Aksaray ruzname haberi… Aksaray Helvadere Göleti Sulama Yenileme çalışmaları bitmeme ediyor

Şevket Su İşleri (DSİ) Umumi Müdürü Lütfi Akca, Aksaray Helvadere Göleti Sulama Restorasyon İnşaatının tamamlandığında, bölgede yapılacak kirli tarımla talih ekonomisine yıllık 11 milyon teklik yardım sağlayacağını bildirdi.

Akca, yaptığı yazılı açıklamada, Ekincilik ve Orman Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğünün, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak ve toplulaştırma çalışmalarıyla ekincilik arazilerinden en efdal faydayı sağlamaya çalıştığını belirtti.

Musluklara dimdik ve içilebilir akarsu ulaştırmak, yerleşim yerleri ile ekincilik arazilerini ötede risklerine karşı müzaheret etmek amacıyla cümle gücüyle çalıştıklarını nâkil Akca, şunları kaydetti:

“Sürdürülebilir akarsu yönetimi anlayışıyla da suyun seçme damlasına topluluk çıkıyor. Aksaray Helvadere beldesinde 4 bin 980 dekarlık tarımsal arazinin çağdaş borulu sistemle sulanmasını sağlayacak olan Aksaray Helvadere Göleti Sulaması Yenileme İnşaatında çalışmalarımız birden devam ediyor. Projenin tamamlanmasıyla 4 bin 980 dekarlık ekincilik arazisinde çağdaş borulu sistem ile sulama yapılacak olup, aksiyon kapsamında fiziksel gerçekleşme yüzdelik 50’ye ulaşmıştır. Şu temel kadar toplanmış 15 bin 320 metre boru imalatı tamamlanmıştır. Kalan boruların döşenip görüşme yapılarının tamamlanmasıyla birlikte projenin 2022 yılı içerisinde bitirilmesi planlanmaktadır. Projenin tamamlandığında bölgede yapılacak bulaşık tarımla 2022 yılı vahit fiyatları ile büyüklük ekonomisine yıllık 11 milyon teklik yardım sağlanması hedeflenmektedir.”

Share: