Aksaray’dan muvakkat otobüsüyle Mersin’e gönderilen 47 flamingodan 26’sı öldürme oldu

Aksaray’dan geçici otobüsüyle gönderilen 47 flamingodan 26’sının katil olmasıyla ait 4 kişiye bütün 425 bin teklik para cezası uygulandı.

İddiaya göre, Eskil ilçesine sınırlanmış ayrımsız köyde etkili Naim D. (34), kardeşi Mehmet D. (36) ve tıpkı yaylada cıvıl cıvıl İbrahim K. (38), 28 Ağustos’ta Tuz Gölü’nden yakaladıkları 47 flamingoyu ayaklarını ve gagalarını bağlayıp kolilere koyduktan sonraları harcamak için palyatif otobüsüyle Mersin’e gönderdi.

Mersin’da otobüsten indirilen kolilerin içre flamingoları gören vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye mevrut polis ekipleri, durumu Huy Himaye ve Milli Parklar ekiplerine olgun verdi.

Verilen adrese giden ekipler, flamingolardan 26’sının katil olduğunu tayin etti. Çalışkan olduğu belirlenen flamingolar, afiyet kontrollerinin peşi sıra doğaya bırakıldı.

Olayın peşi sıra harekete sabık Eskil Jandarma ile Huy Siper ve Milli Parklar ekipleri, flamingoları yakaladığı ve yaya otobüsüne teyit ettiği belirlenen Naim D, Mehmet D. ve İbrahim K’nin evine faaliyetler düzenledi. Adreslerde çokça sayıda badi, tuna ve angut kuşları ele geçirildi, 3 şüpheli gözaltına alındı.

Ekipler, Naim D. ile otobüs şoförüne mecmu 300 bin, İbrahim K. ile Mehmet D’ye birlikte toplam 125 bin liralık yönetimsel para cezası uygulayıp, haklarında adli muamelat başlattı. Gözaltına alınan İbrahim K, Naim D. ve Mehmet D. işlemlerinin arkası sıra adliyeye gönderme edildi. Şüpheliler, çıkarıldıkları hakimlikçe adli arama şartıyla serbest bırakıldı.

Öte yandan yeniden Aksaray’da evinde kuş bulunduğu belirlenen Fer E’nin evine da operasyon düzenlendi. Yapılan aramada ele geçirilen ve evde beslemesi yasak olan angut, badi kabilinden çok sayıda kuşa umum konuldu. Ziyalı E’ye üstelik 25 bin lira idari para cezası uygulanıp, için adli iş başlatıldı.Share: