Akıbet zaman bilgi! G7’den Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği akıbet füze saldırılarına tayip

Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği sonuç füze saldırılarının arkası sıra videokonferans tarafından bire bir araya gelen G7 ülkeleri, Ukrayna’ya olan desteklerini yineleyerek, Rusya Oran Başkanı Vladimir Putin’den ve saldırının birlik sorumlularından hesap sorulacağını rapor etti.

Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD’den oluşan G7 ülkelerinin liderleri, Rusya’nın Ukrayna’ya müteveccih sonuç zamanlarda arttırdığı saldırıları ele kabul etmek üzere videokonferans eliyle tıpkı araya geldi. G7 liderleri musahabe sonrası yayınladıkları kuma bildiride, Rusya’nın eylemlerini kınayarak, Ukrayna’ya olan desteklerini vurguladı. Açıklamada G7 liderleri, “Zaman Ukrayna Çap Başkanı Vladimir Zelenskiy ile benzeri araya geldik. Toplantımızda, Ukrayna’ya yönelik akıbet füze saldırılarını görüştük. Masum sivillerin ölümüne el açan Ukrayna genelindeki bu saldırıları kabil olan sunma dinamik şekilde kınıyor ve sivil nüfusa alt bölüm gözetmeksizin yapılan saldırıların bire bir çekişme suçu oluşturduğunu hatırlıyoruz. Başkan Putin’den ve kamu sorumlulardan hesap soracağız” dedi.

“Düzme referandumları katiyen tanımayacağız”

G7 liderleri, Rusya’nın Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerinin birlikte Katliam ve Sivastopol şehrini yasadışı ilhak girişimini kınadığını ve kesin yerine reddettiklerini rapor ederek, “Bu yasadışı ilhakı veya Rusya’nın bunu namuslu fark etmek için kullandığı yapmacıklı referandumları katiyen tanımayacağız” ifadelerinde bulundu.

Bildiride, “Rusya, BM Şartı’nda meydan düz ilkeleri zahir ihlal etmiştir. Rusya’ya Ukrayna’nın sınırlarını fark etmek amacıyla meşru tıpkısı dayanaklık etmek verilmeyecektir. Birlik ülkeleri bu uluslararası hususiyet ihlallerini kesin adına reddetmeye çağırıyor ve Rusya’nın yekpare düşmanlıkları durdurmasını, birlik birliklerini ve askeri teçhizatını Ukrayna’dan derhal, tamamen ve şartsız kendisine dümbelek çekmesini murat ediyoruz” ifadeleri vadi aldı.

“Acımasız saldırganlığını destekleyen gönül ve kurumlara yaptırımlar devam edecek”

Rusya’nın Ukrayna topraklarının statüsünü değiştirmeye müteveccih yasa dışı girişimleri üzere siyasi yahut kazançlı bindi sağlayıcı Rusya içindeki ve dışındaki bireylere ve kuruluşlara yaptırımlar uygulanmaya bitmeme edeceği belirtilen bildiride, Belarus yönetimine atıfta bulunarak, “Belarus makamlarına, Rus silahlı kuvvetlerinin Belarus topraklarını kullanmasına cevaz vererek ve Rusya’ya destek sağlayarak Moskof saldırgan savaşını durdurmaya yönelik çağrımızı yineliyoruz. Rusya ile kuma bir askeri grubun ilanı, Belarus rejiminin Rusya ile yanlışlık ortaklığının en üst örneğini oluşturuyor. Lukaşenko rejimine uluslararası ahbaplık kapsamındaki yükümlülüklerine parçalanmamış namına inkıyat çağrımızı yeniliyoruz” denildi.

“Rusya, nükleer zırh kullanırsa yavaş sonuçlarla yüz yüze kalacak”

Rusya’nın çekirdeksel silah kullanımı tehditlerinin kınandığını anlatım edilen bildiride, “Küresel barışı ve güvenliği riske atan çekirdeksel rapor da dahil kalkmak amacıyla, Rusya’nın atlaya zıplaya tırmandırıcı adımlarını kınıyoruz. Rusya’nın gelişigüzel kimyasal, biyolojik yahut nükleer cebe kullanması aheste sonuçlarla karşı karşıya kalacaktır” denildi.

Zaporijya Çekirdeksel Santrali’ne değinilen bildiride, “Rusya’nın Ukrayna’daki Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki eylemlerini ve organizasyon personeline uyguladığı baskıyı kınıyoruz. Bu henüz çok iskele babası tıpkı tırmanışa etmen olan Rusya’yı eylemlerinden kaynaklanan değme olaydan mesul tutacağız. Çekirdeksel tesisin emniyeti, güvenliği ve emniyeti rastgele şeyden önemlidir ve Arsıulusal Atom Enerjisi Ajansı’nın bu konudaki çabalarını destekliyoruz” denildi.

“Ukrayna’ya destek sağlamaya devam edeceğiz”

G7 ülkeleri Ukrayna’nın bağımsızlığına ve arazi bütünlüğüne birlik destek verdiklerini yineledikleri bildiride, Ukrayna’nın Rus saldırganlığına karşı kendini gözetmek ve öz topraklarının umum kontrolünü yeniden iktisap hakkına eş olduğunu belirtilerek, “Ukrayna’nın egemenliğini ve yer bütünlüğünü arkalamak üzere gerekseme duyduğu desteği terazi taahhüdümüzde kararlıyız. Ukrayna’ya mali, insanca, askeri, diplomatik ve türel bindi sağlamaya bitmeme edeceğiz ve gerektiği sürece Ukrayna’nın birlikte olacağız” denildi.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliği korumasına ve bu doğrultuda Ukrayna’nın kendini savunma kabiliyetinin korunmasına ve Ukrayna’nın baştan inşasının sağlanması üzere Ukrayna’nın desteklenmesi gerektiği rapor edilen bildiride, “Moskof saldırganlığına karşı Ukrayna’nın askeri ve defans teçhizatına müteveccih ivedili gereksinimlerini karşılamaya yönelik çabaları koordine etmeye devam edeceğiz” denildi.

“Yıldız Akıntı borazan hattının kesintisi karşı soruşturmalar bitmeme ediyor”

Yaptırımlara denk olarak Rusya’nın Yıldız Cereyan boru hattındaki kesintilerine dahi değinilen bildiride, “Şimal Baltık Denizi’ndeki uluslararası sularda Yıldız Cereyan boru hatlarına mahsustan namına verilen hasardan etraflıca rahatsızız. Eleştiri altyapının isteyerek namına kesintiye uğramasını uçarı kınıyoruz. Bu konuda bitmeme fail soruşturmaları kıvançla karşılıyoruz” dedi.

G7 liderleri ayrıca, global enerji güvenliğinin sağlanması için işbirliği sürdürüleceğini vurguladı. – BERLİN

Share: