Bala Nöbeti Çalıştayı Son Bildirgesi: Aileler kimlik üstü tıpkı rabıt ehil

İSTANBUL’dahi geçmiş düzenlenen ‘Zürriyet Nöbeti Çalıştayı’nın serencam bildirgesi zaman Diyarbakır’üstelik açıklandı. Akıbet bildirgesini açıklayan çalıştayın koordinatörü Doç. Dr. Adem Palabıyık, ‘Döl Nöbeti Aileleri’nin etiket üstü benzeri ulama cemaat olduğunu belirterek, “Uşak Nöbeti Aileleri planlanmış ve örgütlü tıpkı akım değil, natürel, kendi seyrinde devam eden ve özellikli olarak ortaya çıkarak, sonra ulusallaşan aynı harekettir. Enik Nöbeti Aileleri kimlik üstü bire bir putrel sahiptir. Hiçbir ailenin kendisini yalıtkan tıpkı kimlikle ifade etmediği, birlik aksine bütünleştirici ayrımsız etiket vurgusu yaptığı anlaşılmıştır” dedi.

Terör örgütü PKK tarafından çocukları dağa kaçırılan ailelerin HDP Diyarbakır Binası uğrunda, bin 80 gündür sürdürdürdüğü eylem, akademik bire bir çalışmaya bahis oldu. Iletişim Araçları Platformu Derneği ve MİSMED Içtimai Medya Derneği yoluyla gerçekleştirilen ‘Çağa Nöbeti Çalıştayı’ geri İstanbul’dahi yapıldı. Çalıştayın son bildirgesi Diyarbakır’ın Talih ilçesinde Kurşunlu Camii Meydanı’nda düzenlenen programla açıklandı. Programa, çalıştayın koordinatörü Doç. Dr. Ademiyet Palabıyık, DOĞRU Parti Diyarbakır milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker ve Oya Eronat de katıldı.

‘EVLAT NÖBETİ AİLELERİ KİMLİK ÜSTÜ BİR PUTREL SAHİPTİR’Serencam bildirgesini açıklanan çalıştayın koordinatörü Doç. Dr. Hiçlik Palabıyık, annelerin feryadının akademik ve bilimsel anlamda karşılığını bulduğunu belirterek, şunları söyledi: “Çalıştayımız imdi yapılacak olan akademik ve bilimsel çalışmalara katkı arz anlamında kebir ayrımsız başvuru noktası olacaktır. Zaman, Diyarbakır Kurşunlu Camii uğrunda açıkladığımız ilmî taslak akıbet metni de bu bağlamda önemlidir. Çünkü ‘Enik Nöbeti Aileleri’ artık hoppadak yöntem sosyolojisinin değil, gündelik sahn sosyolojisi ve akademik disiplinin bile araştırma öznesi haline gelmiştir. ‘Uşak Nöbeti Aileleri’ planlanmış ve düzenleme aynı akıntı değil, saf, özlük seyrinde bitmeme fail ve özellikli adına ortaya çıkarak, sonraları ulusallaşan ayrımsız harekettir. ‘Uşak Nöbeti Aileleri’ kimlik üstü benzeri bağlama sahiptir. Hiçbir ailenin kendisini yalıtıcı aynı kimlikle anlatım etmediği, tekmil bilakis bütünleştirici ayrımsız etiket vurgusu yaptığı anlaşılmıştır. ‘Uşak Nöbeti Aileleri’, üvey anne ve atalık kavramları üzerinden süreci bitmeme ettirmektedir. Bu kavramlar ‘Evlat Nöbeti Aileleri’nin doğallığını ortaya koymakta ve ortaya koymuştur. ‘Yavru Nöbeti Aileleri’ sebebiyle üvey anne ve babalığın siyasa üstü kavramlar olduğu anlaşılmıştır. Değme iki terim bile zat başlarına bütüncüldür amma sülale olmanın niteliği analık ve babalık üzerinden okunmalıdır ve familya, siyasal tıpkı figür değildir. ‘Döl Nöbeti Aileleri’nin, Diyarbakır’dan gayrı illere taşması, anneliğin ve babalığın toprak nezdinde dahi siyasa üstü aynı kavram olarak akseptans gördüğünün ispatıdır. ‘Uşak Nöbeti Aileleri Çalıştayı’nda teröre cebin verilen başarılı mücadelenin ‘Çağa Nöbeti Aileleri’nin güçlenmesine ulama sağladığı ve süreci hızlandırdığı alelhusus vurgulanmıştır. ‘Zürriyet Nöbeti Aileleri’ akademide yetişkin tartışmaların merkezinde düz alan eşey tartışmalarına yeryüzü güçlü cevabı vermiştir. Konfedere Uluslar İnsan Hakları Faziletli Komiserliği raporu kabil bir nice arsıulusal raporlarda de ifade edilen yavru kaçırma ve terörizmi yaşatma kabil eylemler veya girişimler, özellikle ‘Döl Nöbeti Aileleri’nin azimli duruşu ile dünya kamuoyuna duyurulmuş ve yıldırı örgütünün çabasına cebin etken tıpkı sosyal savaş ortaya konulmuştur.”‘FERYADIMIZI DÜNYAYA DUYURACAKLAR’Çalıştay katılımcıları henüz sonradan HDP iklim binası önünde eylemlerini sürdüren aileleri ülfet ederek, desteklerini iletti. 2015 yılında 15 yaşındayken kandırılarak dağa kaçırılan oğlu Özkan için bala nöbetini sürdüren Süleyman Işıklı, çalıştay üyelerine teşekkür ederek, şöyle konuştu:

“Kestirmece 3 yıldır burada gösteri yapıyoruz. İlk misil akademik kendisine bu çocuklarımız ele alınıyor. Buradan çalıştay yöneticilerine haddinden fazla teşekkür ediyoruz. Cenabıhak razı olsun. Feryadımızı dünyaya duyuracaklar. Bilcümle dünya feryadımızı duydu benzeri bir tane HDP feryadımızı duymadı. Bu mücadelemizi asla bırakmayacağız. Bu savaşım boydak bizim mücadelemiz değildir. Imdi bütün Türkiye’nin mücadelesidir. Tığ buradan herkesten bindi bekliyoruz. 3 Eylül’de birlikte Türkiye burada nöbette olacaktır. Herkesi buraya davet ediyoruz. Bilcümle beraber teröre ve terör destekçilerine artık dur diyelim. Sonuna kadar bu mücadelemize bitmeme edeceğiz.”

Share: