin mahkemelere geliyoruz. Suçu neydi dahi vurdu benim yavrumu. Şüphesiz buna kıydı elbette, 10 kurşunu sıktın, bunu nasıl yaptın” diye konuştu.

“Beni öldürseydi, neden kız kardeşime kıydı”

Tarz Taşkıran’ın kız kardeşi Özgecan Özkan ise, “Beni öldürseydi, benden hasrolunmak istiyordu. Hastalık kız kardeşimi misyon aldı? Zira bu senin aklın değil kız kardeşinin aklı dedi. Sebep beni öldürmedi bile kız kardeşimi öldürdü, 14 senedir onun değme işkencesine değme küfrüne seçme hakaretine ağızsız kalmam bu bunun aklı değil” şeklinde konuştu.

Share: