Ati Partisi lideri Davutoğlu iktidara seslendi: Seçim ortamı yaklaştıkça provokasyonlar artabilir

Ati Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, dün İstanbul Maltepe Etkinlik Alanı’nda Erzurum Konfederasyonu (ERKON) marifetiyle düzenlenen ‘Erzurum Lansman Günleri’hangi karışmak istedi. Fakat hiç beklemediği benzeri durumla karşılaşan Davutoğlu, alana alınmadı.

“AMASYALI HEMŞEHRİLERİM GEREKLİ TEPKİYİ VERDİLER”

Amasya iklim teşkilatının daveti üstüne Amasya’ya revan Davutoğlu, Cuma namazını eylemek için gittiği Melik II. Bayezid Camisi’nde birlikte protestolarla karşılaşmıştı. Yaşadığı iki fenomen üzerinden iktidara seslenen Davutoğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda dikkat çekici sözler sarf etti. Davutoğlu şu ifadeleri kullandı;

“Ben eleştirilere açığım. Fakat yapılan tenkit değildi. Partiler beyninde alt bölüm da yapılarak, ‘camiye gelmeyenlerle niçin oturuyorsunuz?’ tabirinden aynı provokasyonla beş altı kışkırtmacı, cami avlusunda yöntem yapmaya kalktı. Camiler bizleri birleştiren Allah’ın evleridir. Bana yapılan eleştiriyi kabul ederim ama vatandaşlarımız ortada cami kâmilen tıpkısı ayrımı asla akseptans etmem. Bu provokatörler karşısında cami cemaati ve Amasyalı hemşehrilerim muktezi tepkiyi verdiler. Fakat basına yansıyan görüntülerden, neymiş camide benim protesto edildiğim kadar bire bir intiba doğdu. Şayet hakeza tıpkı ihtarname varsa, o protestoyu kombinasyon edenler, onları destekleyen, camileri yöntem arenasına çevirenlerdir. Demincek soruyorum o provokatörlere, mazi şeb şen uyudunuz mu?”

“CAMİDE ASLA PROVOKATÖRLERİ ÜZERİMİZE SALMAYIN”

İktidara dahi seslenen Davutoğlu, “Camilerimizi infirak noktaları namına değil, bizi birleştiren mekanlar ve kimseye ait olmayan takkadak Allah’a ilişkin olan, Allah’ın evleri namına görün. Camide asla provokatörleri üzerimize salmayın” diye konuştu.

“DERİN GAM DUYDUM”

Davutoğlu, Erzurum Lansman Günleri’ne katılımının engellenmesiyle ilişkin ise şu açıklamayı yaptı: “Erzurum derneklerinin daveti konusunda kendilerine katılacağımı bildirdiğim tıpkı neşelilik vardı zaman. Karışmak üzere yola çıktığımda tıpkısı kuvve aldım. Erzurum dernekleri, validen ve uray başkanından gelen baskılar nedeniyle arkadaşlarımızdan benim katılmamamı ve aynı müddet sonraları yeniden gelebileceğimi ifade etmelerinden derin tasa duydum.

“BÜTÜN ŞEHİRLERİMİZ HEPİMİZİNDİR”

Ego oraya Erzurumlu kardeşlerimle Dadaşlarla buluşmaya geliyordum. Vali ve şehremaneti başkanına Erzurum’a bakım ettikleri sürece, gelişigüzel devir de muhabbetle karşılarım. Amma onlar daha önce başbakanım diyerek seslenme ettikleri aynı cesamet adamını, ‘Eğer o gelirse, tığ gelmeyiz’ diye niteleyerek Erzurum derneklerine sorumluluk uygulamaya çalıştılar. Buradan o valiye, uray başkanına, onların arkasındaki siyasal iktidara sesleniyorum. Bütün şehirlerimiz hepimizindir. Erzurum Kongresi, kuşkusuz milletimize aitse Erzurum dahi milletimize aittir. Ne bire bir bürokrata, hangi bire bir siyasiye, ne benzeri iktidara aittir. Biz Erzurum’u aşkla sevmeye bitmeme edeceğiz.

“CAMİLERİMİZİ VE ŞEHİRLERİMİZİ PROVOKASYONLAR ÜZERİNDEN SİYASİ TARTIŞMA KONUSU YAPMAYIN”

İktidarda olanlar ne yaparlarsa yapsınlar, Erzurum bizim tarihimizin esas, Anadolu’nun kalesidir. Ego Konyalı olduğum büyüklüğünde Erzurumluyum, Konyalı olduğum büyüklüğünde Amasyalıyım. Buradan kuvvet sahiplerine net benzeri düşünce atfetmek istiyorum. Seçme ortamı yaklaştıkça, bu provokasyonlar artabilir. Camilerimizi ve şehirlerimizi provokasyonlar üzerinden siyasi ağız dalaşı konusu yapmayın. Bizi yıldırmak istiyor olabilirsiniz. Bizi tanırsınız. Tığ 28 Şubat’tan yılmamışız, 15 Temmuz’dan yılmamışız. Biz baskılardan yılmamışız, hiçbir şeyden yılmayacağımızı bilirsiniz.

“SEÇME GİTTİĞİM ŞEHİRDE CUMA NAMAZI KILMAYA DEVAM EDECEĞİM”

ÇIKTI seçme gittiğim şehirde, o şehrin yeryüzü iri camisinde cuma kılamaya bitmeme edeceğim. Aşkla sevdiğim bilcümle şehirlerin, çağırma edilmem halinde tanıtımlarına bile gideceğim. Şehirlerimiz hepimizin, camilerimiz ise sadece Allah’ın evi kendisine hep müminlerindir.

AMASYALI VE ERZURUMLU VATANDAŞLARA SESLENDİ

Amasyalı ve Erzurumlu hemşehrilerime üstelik sesleniyorum. Bu olaylardan haddinden fazla üzüldüğünüzü biliyorum. Amma üzülmeyin. Sizin, bizi hangi büyüklüğünde muhabbetle sevdiğinizi ve bizim Amasya ve Erzurum’a ne kadar aşık olduğumuzu siz birlikte tığ birlikte haddinden fazla gür biliyoruz. Bu eyyam mazbut. Bu erk sahipleri, tekellerine aldıkları pahal ile şehirlerimizi, camilerimizi bölmeye kalkışabilir. Ama biz birleştireceğiz. Kızmayacağız, öfkelenmeyeceğiz. Güzel sözle hitap etmeye bitmeme edeceğiz. Bu iki elem olaydan lüzumlu dersin alınacağını ve analog provokasyonların, engellemelerin yapılmayacağını beklenti ediyorum. Ama yapmaya devam ederlerse, bilsinler kim tığ rastgele camiye, rastgele şehre gitmeye devam edecek, temas vatandaşımızın gönlünde yerimizi almaya kararlılıkla bitmeme edeceğiz.

TEŞEKKÜR ETTİ

Erzurum valisinin ve büyükşehir belediye başkanının bu nezaketsiz tutumu karşısında, Erzurum’un onurunu ve mehabet adamı ahlakını onlara hatırlatan zer İl Başkanımız İsa Mesih Şahin’e, Gelecek gönüllülerine, orada bulunan Erzurumlu hemşehrilerimize ve konuşmasında Erzurumlar namına bizden kusur dileyen çok altın dostum Erzurum Milletvekilimiz Sayın Naci Cinisli’ye teşekkürname ediyorum.”

Share: