Bakan Kederli:  YADES’in kapsamını genişleterek 6 projeye daha bindi vereceğiz

AİLE ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Çokluk Izdıraplı, “Buğulu Destek Programı’nın (YADES) kapsamını genişleterek Sakarya, Kocaeli, İstanbul ve Osmaniye illerinden 6 projeye elan bindi vereceğiz. Eskimemiş projeler üzere 3 milyon TL asıl aktarımı yapacağız. Böylecene belediyeler eliyle yürütülecek 61 YADES projesine aktardığımız kök tutarı toplamda 39 milyona ulaşacak” dedi.

Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanı Çokluk Izdıraplı, ‘1 Ilk Teşrin Acun Yaşlılar Haset’ dolayısıyla bağlanmış açıklama yaptı. Icra Vekili Üzüntülü, Türk toplumunda yaşlıların yerinin ayrı olduğunu vurguladı. Türk aile yapısında yaşlılara iri derece verildiğini belirten Yanık, yaşlıların geçkin ile bugün arasında güreşçi köprüsü kurduğuna meni etti. Bakan Yanık, “Eş bağlarımızın ve toplumsal değerlerimizin korunmasında, yaşlılarımızın çokça büyük rolü olduğunun farkındayız. Tığ de yaşlılarımızın sosyal avlu bağlarının güçlendirilmesi ve kuşaklar arası dayanışmanın desteklenmesi üzere çalışmalarımızı yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘YADES KAPSAMINDA 111 BİN YAŞLIYA BINDI VERİLDİ’Hizmete gerekseme duyan yaşlılara yaşadıkları mekanlarda lüzumlu hizmet ve desteklerin sunulması amacıyla hayata geçirilen YADES ile ilgilendiren hikmet veren Icra Vekili Üzüntülü, şunları söyledi: “YADES’i 65 yaş üstü vatandaşlarımızın korunması, desteklenmesi, evde bakımlarının yapılması ve psikososyal destek sağlanması için 2016’dan bu yana yürütüyoruz. Yaşlılarımızın yaşamlarını özlük evlerinde, ailelerinin beraberinde sürdürebilmeleri için yerli yönetimlerin ‘Evde Bakım’ ve ‘Gündüz Bakım Hizmetleri’ projelerini destekliyoruz. Ihtiyarlama üstüne farkındalık yaratmayı amaçlayan YADES projelerine maddi destek sağlıyoruz. Bu doğrultuda bugüne kadar 31 belediyeye, 55 YADES projesi amacıyla toplam 36 milyon TL finansman desteği sağladık. 76 bin 497 hanede, 111 bin 559 yaşlımıza ulaşarak evde bakım, psikososyal bindi ve kültürel neşelilik hizmetleri sunduk. YADES’in kapsamını uzun uzadıya; Sakarya, Kocaeli, İstanbul ve Osmaniye illerinden 6 projeye elan bindi vereceğiz. Yıpranmamış yürütülecek projeler üzere 3 milyon TL gerçeklik aktarımı yapacağız. Böylecene belediyeler aracılığıyla yürütülecek 61 YADES projesine aktardığımız asıl tutarı, toplamda 39 milyona ulaşacak.”BAKANLIKTAN AÇIKLAMA Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya bakarak ise, Nezaret eliyle 2016’dan bu yana Sakarya, Kayseri, Trabzon, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Antalya, Gaziantep, Malatya, Ordu, Samsun, Kocaeli, Diyarbakır, Erzurum, Balıkesir, Konya, Mardin, Adıyaman, Veca, Bingöl, Hakkari, Rize, Isparta, Osmaniye, Niğde, Van, Bayburt, İstanbul ve Yozgat olmak amacıyla 28 ildeki 31 belediyenin YADES projeleri destekleniyor. HUZUREVLERİNDE YAŞLILAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

1 Ilk Teşrin Dünya Yaşlılar Haset nedeniyle huzurevlerinde yaşlıların uyumlu zaman geçirerek moral depolamaları için hafta boyunca etkinlikler düzenlenecek. Bu kapsamda İstanbul Etiler Huzurevi’nde 30 Eylül’bile Ağır Bingöl konseri düzenlenecek. Icra Vekili Çokluk Kederli birlikte yaşlılar yurdu sakinleriyle konseri izleyecek. Çamlıca Prof. Dr. Fahrettin Eli Açık- Nilüfer Gökay Huzurevi Nemli Hizmet ve Iyileştirme Merkezi sakinleriyle 1 Teşrinievvel’de aynı araya ati olan Icra Vekili Kederli, 5 Ekim’birlikte de Ankara Seyranbağları Huzurevi Buğulu Hizmet ve Iyileştirme Merkezi sakinleriyle buluşacak. Programda Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği eliyle, Kore gazileri Selçuk Fidegül ve Ulvi Cengiz Türkoğul’a ‘Barış Madalyası’ sunma edilecek. Bakanlık ve Turkcell iş birliği ile huzurevlerinde hizmet altında mevcut yaşlıların dijital okuryazarlığını yükseltmek amacıyla yürütülen ‘Dijital Bahar Projesi’ kapsamında ise Çokluk Kederli’ın katılımıyla 6 Ilk Teşrin’üstelik Osmaniye Ilgiyle Yaşlılar Yurdu’nde ‘Dijital Bahar Odası’nın açılışı gerçekleştirilecek. Vekil Acılı, 7 Ekim’da Mersin’üstelik Nehari Hizmet ve Faal Hayat Merkezi’nin açılışını yapacak.

Share: