Amerikan Bilirkişi: Gömlek ve Sefer İnisiyatifi, Gelişmekte Olan Ülkelerin Büyümesine ve Bağlantılılığına Yardımcı Oluyor

Dosya Boyutu: 80.70 MB

HABER: Amerikalı ehlivukuf: Nesil ve Posta İnisiyatifi, gelişmekte olan ülkelerin büyümesine ve bağlantılılığına koruyucu oluyor

ÇEKİM LİSTESİ:

1. Gömlek ve El İnisiyatifi projelerinden değişik görüntüler

2. GÜRÜLTÜLÜ (İngilizce): KHAİRY TOURK, Chicago’daki Illinois Uygulayım Bilimi Enstitüsü Tutum Bölümü Öğretim Üyesi

HABERİN İÇERİĞİ:

Amerikan öğretim üyesi Khairy Tourk, Çin’in önerdiği Göbek ve Misil İnisiyatifi’nin, gelişmekte olan ülkelerin, altyapı oluşturarak, büyümesine ve bağlantılılığına yardımcı olduğunu belirtti.

GÜRÜLTÜLÜ (İngilizce): KHAİRY TOURK, Chicago’daki Illinois Uygulayım Bilimi Enstitüsü Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi:

“Nesil ve Yol İnisiyatifi esasen bir bağlantılılık projesi. Tığ fiziki bağlantıyı, Çin’i Asya, Avrupa ve Afrika ve diğer uluslara ulama anlamında görüyoruz. ve bu bağlantı, yollar, demiryolu, liman ve köprü yapımı ile sağlanıyor.

Gelişmeyi engelleyen unsurlardan biri altyapıydı. Gelişmekte olan ülkelerin yollar, köprüler, limanlar vb. inşa edecek sermayeleri yoktu. ve Çin devreye girdi. Çin, rekor sürede enfrastrüktür kurmak amacıyla hem sermayeye hem dahi deneyime sahip.

İnisiyatif ayrıca halklar beyninde da bağlantılılığı sağlıyor. Halklar ortada etkileşim oluyor. Bu bağlantılılık, medeniyetler arası diyalog aracılığıyla kuruluyor.”

Xinhua Vukuf Ajansı muhabirleri Chicago’dan bildiriyor. (XHTV)

Share: