Bakanı Çekicilik, toplumsal göz projesinde detayları paylaştı: Başvuruda evre geliri şartı var

Mazi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın detaylarını duyurduğu toplumsal bölük projesi üzere zaman başvurular başladı. Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Gelgel vatandaşların projeye dokunaklı rabıta gösterdiğini ve müracaat sayısının 224 bine ulaştığını açıkladı.

HANE GELİRİ ŞARTI İSTANBUL’DA 18, DİĞER İLLERDE 16 BİN TL

Toplumsal basamak ve arsa satışı başvurularının Ilk Teşrin ayı sonuna büyüklüğünde süreceğini açıklanan Bakan Gelgel, müracaat fethetmek amacıyla şartları bile ayrıntılarıyla paylaştı. Alım, “Başvuru yapacak vatandaşlarda İstanbul için genişlik aşkın kemiksiz 18 bin teklik, ev genelinde ise yer fazla 16 bin lira olması şartı aranacak.” dedi. Bakan antrparantez 18 yaşını tamamlamış gençlerin evlerinde artık mihman olduğunu belirterek ailesinin geliri hangi büyüklüğünde olursa olsun derece geliri kriterine takılmadıklarını duyurdu.

EVLERİN FİYATLARI HANGI KADAR OLACAK?

Bakan Hava’un konuyla ilişik düzenlenen matbuat toplantısında verdiği bilgilere bakarak proje kapsamındaki 2+1 konutların büyüklüğü 75 ila 85 metrekare arasında değişecek. Fiyatları da 608 bin liradan başlayacak 770 bin liraya büyüklüğünde çıkma. 3+1 konutla ise 105 metrekare olacak ve fiyatları 850 bin ila 950 bin TL arası olacak.

KİRAYA VERİLEBİLECEK

Ailelerden bırakıt küsurat aile hisseleri olanların birlikte projeye başvuruda bulunabileceklerini tamlayan Icra Vekili Alım “Sonra TC vatandaşı olanlar bile bu projeye şartları uygunsa katılabilir. Içtimai konutu satış borcu bitmeden yapılamayacak. Ancak kiraya verebilir bu daireyi” dedi. Icra Vekili Gelgel 18 yaşından balaban tıpkısı bala varsa aynı haneden 2 referans yapılabileceğini belirtti.

“İKİ ÇEŞİT YER VAR”

Konut gayeli yer satışına ait bilgelik veren Vekil Gurur şunları söyledi: “Vatandaşlarımız gidecekler, kendi evlerini bu arsalara yapabilecekler. İki garip arsamız var. İlki, 350 ila 500 metrekarelik büyüklükte olacak. Buralarda yapılacak hane büyüklükleri ise 105 ile 150 metrekare olacak. Vatandaşımız, 192 bin 500 liradan başlayan mecmu karşılık ve 1.604 liradan başlayan taksitlerle, 10 yıl vadeyle, faizsiz şekilde ödeneceği ayrımsız yöntemle arsasını takanak. İkincisi ise; paylı parseller olacak. Burada üstelik bölük büyüklüğü 150 metrekare olacak. 112 bin 500 liradan başlayan bütün denk ve 937 liradan başlayan taksitlerle, esasen 10 sene vadeyle ve faizsiz tıpkısı şekilde insanımız arsasına kavuşacak.”

ARSA VE SANAYİ İŞYERİ BAŞVURULARI 10 EKİM’DE BAŞLIYOR

Proje kapsamındaki tıpkısı gayrı yatırımın ise yıpranmamış işyerleri olduğunu tamlayan Vekil Hava “İlk etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilimizde toplamda; 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yıpranmamış işyeri yapıyoruz. Banal ve ılımlı ölçekli sanayicimizin istifadesine sunuyoruz. İnşallah bu işyerleri; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına balaban ulama sunacak. Bu işyerlerinin birlikte ödemeleri şu şekilde olacak. 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 kamer vadeyle sanayicimiz, genç girişimcilerimiz bakir işyerlerinden istifade edebilecek. Başvuruları zaman başlattık. Ilk Teşrin kocaoğlan sonuna büyüklüğünde sürecek. İnşallah önceki temellerimizi bölük hizip, Kasım- Boşluk kabilinden atıyoruz. Yeniden arsa ve sanayi işyeri üzere başvurularımız 10 Teşrinievvel’birlikte başlıyor, 7 Teşrinisani’a büyüklüğünde da devam edecek. İlk girişim konutlarını azami 2 sene süresince bitireceğiz” dedi.

2 TRİLYON LİRALIK EKONOMİK HAREKETLİLİK

Projenin yaklaşık 900 milyar lira envestisman değerine ehil olduğunu tabir fail Bakan Alım “Çarpan etkisiyle, 2 trilyon liradan çok soylu erki hareketliliğe kat açacağını hesaplıyoruz” diye konuştu.Share: