Almanya’dan bisikletleriyle yola sâdır iki eş Yüksekova’ya geldi

Almanya’dan kestirmece 6 kamer ilk bisikletleriyle yola çıkan iki yâren, binlerce kilometre ayaklık çevirerek Hakkari’nin Yüksekova ilçesine geldi.

Almanya’de hareketli 32 yaşındaki Almo Melchert ile 26 yaşındaki Adrian Röter, İran ve Türkiye’yi gitmek için 6 kamer önce velespit turuna başladı.

Binlerce kilometre pedal çeviren iki yâren, muhtelif ülkelerden geçtikten bilahare geldikleri Türkiye’da ayrımlı illeri gezdi. Rize’den Gürcistan’a, oradan bile İran’a güzeşte Melchert ve Röter, iki periyot geçmiş Esendere Hat Kapısı’ndan Yüksekova’ya giriş yaptı.

Burada iki periyot geçirerek insanlarla tercüme programı aracılığıyla bildirişim kuran gezginler, haddinden fazla sevdikleri Türk yemeklerinden tattı.

Melchert, AA muhabirine, Türkiye’de İstanbul, Ankara, Kayseri, Malatya, Tunceli ve Rize’yi dolaştıklarını belirtti.

Gürcistan ve İran’ı gezdikten sonradan geldikleri Yüksekova’nın doğasına hayran kaldıklarını anlatan Melchert, “Buradan çokça kıvançlı kaldık. Gördüğüm kadarıyla kâmil zirveleri var. Buranın insanları ve yemekleri çokça mebzul. Derrace sürmek filhakika çokça uyumlu. Bu yolculuk bizim üzere misilsiz bire bir deneyim oldu. Van Gölü’nü birlikte fethetmek üzere heyecanlıyız.” dedi.

Röter birlikte Türkiye’yi çok beğendiğini dile getirerek, “Eksiksiz benzeri yer. Yemekleri çokça içimli, insanları çokça bereketli. Van’dan Diyarbakır’a oradan da Antalya’ya geçeceğiz.” diyerek konuştu.

Share: