Avrat girişimci, heybet desteğiyle kurduğu serayla aile bütçesine ulama sağlıyor

Yozgat’ın Çekerek ilçesine ilişkin Özükavak beldesinde, devletten aldığı destekle kurduğu serada domates üreten müteşebbis Sariye Arslan, sülale bütçesine yardım sağlıyor.

Konya Ovası Projesi (KOP) Kesim Kalkınma İdaresi Başkanlığı yoluyla geçerli “KOP ile acayip altında sebze yetiştiriciliği” projesine başvuran karı girişimci Sariye Aslan, yüzdelik 80 yardım ile evinin önündeki 525 metrekarelik alana limonluk kurdu. Tahıl ekiminin yanında dirimlik getirici mütenavip ürünlere eğilmek istediğini tamlayan avrat müteşebbis Aslan, Çekerek Kaymakamı Hayrettin Buğur Evire Çevire ve Özükavak Belediye Reisi Oğuz Ünal’ın kendisini İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne yönlendirdiğini, hazırladıkları projeyle KOP Kesim Kalkınma İdaresi Başkanlığından destek alıp bu sene sera kurduğunu anlattı.

Serasına 1.500 domates fidesi diktiğini ve günlük 150 kilo ürün elde ettiğini söyleyen Aslan, bu sene içerisinde ise seradan 6-7 titrem civarı domates beklediklerini söyledi.

“Domates üretiminden yüksek ürün aldık”

Kurdukları serada domates üretimi yaptıklarını belirten Arslan, “İlk el bu yıl domates üretimine başladık. Gelişigüzel yıl ekin, buğday üretiyorduk. Buğdaydan karımız olmadığı için eşimle alay malay yüzdelik beniz organik domates üretmeye başladık. Daha karlı olduğu amacıyla bu serayı kurduk. Seranın kurulumu amacıyla 20 bin teklik tıpkı yatırım yaptık, devletimiz da yüzdelik 80 mevhibe verdi. Bu serayı kurduk. Devletimizin sayesinde domates üretimine başladık. Emeğimizin karşılığını alıyoruz, verimimiz birlikte güzel. Köy halkına, kasaba köy ve ilçelerine domateslerimizi satıyoruz. Günce 150-200 kilo arasında domates topluyoruz, satıyoruz, familya ekonomisine yardım sunuyoruz” dedi.

İşini istekle ve özenle yaptığını tamlayan Arslan, “Domateslerin bakımı el oluyor, sonsuz geliyoruz, inceliyoruz. Özenle, dikkatle incitmeden, süt kuzusu kadar bakımını yapıyoruz. Yılın her ayında domates, marul yetiştirmeyi düşünüyoruz. Yaz kış bu serada üretim yapmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

“Geçimimizi seradan karşılıyoruz”

Satı Aslan ise, “Gelinime, oğluma yardım ediyorum. Günce 8-9 kasa domates topluyoruz, süratle hızla 200 kilogram geliyor. Geçimizi buradan sağlıyoruz. Bu yıl domates ürettik, seçkin sene yapmıyorduk. Gelişigüzel sene buğday, arpa ekiyorduk, bu yıl domates yetiştiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Yüzdelik 80 hibeli seramızı beldemize kazandırdık”

Seranın beldeye kazandırılmasında öncülük eden Özükavak Şehremini Oğuz Ünal ise proje ile ilişkin bilgiler vererek, “Bu merdiven, kasabamızda bir ilk. Bu projeyi KOP ile gerçekleştirdik. Yüzdelik 80 devletimizin desteği, yüzdelik 20 birlikte merdiven işletmecimizin desteği ile bu projeyi buraya yaptık. Amacımız hem vatandaşa kazançlı destek hem da tarımı elan da geliştirmekti. Bütün kasabada seracılığı kuşkusuz yapacağız diye ayrımsız keder vardı. Bu serayı kurarak beldemizde tığ bunu başardık. Başarmamızın genişlik balaban etkenlerinden biri birlikte devletimizin gücünü kullandık. Devletimizin gücünü de burada vatandaşımıza hissettirdik” dedi.

“Yerelden kalkınma modeli doğrultusunda çalışıyoruz”

Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay’ın önerdiği “yerelden kalkınma modeli” doğrultusunda beldede icraat yürüttüklerini rapor fail Başbuğ Ünal, “Seraya kâm berenarı fazla. Zira vatandaşımıza tıpkısı cesurluk geldi. İlk kez bu işe girdiler ama baktılar kim ürün fazla, satışı güzel, o nedenle seraya beldemizde kâm arttı. Türkiye ekonomisinde değme zaman üretim yapmamız gerekiyor. Bu üretimi da tığ Sayın Reisicumhur Yardımcımız Fuat Oktay’ın yerelden kalkınma modeli ile gerçekleştiriyoruz. Burada hem devletimize hem da Çekerek Kaymakamımıza desteklerinden periferi teşekkür ediyorum. Onların desteği, bizim girişimlerimiz ve vatandaşlarımızın gayretiyle bu seramızı kurduk ve şu anda domates topluyoruz. Günce satışlarımız oluyor, belde köylere da satışlarımız oluyor. Değer olarak 10 liradan satılıyor. Domatesleri hem yemeklik hem de menemenlik için düzlük oluyor. Bundan sonraki süreçte bile menemenlik konusunda gideceğiz. Fena Hâlde bir çalışma oldu, beldemize kırnak olsun” diye konuştu. – YOZGAT

Share: