Az asır geçmiş bu şehirdeki değme 10 gençten 8’i unutulmaya yüz markajcı meslekten geçimini sağlıyor, ululuk memuru maaşının 3 katını kazanıyordu

Muallel çağ önce Türkiye’nin bakırcılıkta basit kentlerinden birisi olan Erzincan’bile, günümüz üstelik bu meslek unutulmaya beniz tuttu. 70’lerde temas 10 gençten 8’i bakırcılıktan geçimini sağlayıp, celal memuru maaşının 3 kaskatı elan aşkın mülk kazanırken 2000’li yıllardan bilahare bundan sonra çırak bile bulunamıyor. 1976’da başladığı bakırcılıkla ticaretini genişleten ve şehrin ense düzey gelişim adamlarından birisi durumuna gelen Erzincan Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Ahmet Tanoğlu, eskiye özlemini uğraşı olarak bakır işlemeciliği yaparak gideriyor.

Erzincan’dahi dar mütezayit bakır ustaları, hediyelik kayıt ve günce aş damı gereçleri kullanımlarıyla kaybolmaya beniz tutmuş bakırcılığı yaşatmaya çabalama gösteriyorlar. Bakır aş damı eşyalarına ilginin değme geçen çağ azalması ile gelişigüzel unutulmaya yüz tutan bakır ürünleri, geçtiğimiz pandemi sürecinin etkisiyle ve sağlığın ehemmiyet kazanmasıyla alay malay gene azda olsa arzu görmeye başladı.

Daha mıhlı olması nedeniyle Erzincan’ın binlerce almanak geçmişine mum markajcı bakır mahsulat daha çok kent dışından gelen vatandaşların tercihi oluyor.

“Bakırcılıkla başladığı tecim hayatında şehrin üst düzey hisse senedi adamlarından birisi oldu”

Bakırcılığın günümüzde imdi kaybolan meslekler ortada olduğunu tamlayan Erzincan Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Tanoğlu, “Bizim çocukluğumuzda, ilkokulu bitirdikten bilahare ortaokula gittiğimiz devir yaz aylarında sürekli bakırcıların yanındaydık. O ant Erzincan’üstelik temel çığır bakırcılıktı. Erzincan’bile seçme 10 kişiden 8’i bakırcıydı. 1982’dahi yanımda müteharrik adam sayısı 100 kişiydi. 1976’birlikte başladım ego bakırcılığa. 1976’dan 1982’e kadar yanımda 40-50 kişiyle çalıştık. Erzincan ekonomisinin yüzdelik 70’i bakırcılıkla istihdam ediliyordu. O ahit heybet memurunun 3 katıda aylık alına biliniyordu. İnsanlar bakırcılığı haddinden fazla önemsiyordu. Tabi ki zaman geçtikçe insanların bakış açısı, görüşleri değişti. Bizim zamanımızdaki üzere hediyelik eşyalar arzu görmüyor çıktı. Bakırın alternatifleri üstelik çok artık. Erzincan bakırcılığı baya geriledi. Şuanda fail arkadaşlarda var onları birlikte tebrik kartı ediyorum. Erzincan bakırını ayakta tutmaya çalışıyorlar. Bakır afiyet açısından de yeryüzü iyisi. Bakır mutfak eşyalarında pişen kemirmek, çaydanlıkta kaynayan çayı, semaveri henüz da içimli, dosdoğru. Günümüzde bunlar imdi elan efor. Krom artık, alüminyum bundan sonra bunlar henüz kıytırık olduğu için bunlar tercih ediliyor. Oysa sağlık açısından bakırın yerini hiçbiri tutmuyor.

2022 yılındayız geriye döndüğümüzde özeleştiride yapmamız geçişsiz. O günün şartlarında bugünü düşünemedik. Erzincan’de bakırcılık geriye gitti. Bakırcılığı eski günlerine getirmek için bazı girişimler, destekler yapılması lazım. Bakırcılık umum sanatı istediği üzere dahi insanları tıpkı araya ifade etmek lazım. Günümüzde insanları tıpkı araya getirmekte çok yumruk. Günümüzde erkek berberi çırağını bulamıyorsa, demirci şakirt bulamıyorsa bakırcı elbette bulacak. Erzincan’birlikte bir vakitler 4 bin hayat bakırcılıkta müteharrik âdem vardı.” diyerek konuştu. – ERZİNCAN

Share: