Asyalı zenginlerin eskimemiş gözdesi: Bakir ve pop NFT koleksiyonları

NFT piyasası, Aile ayındaki sevir döneminden Mart ile Mayıs arasındaki bir istikrar ve süreletme aşamasına kadar, Ev ile Mayıs 2022 arasında inişli çıkışlı bire bir proses yaşadı. 

Huobi Araştırma Enstitüsü’nün raporu, sürekli yerine yüksek rica olmaksızın, eskimemiş satışa çıkan NFT koleksiyonlarının piyasayı etkilediğine ve sermayeyi eski koleksiyonlardan uzaklaştırdığına özen çekiyor. Raporda antrparantez, piyasanın sürdürülebilir ve yatırımcılar amacıyla cazip kalması üzere alıcıları akçe kapma projelerinden ve cüzdan dolandırıcılıklarından müzaheret etmek için araçlar ve platformlar geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapılıyor.

Yıpranmamış ve pop NFT koleksiyonlarının NFT’lere olan ilgiyi ateşlediğine meni edilen “2022 NFT Iş Trendleri (Karı-Mayıs)” antetli raporda, PhantaBear ve Asya’nın önde gelen özge NFT projelerinin, Asya’daki varlıklı Çince konuşan pazarlardan NFT alıcılarını pazara çektiği rapor ediliyor. Raporda öne sâdır diğer noktalar şöyle:

Aniden alıcı akışı ayak tabanı fiyatları yükseltti

Anide müşteri akışı, ortalık talebinin arzı aşmasına sebep oldu ve bu yüzden az daha temas NFT koleksiyonunun taban fiyatını yükseltti. Ancak, fırsatçı proje ekipleri bu fenomeni fayda ika şansı adına gördüler ve alıcıların saflığından yararlanan çabuk servet iktisap planları amacıyla bağan çaba gerektiren, bağan birinci sınıf projeler başlattılar.

NFT talebi düştü, atılganlık sarsıldı

Yaratıcıların bu zümre eylemleri, şişman miktarda anamal ve likidite çıkışıyla sonuçlandı; alıcılar ayrıca dolandırıcılıklardan, hack’lerden ve değeri düşen düşük nitelikli koleksiyonlardan dahi dünyalık kaybetti. Akıbet yerine, NFT talebi düştü ve halkın güveni sarsıldı.

2022 Mart ayından Mayıs ayına kadar yıpranmamış koleksiyonlar ortaya çıkmaya devam etti, fakat bu projeler pazara kullanılmamış alıcılar çekmedi ve alıcıların NFT’lere olan ilgisi bağan kaldı. Fakat, başka NFT koleksiyonlarına sahip olan mevcut NFT satıcılarından bakir koleksiyonlar istek edilmeyi sürdürüyor.

Halkın güveni üzere ıslah şarrt

Piyasanın kâin durumu, kullanıcıların kullanılmamış koleksiyonlar satın almak için sermaye toplamak amacıyla sakat NFT koleksiyonlarını sattığı aynı uzanım. Bu yıpranmamış koleksiyonlar mevcut pazarı bulandırdı ve çarkıt NFT’ler üzerindeki bey baskısını artırdı.

NFT pazarı bibi hack ve servet selp projeleriyle komple ve kitleler NFT’leri ayyarlık ve erdemli riskli yaratıklar namına görmeye devam ederse, NFT’lere bitiren güveni ve amme ilgisi artmayacaktır. Halkın NFT’lere olan ilgisini ve güvenini yeniden kazanması için tıpkısı meydan konsolidasyonu ve tashih dönemi eşya.

Refik Anadol’un NFT eseri rekor fiyata satıldı

Hyundai, NFT koleksiyonunu piyasaya sunuyor

Korsanlar, 2,8 milyon dolarlık NFT çaldı

Reisicumhur Erdoğan’ın vuraç tutuşu NFT’ye dönüştürüldü

Neal Stephenson geçmiş NFT’sini aldı

NFT’nin Türkçe karşılığı belirlendi

Share: