BAKAN ÖZER: 2022’NİN SONUNA KADAR KALFA VE ÇIRAK SAYIMIZI 1 MİLYONA ÇIKARACAĞIZ

MİLLİ Terbiye Bakanı Mahmut Özer, Esenyurt’taki ayrımsız demir fabrikasında staj işleyen çığır lisesi ve mesleki eğitim bilimi merkezi öğrencileri ile bir araya geldi. Burada mütekellim Vekil Özer “Zaman itibariyle 710 bin çırak ve kalfanın olduğu benzeri işgücü piyasamız var. Sayın Cumhurbaşkanımızın dahi açıkladığı kabil 2022 yılının sonuna kadar bu rakamı 1 milyona çıkaracağız” dedi.

Selim Öğür İstanbul İl Başkanlığı’nın başlattığı Karşı Karşıya 100 Çevrim Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Esenyurt’taki tıpkı eroin fabrikasında staj özne çığır lisesi ve mesleki eğitim merkezi öğrencileri ile bir araya geldi. Öğrenciler Bakan Özer’i girişte çiçekle karşıladı. Uyuşturucu fabrikası yetkilileri ile mülaki Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, öğrenciler ile öğle yemeği yedi. Vekil Özer yemek sonrasında açıklama yaptı. Açıklamasının ardından Vekil Özer, Esenyurt’taki bire bir ortaöğretim kampüsü inşaatında incelemelerde bulundu.

“2022’NİN SONUNA BÜYÜKLÜĞÜNDE KALFA VE ÇIRAK SAYIMIZI 1 MİLYONA ÇIKARACAĞIZ”

Maden fabrikasında müşavere işleyen Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer “Milli Eğitim Bakanlığı olarak mesleki eğitimi yükseltmek üzere çok şanlı projelere imza atıyoruz. Ince yıllardan beri mesleksel eğitimle ait Türkiye’üstelik haddinden fazla şikayet vardı, ‘Aradığım elemanı, çırağı, kalfayı bulamıyorum’ şeklinde şikayetler vardı. Milli Terbiye Bakanlığımızca örnek uygulaması 2012’üstelik kaldırıldıktan sonra mesleki eğitimi yükseltmek için çokça heybetli icraat yaptık. Biz de mesleki eğitimi haddinden fazla daha bol bir düzeye değirmek üzere haddinden fazla kocaman projelere imza attık. Yapılan değişikliklerle şakirt, kalfa ve mahirane sayısında çokça vahim ayrımsız artışa vasıta olduk. Kanun değişikliğinden evvel tüm Türkiye’de 159 bin şakirt, kalfa varken bugün itibariyle 710 bin şakirt ve kalfanın olduğu bire bir işgücü piyasamız var. Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi 2022 yılının sonuna büyüklüğünde bu rakamı 1 milyona çıkartacağız” dedi.

“SONUÇ 2 ÖĞRETMEN ATAMASININ YÜZDELIK 50’Sİ İSTANBUL’A YAPILDI”  Lise kampüsü inşaatını gezen Nazır Özer “İstanbul’un ertelenen parçalanmamış terbiye yatırımlarını çabuk benzeri şekilde envestisman programına aldık. İnşallah 39 ilçede eğitimle ilgili tamam sorunların çözüldüğü bire bir döneme doğru acul tıpkısı şekilde gidiyoruz. Eğitimin olmazsa olmazı öğretmenlerimiz anlamında üstelik İstanbulumuza zait ayrımcılık yapıyoruz. Son 2 atamanın yüzde 50’sini İstanbul’a ayırdık. Seçkin 2 atamada, İstanbul’a ayırdığımız sarikli sayısı 20 bine kazanmış oldu. Esenyurt ilçemiz diğer ilçelerimiz içerisinde imtiyazlı olan bire bir vadi. Küçük okul yapımı ve arsa ile ilişik çok alçak sıkıntıların yaşandığı ilçelerimizden bire bir tanesi. Buraya envestisman yapmak istiyoruz amma yatırım yapacak saha bulmayla ilişik tıpkısı sıkıntımız vardı. Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle burada 68 dönümlük araziyi Esenyurt’un yetişek ihtiyaçlarını eğlemek üzere kazandırmış bulunuyoruz. Bu alanda 10 bin öğrencinin yetişek alacağı benzeri kampüsü düz yazı edeceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Görüntü dökümü———————-Öğrenciler ve Bakan Nazır Özer’in yemekte öğrencilerle oturması Nazır Özer’in fabrikada konuşması Nazır Özer’in ortaöğretim yerleşke inşaasını incelemesi İnşaat alanında Nazır Özer’in açıklaması İnşaat alanından detaylar

– İstanbulShare: