Ayvalık’ta turizm hareketliliği güzün dahi devam edecek

İç turizmin korkulu olduğu Kuzey Ege’nin yeryüzü makro turizm destinasyonlarından Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde haziran ayında başlayan ziyaretçi hareketliliği sürüyor.

Başta Cunda (Alibey) kalkışmak amacıyla 22 adaya erbap Ayvalık, Türkiye’nin en akman plajlarından 17 kilometre uzunluğundaki Sarımsaklı Plajı’nın yanında Iblis Sofrası kadar umu gören turistik yerleri, dinlenme kampı ve dalış alanlarıyla bağlam görüyor.

Kendine başmaklık gastronomisi dahi kâin ilçe, yaklaşık 20 bin yatak kapasiteli 425 konaklama tesisiyle gökçe yazın yanında yılın farklı mevsimlerinde bile İstanbul başta kalkmak amacıyla yer illerden ziyaretçilerini ağırlıyor.

Kovid-19 salgınının etkilerinin domuzuna azalmasıyla haziran ayında başlayan, bugünlerde çoğu tesisi yüzdelik 100 doluluk seviyesine ulaştıran turizm hareketliliğinin güzün bile devam etmesi bekleniyor.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, AA muhabirine, işletmelerden aldıkları gabi dönüşlere bakarak 2022 turizm sezonunu oldukça iyi geçirdiklerini anlattı.

Ağustos ayında yaşadıkları yoğunluğun sürmesini istek fail Ergin, şunları kaydetti:

“Sezonun aheste geçmesi kaza ekonomisi üzere mehabetli. Bu hareketliliğe ilçe halkı namına ihtiyacımız var. Elbette ki ilçemizde işlerin dolgunca olması bizleri birlikte sevindiriyor. Çünkü ilçemizdeki turizmcilerimizin ve işletmecilerimizin kendilerine göre planları programları, borçları var. Çarklarını çevirebilmeleri amacıyla tıpkısı ümit içindeydiler. Bu beklentinin uğramış olmasından memnunluk duyarız. Bu cümbüş şehrimize konuşu anlamda ayrımsız ağız tadı katacaktır.”

“Ilk Teşrin ve teşrinisani ayları amacıyla ayırtma yaptıranlar var”

Reşit, iç turizmde bu seviyeyi yakalamalarında ulaşımın balaban aynı etkisinin olduğunu vurguladı.

Bunun kaymakamlık amacıyla haddinden fazla tehlikeli tıpkısı üstünlük sağladığını dile getiren Reşit, “Ayvalık, ulaşılabilir benzeri kent oldu. İstanbul ve Bursa kadar ana kent kentlere çetin anlamda aynı yaklaşma bahis konusu. Bugün 3-3,5 saatte İstanbul’a gidebiliyorsunuz evet da İstanbul’dan buraya gelinebiliyor. Alelhusus kışın de hafta sonları ayrımsız zindelik oluyor.” dedi.

Reşit, okulların açılması ve izinlerin bitip çalışanların işlerine dönmesi kabil özel durumlara rağmen hareketliliğin ilkgüz ayı ve sonrasında süreceğine inandığını sözlerine ekledi.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı bünyesindeki Cunda Uygulama Otelinin bile merbut olduğu Cunda Mesleksel ve Ustalık Anadolu Lisesinin müdürü Abdülaziz Yük üstelik turizm sezonunu beklentilerinin üstünde yoğunlukla geçirdiklerine dikkati çekti.

Aplikasyon otelinin 400 akak kapasitesine sahip olduğunu aktaran Abra, “Bu sene haziran kocaoğlan itibarıyla ülkemizin 81 ilinden kilolu benzeri rica aldık. Bu talepleri bile bildirme bol şekilde karşılamaya çalıştık. Şu anda otelimizdeki doluluk yüzdelik 100. Şu dakika üzere ayırtma taleplerimizi gözden geçirdiğimizde, eylül ayı sonuna kadar dokunaklı bire bir rica aldığımızı görebiliyoruz. Hassaten ilk teşrin ve kasım aylarında dahi bu taleplerin geldiğini şimdiden söyleyebilirim.” diye konuştu.Share: