Bakan Dönmez: Gaz depolarımız neredeyse dolmak amacıyla

ENERJİ ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Doğal Gaz depolarımız az daha dolmak amacıyla. Eğer tedarikçilerimiz verdikleri kuramlara uygun akıntı ederlerse bu kışı dava yaşamadan atlatmayı planlıyoruz” dedi.

Bakan Dönmez, devir içi gerçekleştirilen ‘2’nci Avrasya Kojenerasyon Konferansı’na katıldı. Dönmez, ülkelerin serencam zamanlarda haddinden fazla yoğun erke krizinden geçtiğini belirterek, “Müstevli sonrası ansızın patlama eden talep yoğunluğu erke sektöründe bugüne kadar görülmeyen bire bir durumun fitilini birlikte ateşlemiş oldu. 2021 yılında az daha her aktarılma erke fiyatlarının rekor kırdığı günlerle uyandık. 2022’nin ilk aylarında başlayan Ukrayna-Rusya çatışması doğal gaz fiyatlarının neredeyse 20 katlara varan, kömür fiyatlarının ise 8-10 bitirme larpadak artmasına illet oldu. Enerji arzında yaşanan kanyon ve fiyatlardaki oynaklık, öngörülebilirliğin yeryüzü aşkın ihtiyaç duyulduğu enerji sektöründe bire bir rutin haline geldi maatteessüf” dedi.

‘DOĞAL DOĞAL GAZ DEPOLARIMIZ NEREDEYSE DOLMAK ÜZERE’Bakan Dönmez, son zamanlarda Avrupa ülkelerinin, erke krizini tavlamak amacıyla zaman zaman ‘Bu dahi olmaz’ denilebilecek önerileri tartışmaya başladığına ilgi çekerek, “Bizler bu süreci öngören ve tedbirleri erkenden alan ülkelerden birisiyiz. Gaz sunma güvenliğimizi garanti altına almak amacıyla sözleşmelerin sona erdiği ülkelerle kontratlarımızı yeniledik. LNG (Sıvılaştırılmış Gaz) anlaşmalarını tamamladık. Yeni LNG kaynakları nail olmak üzere elan ilk gaz ticareti yapmadığımız hakikat ülkelerle görüşmeler yaptık. Gaz depolarımız neredeyse kaplamak üzere. Şayet tedarikçilerimiz verdikleri kuramlara uygun cereyan ederlerse bu kışı sorun yaşamadan atlatmayı planlıyoruz. Covid-19 salgını aslında tıpkı gerçeğin daha mebzul anlaşılmasını bile sağlamış oldu. O üstelik evcil ve milli erke. Bugün yerleşmiş gücümüzün yüzdelik 65,4’ü yerli ve yenilebilir erke kaynaklı. Elektrik üretimimizin üstelik yaklaşık yüzde 60’ını evcil kaynaklardan sağlayabiliyoruz” diye konuştu.’HENÜZ İSTEDİĞİMİZ NOKTAYA ERİŞEBİLMİŞ DEĞİLİZ’

Bakan Dönmez, enerjinin üretimi ile ait herhangi bir yük söz konusu olmadığına değinerek, “Fakat enerjinin bereketli kullanılması üstüne o kadar üstelik bol olduğumuzu söyleyemeyiz. Değme yıl bu konuya ilişik yaptırdığımız anketlerde içtimai bilincin yıldan yıla arttığını görüyoruz. Bu sevindirici aynı gelişme; fakat daha istediğimiz noktaya erişebilmiş değiliz. Enerji verimliliği bugün dünyada çıktı birincil erke kaynakları beyninde değerlendiriliyor. Rekabetçi benzeri ekonominin arz majör girdileri arasında görülüyor. İşletmeler üzere ticari bire bir kazanç yerine akseptans ediliyor. Fakat biz enerji verimliliğinin orta ve etraflı vadedeki karlılığını ekseriyetle ayn ardı ediyoruz. Ekseriyetle maddesel aynı kalın yerine görüyoruz. Ihtimal çabuk hareketli ayrımsız millet olduğumuz üzere yaptığımız işten ayrımsız dakika geçmiş son kabul etmek istiyoruz. Erke verimliliği alanında uygulanabilecek sunma eke teknolojilerden biri zaman dahi ele aldığımız kojenerasyon sistemleri” dedi.

Share: