Akkuyu NGS’nin 2’nci ünitesinin reaktör tazyik kabı kuruldu

MERSİN’in Gülnar ilçesindeki Akkuyu Çekirdeksel Yoğun Santrali’nde (NGS), esas aşamalardan biri olan 2’nci tehlikeli ünitesinin reaktör tazyik kabı kurulumu tamamlandı.

Aralık 2021 böylece bahir eliyle Akkuyu NGS yapım sahasına teslim edilen reaktör basınç kabı, kurulumdan geçmiş bazı denetimlerden geçirildiği geçici takım ambarlama alanından kurulum sahasına taşındı. Reaktör kabı, Liebherr LR 13000 paletli vinç kullanılarak reaktör şaftındaki yerine kurup takma edildi. Kurulum işlemleri, tahminî 6 saat sürdü.

“ÇALIŞMALAR PLANLANAN ŞEKİLDE SÜRÜYOR”

Akkuyu Nükleer A.Ş. Umum Müdür Bir Numara Yardımcısı ve NGS Çatı İşleri Direktörü Sergey Butckikh, Akkuyu NGS’bile çalışmaların planlanan şekli ile sürdüğünü belirterek, “2’nci ünitenin reaktör kabının montajı sahada yılın yeryüzü cesim olaylarından birini oluşum ediyor. Çatı ekibinin ve kaldırma ekipmanı operatörlerinin aklı başında çalışmasına dikkati çalmak isterim. Kabın montajı adeta bire bir operatör hassasiyeti gerektirir. Çünkü izin sunulan maksimal yatay sapma milimetrenin onda birini geçemez. 2’nci ünitenin reaktör basınç kabının montajının başarıyla tamamlanması zımnında bilcümle spekülasyon ekibini, vinç operatörlerini ve diğer uzmanları kutluyorum” dedi.

2’nci birim reaktör binasının inşaatının esbak aşamalarında gaile konservatör kurulmuş, bindi ve sevk kirişleri betonlanmış ve reaktör basınç kabının silindirsel kısmının zayıf muhafazası ve ısı yalıtımı yapılmıştı. Reaktör basınç kabının montajından hemen önceki ise, kabın asıl ağırlık yükünü taşıyan bindi halkasının montajı gerçekleştirilmişti.

Reaktör basınç kabının montajına ilgilendiren denetimler, reaktör basınç kabı müstahsil firması uzmanlarının yanında, müstakil tıpkısı denetleme kuruluşu ve Türkiye Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) uzmanlarından oluşan bir komisyon tarafından yapıldı.

Çekirdeksel okkalı santralinin sunu mehabetli ekipmanı olan reaktör tazyik kabı, santralin işletme aşamasında zaruri olan çekirdeği bile zarfında barındırıyor. Nükleer tepkime ve ısı enerjisinin soğutucuya iletilmesi amacıyla çekirdeğin içine nükleer mahrukat ve yapısal elemanlar konuluyor. 343,2 titrem ağırlığında, dikey silindirik tıpkı cilt olan reaktör tazyik kabının yüksekliği 11,45 metreyi, çapı ise 5,6 metreyi buluyor.

Akkuyu NGS’nin 2’nci ünitesi için reaktör basınç kabının üretimine Mart 2019’bile başlanmıştı. Üretim sürecinde, hidro-testlerin beraberinde, ten içi cihazlarla kontrol ekipmanı da karışma tevessül etmek için metanetli haddinden fazla imtihan gerçekleştirildi. Testler sonucunda, özel tıpkı komisyon parçalanmamış dizayn parametrelerine uygunluğu ve ürünün erdemli kalitesini tasdik etmişti.Share: