Bakırcı, demirci ve dökümcülerin güçlü mesaisi

Kahramanmaraş’ta bakırcı, demirci ve dökmeci ustalarının sanayideki dayanabilen mesaisi bitmeme ediyor.

Kahramanmaraş Hasis Sanayi Sitesinde çalışan esnaflar hem sıcakla hem da bayıltıcı gelişim gücü ile üretimlerini sürdürüyor. Yunak havaların üstelik etkisi ile döküm ve demircilerin takatli mesaisi kameralara yansıdı. Ustalar, dev keder kazanlarında bin derecelere kadar yükselen sıcakta erittikleri ürünlerle alüminyum döküm elde ediyor. Hazırlanan dökümler dev preslerde geçirildikten bilahare özellikle aş damı eşyaları gelmek amacıyla birçok alanda kullanılıyor. Isıdam altında etkin ayrımsız başka çalışanlar ise demirciler. Bakır sektöründe birlikte heybetli ayrımsız konumda düzlük düz kentte istihsal eden ustalar, dirayetli ellerde birbirinden farklı mahsulat hazırlıyor. Bakırdan aş damı ürünleri ile dekoratif malzemeler elde ediliyor.

Kahramanmaraş Bakırcılar Alüminyum Yapıt İmalatçıları ve Dökümcüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Selamet Atlı, “Kahramanmaraş’ta bakırcılık bin 500 almanak bire bir mazisi olan iştir. Kentimiz bakırın merkezi ve ocağıdır. Fiyatlardan dünya çevre az buçuk ölmüş fakat bakır işi çok bol esenlik ve kullanma açısından. Amerika, Asya ve Avrupa ülkelerine yayın yolluyoruz. 30 milyon dolar bakır ihraç ediyoruz. Ayrımsız bu kadar de sıkı içre tüketiyoruz. bu de bizim yurt için katkıdır. Burada ustalarımızın usta ellerinde birbirinden ayrımlı mahsulat hazırlıyoruz. Alelhusus orta sehpa, sürahiler, kazanlar ve bezemeli mahsulat almak amacıyla bezen eşyaları de özen çekiyor” dedi.

Döküm ustası Hamza Harun, “Biz üstelik alüminyum dışık yerey gibi bire bir beyaz zehir bunu eritiyoruz külte şekline getirilip presler da inceltiyoruz. Alelumum aş damı eşyaları, komütatör parçaları kabilinden ürünlerde kullanılıyor. Şuanda ocağın içi 750 mertebe savuşturmak parası” diye niteleyerek konuştu. – KAHRAMANMARAŞ

Share: