Atlet koşa, hedefine Avrupa ve Balkan şampiyonluklarını koydu

Konya’üstelik planlı Türkiye Master Atletizm Şampiyonası’nda zat yaş gruplarında Türkiye şampiyonu olan Ercan ve Şenay Esas çifti, Avrupa ve Balkan şampiyonalarında kürsüye çıkmak üzere çalışıyor.

Osmaniye’birlikte atletizm antrenörü olan Ercan Esas ve evlendikten sonraları eşi sayesinde bu sporla tanışan Türkçe öğretmeni Şenay Ana, yarışmalara gelişigüzel antrenman yaparak hazırlanıyor. Katıldıkları şampiyonalarda en gür dereceyi alabilmek için uğraş fail çift, serencam olarak 30-31 Temmuz’de Konya’da planlı Türkiye Master Atletizm Şampiyonası’nda öz gözyaşı gruplarında böke oldular.

Evde ve sahada birbirini destekleyen iki bala sahibi koşa, önlerine koydukları Avrupa ve Balkan şampiyonlukları hedefi üzere arak döküyor.

“Balkan ve Avrupa şampiyonaları var, ilk hedefimiz oralar”

İl Toyluk ve Spor Müdürlüğünde fariza özne atletizm antrenörü Ercan Asıl, AA muhabirine, detaylı yıllardır sporla ilgilendiğini söyledi.

Bugüne kadar millî ve uluslararası yarışmalarda çekiç, disk, cirit oyunu ve gülle atmada şampiyonluklar kazandığını anlatan Ercan, 2013’bile evlenmesinin arkası sıra eşini dahi bu sporlarla tanıştırdığını belirtti.

Antrenmanlarda ve yarışmalarda genişlik iri destekçisinin eşi olduğunu aktaran Ercan, “Eşim, ‘Benimle şampiyonalara akmak istiyorsan sen da yarışacaksın’ sözü üstüne atletizme başladı. O çağ bugündür beraber yarışıyoruz.” diyerek konuştu.

Ercan, eşiyle ilk defa 2017’bile Denizli’üstelik planlı Türkiye Master Atletizm Şampiyonasına beraber katıldıklarını belirtti. Eşinin şampiyonada gülle atmada Türkiye şampiyonu olduğunu anlatan Ercan, şöyle devam etti:

“Ego dahi gine çekiç, cirit, disk ve gülle bile Türkiye şampiyonluklarına ulaşmıştım. Bu sene Konya’bile planlı şampiyonada ikimizde böke olduk. Yarışlara eşimle bu arada hazırlanıyoruz. İleride Balkan ve Avrupa şampiyonaları var, evvel hedefimiz oralar.”

“Eşiniz böke olunca siz birlikte kendinizde o hırsı görüyorsunuz”

Türki öğretmeni Şenay Anne da evlenmeden önce bile bir spor geçmişinin bulunduğunu, fakat sporla eşi sayesinde tanıştığını söyledi.

Eşiyle üç kez yarışmalara katıldığını ve hepsinde dahi şampiyonluk elde ettiğini anlatan Anne, şunları kaydetti:

“Gündeş hedefim ancak dışındaki şampiyonalara karışmak. İnşallah orada bile bir muvaffakiyet sağlamaya çalışacağız. Eşiniz şampiyon olunca siz dahi kendinizde o hırsı görüyorsunuz. İster istemez siz üstelik şampiyonluklar üzere çalışıyorsunuz. Eşimin amacı yetersiz dışında bayrağımızı dalgalandırmak. Onunla beraber o bayrağın dalgalandığını soldurmak istiyorum.”

Share: