Antalya’daki Mervenur Polat cinayeti sanığına ağırlaştırılmış müebbet mahpushane cezası verildi

Antalya’dahi 4,5 kamer kayıp olarak aranan 20 yaşındaki Mervenur Çelik’ın öldürülmesine ait yargılanan sanıklarından Cüneyt Akyol, ağırlaştırılmış müebbet hapishane cezasına çarptırıldı.

Antalya 4. Vahim Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanıklar Cüneyt Akyol ve Eren Kayaç, vakfedilmiş bulundukları cezaevinden Ses ve Kaynak Enformatik Sistemi (SEGBİS) marifetiyle katıldı. Tutuksuz yargılanan Süleyman G. ile müştekiler ve canip avukatları, duruşma salonunda amade bulundu.

Duruşmada saraka sunulan sanık Cüneyt Akyol, taammüden öldürmediğini ve cinsî saldırıda bulunmadığını öne sürerek, “Mızrap husus kullandığım üzere o zaman anca gelişti. Ailesinden yeniden gine bozukluk diliyorum. Adalete güveniyorum.” dedi.

Sanık Eren Kaya ise suçsuz olduğunu sav ederek, “Tek suçum falsolu zamanda kusurlu yerde yatmak.” dedi

Tutuksuz maznun Süleyman Gülten dahi ayrıksı sanıkların hiçbirini tanımadığını öne sürdü.

“Yer kilolu cezayı almalarını istiyorum”

Maktul Mervenur Polat’ın annesi Güler Çelik (58), sanıkların yeryüzü yavaş şekilde cezalandırılmalarını istediğini tabir etti. Ağababa Atilla Çelik (57) ise adalete güvendiğini belirtti.

Mahkeme heyeti, Cüneyt Akyol karşı “canavarcasına hisle bile bile cani” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapishane cezası verilmesini kararlaştırdı. Sanık antrparantez, “cinsel saldırış” suçundan 12 yıl, “metal tedariki ve başkalarına isnat etmek” suçundan 5 yıl mahpushane cezasına çarptırıldı. Mevkuf maznun Ermiş Kayaç “eroin konu ticareti” suçundan 10 yıl, tutuklanmadan yargılanan Süleyman Gülten’e ise “cürüm delillerini saklama” suçundan 4 yıl hapis cezası verildi.

Mahkeme heyeti, sanıklara gelişigüzel tenzilat uygulamadı.

Tutuklanmadan sanıklar İbrahim H.Ş, Gökhan H. ve Ferdi T. ise aklanma etti.

Annesi gözyaşlarına bilge olamadı

Anne Güler Çelik, duruşmanın arkası sıra gazetecilere, sanıkların 8 yaşındaki torununu bikes bıraktığını vurgulayarak, “İçimin ateşi sönmedi ama az buçuk hafifledi. Yavrumu benden aldılar. Hayatını elinden aldılar. Ciğerimi koparttılar. Benden zehir olsunlar. Gelişigüzel zaman amacıyla adalete güvendim.” diye konuştu.

Cet Atilla Polat ise çıkan karara sevindiğini dile getirerek, “Torunuma, annesinin öldüğünü psikologla izah etmek istiyorduk ama biliyormuş. ‘Annem öldü’ diyormuş. Türe yerini buldu. O nedenle az buçuk rahatladım.” dedi.

Müşteki avukatı Buğur Melik Oğuz birlikte Mervenur Çelik çokça güre yaşında katledildiğini ve geride şu anda 8 yaşında olan evladının kaldığını belirtti.

Yaklaşık 1,5 yıl süren davada, 6 sanığın yargılandığını anımsatan Çelik, şunları kaydetti:

“Bunların kelle kahramanları ağırlaştırılmış müebbet mapushane cezası aldı. Hiçbir iskonto yapılmaması müjdeli bir marifet oldu. Kısmen içimizi serinletti. Olayın, taşımaya yardım eden Süleyman Gülten aut gayrı 5 maznun açısından fikir ve gösteri birliği içerisinde gerçekleştiğini düşünüyoruz. 5 kişinin olduğu tıpkı evde, bir tane bir kişinin bunu yapmış olması bize lojik gelmiyor. Cenaze çok sonraları bulunduğu için deliller haddinden fazla bilahare toplandığı üzere maatteessüf bütün delillere ulaşılamadı. Değişik 3 sanık beraat etti. Bunun amacıyla peş hüküm yollarına başvuracağız.”

Olay

Antalya’bile 19 Ekim 2020’üstelik evden ayrıldıktan bilahare kendisinden bilgi alınamayan tıpkı çocuk annesi Mervenur Polat’ın cesedi, 8 Mart’ta bire bir lüp çatısında bulunmuş, 7 karanlık gözaltına alınmıştı. Zanlılardan biri salıverilmiş, 4’ü tutuklanmış, 2’si adli arama üzere azade bırakılmıştı.

Geçen duruşmada asıl hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, maznun Cüneyt Akyol’un “yakalanmamak üzere isteyerek cani” suçundan ağırlaştırılmış müebbet delik cezasına çarptırılmasını istemişti. Müddeiumumi, sanığın ayrıca “kalifiye tensel hücum” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından üstelik cezalandırılmasını rica etmişti.

Müddeiumumi, mevkuf maznun Ermiş Kayaç için “esrar tedariki ve başkalarına vermek”, tutuksuz maznun Süleyman G. için ise “yanlışlık delillerini saklama” suçundan buyruk kurulmasını istemişti.

Cumhuriyet Altını savcısı, sanıklar Gökhan H. ile Ferdi T. ve İbrahim H.Ş’nin beraatine karar verilmesini temenni etmişti.Share: