Atık kumaş ve malzemelerden el emeği oyuncak bebekler tasarlıyor

Edirne’bile yaşayan zahmetli mahirane belletmen Fatma Nurcan Akmeşe, metruk güpür, iplik, boncuk ve düğmeleri kullanarak oyuncak bebekler yapıyor.

Edirne Halk Eğitim Bilimi Merkezi’nde minyatür usta öğreticiliği yaptıktan bilahare zor olan 55 yaşındaki Akmeşe, oyuncaklara olan merakını yükseltmek için İstanbul’dahi bir kursa katıldı.

Kursta terbiye aldıktan sonra oyuncak süt kuzusu yapmaya başlayan ve hobisini geliştiren Akmeşe’nin meslekleri ve değişik ülkelerin giysi tarzlarını simgeleyen bebekleri ilişki çekiyor.

Akmeşe, kullanmadığı kıyafetlerin kumaşları ve atılmış yapı malzemeleriyle yaptığı bebekleri arkadaşlarına ve onların çocuklarına armağan ediyor.

Akmeşe, AA muhabirine, halk emeğiyle ortaya sâdır oyuncak bebeklerin imal sürecinin çıdam istediğini söyledi.

Kendi tasarladığı kalıplarla bebekler yaptığını tamlayan Akmeşe, “İlk geçmiş elbet tıpkı bebek yapacağımı tasarlıyorum. Kaşı, gözü, saçı lacerem ve hangi ilim olacak diyerek bakıyorum. Onlara ilişkin malzemelerimi topluyorum. Evdeki mütezayit kumaşları değerlendiriyorum. Bozuk danteller, fistolar ve düğmelerin hepsini tıpkı araya getiriyorum ve ortaya güzelce bebekler çıkıyor.” dedi.

Akmeşe, çocuklara uymazlık vermeyecek malzemeleri kullanmaya özen ettiğini ifade etti.

Mesleklere göre üstelik bebekler tasarladığını anlatan Akmeşe, bebek elbiselerini biricik biricik diktiğini, kimi vakit üstelik çağa kıyafetleri için belik yaptığını belirtti.

“Yelek örüyorum, şapka örüyorum. Ayakkabılarını kendim yapmaya çalışıyorum” diyen Akmeşe, “Ego seçme ahit sevdiğim kumaşları ayrımsız çıngı de olsa saklıyorum. Kıyamadığım amacıyla atmak istemediğim kıyafetlerin kumaşlarından bebeklere faça yapıyorum. Hatıralarım canlanıyor. Yıllar önce kendime bire bir giysi diktirmişim, ondan mütezayit ayrımsız parçayı saklamışım. Onu alıp bebek yaparken kullanıyorum. Eskiyen kıyafetlerin üzerindeki düğmeleri söküyorum. Mesleklere göre da bebekler yapıyorum. Avukat olan kızımın arkadaşlarına cüppe giymiş bebekler yaptım. Doktor önlüklü bebekler yaptım. Mecmu ayrıntılarına büyüklüğünde yapmaya çalışıyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: