Astronomi meraklısı öğrenciler Ay, Zühal ve Jüpiter’i gözlemledi

Yıldız Bilimi meraklısı öğrenciler Ay, Satürn ve Jüpiter’i gözlemledi

ADIYAMAN – Adıyaman’birlikte düzenlenen Talih Müşahede Şenliğinde astronomiye rabıta duyan öğrenciler ve velileri Ay, Sekendiz ve Jüpiter’i gözlemledi.

Adıyaman Üniversitesi Yıldız Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezi, Milli Yetişek Müdürlüğü Ar-Ge Birimi, Bilim ve Musahabe Merkezi (Bilsem) vasıtasıyla ADYÜ Gözlemevi’nde ‘Gök Gözlem Şenliği’ düzenlendi. Mektepli ve veliler çok bunaltıcı sargı gösterdiği etkinlikte, ayrıntılar teleskoplar ile gökyüzündeki gezegenlere olan meraklarını giderdi.

Öğrencilerin eğlenerek öğrendiği etkinliğe Türkiye Ilmî ve Teknolojik Araştırı Kurumu Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ da online namına katılarak öğrenciler ve velilere seslendi.

Öğrenciler bu etkinliğe katılmaktan duydukları mutlulukları rapor ederek, bu nev etkinliklerin daha yoğun yapılmasını istedi.

Marifet Tekellüm Merkezi Müdürü Fuat Tokur, gelecek nesillerin bilime ve astronomiye çıktı rabıt duyması gerektiğine bel ederek, “Çocuklarımızın bilime olan göz açılarını, yaklaşımlarını, ilmî proses becerilerini geliştirmelerini istiyoruz. İleride bir bilim adamı olma yönündeki düşüncelerini geliştirmeleri yerine tıpkısı dünya gözlem etkinliğini başlattık” dedi.

Etkinliğe katılımın haddinden fazla yoğunu dile getiren Milli Yetişek Müdürlüğü Ar-Ge Görevlisi Zor Balkır ise, hakeza kalabalıkları gördükçe artık aktiflik yapacaklarını aktardı.

Üniversitenin Gözlemevinde Türkiye’nin yer balaban teleskoplarından biri olan ADYU60 teleskobunun bulunduğunu ve değme kesimden insana gökyüzünün güzelliklerini müşahede imkanı sunmaya çalıştıklarını tamlayan ADYÜ Astrofizik Aplikasyon ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tutum Sonbaş, “İlgi gayet pir. Çok teferruatlı zamandır Adıyaman hakeza etkinlikleri özlemişti. Pandemi girdi araya, böyle evire çevire tıpkısı etkinlik yapamamıştık. Artık etkinliklerimiz başladı. İlki bu şekilde ve devamı birlikte gelecek” diye niteleyerek konuştu.

Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Topluluk Şikeste, Adıyaman Üniversitesinin sosyal, kültürel ve bilimsel etkinliklere aynı yenisini henüz eklediklerini belirterek, geçmiş, ılımlı ve lise öğrencilerinin gök şenliğine iri deste gösterdiğini söyledi.

Share: