Bakan Kurum’dan

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Gurur, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon göz arsası ve 10 bin işyeri amacıyla müracaat detaylarını anlattığı içtimai medya hesabından videoteyp kanaat adına paylaştı.

”ARSA DAĞILIMLARINI İLLERE VE İLÇELERE GÖRE BELİRLEDİK”

Vekil Erek Gurur, 1 milyon göz gayeli arsanın dağılımını illere ve ilçelere göre yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzde 40’ını kent merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız mecmu 1 milyon göz amaçlı arsamızın kâh illerdeki dağılımını de paylaşmak isterim. 50 bin İstanbul’de, 100 bin Ankara’da, 25 bin İzmir’birlikte, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’de, 25 bin Kayseri’üstelik, 30 bin Diyarbakır’birlikte, 28 bin Eskişehir’da, 26 bin 700 Van’üstelik, 23 bin Antalya’birlikte koyulmak için 81 ilimizde; 1 milyon ev gayeli arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

”HEM KONUTA HEM ARSAYA BAŞVURABİLİRLER”

Vekil Çekicilik, vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz aynı şekilde, sabit ve akıllıca ödeme koşullarıyla; altyapısı doğru, imar planı müstahzar arsalarda düz yazı edebileceklerini rapor etti. Muktezi maharet ve türel destekleri Bakanlık ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) olarak ayrıcasız her vatandaşa sunulacağını belirten Bakan Gurur, “Vatandaşımız hem konuta hem dahi göz gayeli arsaya başvuru yapabilir. Değme ikisinin dahi kurasına katılabilir. Şayet ikisi aniden çıkarsa birini yeğleme ederek karı sahibi kabil” ifadelerini kullandı.

”ARALIK AYINDA TAPULARI VERECEĞİZ”

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını anlatım eden Vekil Amaç Hava şunları söyledi: “İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan özgür parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta yanında parseller bulunuyor. Esasen alay malay parsellerde doğruluk sahiplerinin ekseriyet sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları etme hususunda de her kalem proje desteğini verecek. Bu parsellerde inşa edilecek binalar dayanç zait 4-5 imansız geçmeyecek. Müstakil parsellerde ise türe sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini düz yazı edebilecekler. İnşallah; genişlik geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Aralık kocaoğlan itibariyle planları onaylanan illerde ve ilçelerde doğruluk sahipleri anlaşılan olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah tasdik edeceğiz.

FİYATLARI AÇIKLADI

Mutlak parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan sabit ödemelerle, 10 sene vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Omuz Omuza parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle tekrar 10 sene vadeyle, faizsiz ve çakılı ödemelerle yapılabilecek.”

“TOPLUMSAL KONUTLARIN TEMELİ EKİM AYINDA”

Içtimai konutların temellerinin 25 Ekim’birlikte atılacağını hatırlatan Icra Vekili Gelgel, “İnşallah toplumsal konutlarımızın evvel temellerini Ankara’üstelik, Cumhuriyetimizin başkentinde atacağız. Bu anlamda; 25 Ekim’birlikte, Ankara, Afyon, Amasya, Okumuş, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak gelmek için 17 ilde 5.000 konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle gelişigüzel atacağız” dedi.

“İŞ YERLERİNİN TEMELİ 2022 YILI BİTMEDEN ATILACAK”

Bakan Gelgel, 50 bin hareket yeri üzere ise önce etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda; 50 ile 200 metrekare kadar 10 bin yeni işyerinin hizmete sunulacağını tabir ederek, “Bu işyerlerimizi dahi, 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 ay vadeyle sanayicimize, genç girişimcilerimize sunacağız. İnşallah sanayi hisse senedi yerlerimizin birlikte temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu aksiyon yerlerimiz; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce kullanılmamış melfuf istihdam sağlayacak” dedi.

”2 TRİLYONDAN ÇOK EKONOMİK HAREKETLİLİĞE ETMEN OLACAK”

Icra Vekili Kurum, 2003 yılı başından itibaren üretilen içtimai göz sayısının 2 milyona, değişik projelerle gelişigüzel cesamet kendisine üretilen konutlarda oturan vatandaş sayısının birlikte 10 milyonun üstüne çıkarılacağını vurgulayarak, “Yatırım miktarı 900 bilyon teklik olan içtimai konut hamlemizin, özge sektörlerimizi da tetikleyerek; 2 trilyon liradan çok ekonomik hareketliliğe açkı olacağına samimi inanıyoruz. Ego milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Sosyal Bölük Hamlemizin’ her bir adalet sahibi vatandaşımız amacıyla, ülkemiz ve milletimiz üzere doğru, iyi olmasını diliyorum.” ifadelerine düz verdi.

Share: