Ayvalık’ta 30 Ağustos Coşkusu

30 Ağustos Galibiyet Bayramı, Ayvalık’ta coşkuyla kutlandı.

Büyük Galebe’in 100’üncü yıl kutlamaları, sabah saatlerinde Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki anıta çelenk sunulması ve kutlama töreni ile başladı. Koşma dinletileri, mini konserler, ahali oyunları gösterileri ve hezel geçişiyle kutlamalar devam etti.

Akşam ise fener alayı ve arkası sıra Büyük Park Amfitiyatro’daki Büyük ve Aysun Kocatepe konseriyle zaferin coşkusu arttı. Ayvalık Amfiteatr Tiyatro’yu dolduran kestirmece ilkokul bin kişinin Kocatepe çiftinin seslendirdiği şarkılara zevcelik ettiği konserde Çokluk Karaca, Sulh Manço, İlhan İrem kabilinden sanatçılar birlikte şarkılarıyla anıldı. Konserin böylece sahnedeki sanatçıları selamlayan Ayvalık Belediye Reisi Mutlu Ergin, ilçede zaferin nazik benzeri coşkuyla kutlandığını ve bundan bile serencam merhale mutlu olduklarını söyledi. Komutan Reşit, kendilerini serbest bırakmayan Mehabetli ve Aysun Kocatepe çiftine üstelik teşekkür etti. Başbuğ Olmuş, şunları söyledi:

“26 Ağustos’ta başlayan ‘Nazik Taarruz’, Türk halkının istiklal mücadelesindeki lacerem arz mehabetli kilometre taşlarından birisi olmuştur. 30 Ağustos 1922 Başkomutan Düzlük Muharebesi’yle bağımsızlık mücadelesi veren birlik dünya halklarına örnek olan halas savaşımız mihman benzeri zaferle taçlandı. Celil Önder Atatürk, 9 Eylül 1922 tarihinde İzmir’in arkası sıra 14 Eylül Altınova ve 15 Ilkgüz’üstelik Ayvalık’ın kurtuluşuyla sonuçlanan ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar uzanan cesim tıpkı yolculuğu başlattı. 30 Ağustos 1922’deki Iri Galebe, müstakil, laik ve demokratik Türkiye’nin kurulması önündeki engelleri kaldırdı. Türk milletinin 19 Mayıs 1919’dahi Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk önderliğinde Samsun’bile yaktığı özgürlük ateşi 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla taçlandı. Bizlere bu behişt vatanı emanet eden Celil Önder Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve cebe arkadaşlarını Iri Utku’imizin 100. sene dönümünde şükranla ve özlemle anıyoruz.”Share: