Akıbet an veri: DENİZ POYRAZ DAVASINDA GERGİNLİK; DURUŞMA YERİ DEĞİŞTİ

İZMİR’birlikte HDP İl Başkanlığı binasında maktul Bahir Poyraz (38) davasında, 5’inci duruşmada art arda gerilim yaşandı. Mahkeme heyeti ile avukatlar ortada ‘aleniyet değişmeyen’ tartışması imdi, peşi sıra mevkuf sanık Haysiyet Gencer (27) ile Poyraz’ın kardeşi atıştı. Jandarmanın Poyraz’ın kardeşine engelleme etmesine avukatlar ve izleyenler tepki gösterince çatışma yaşandı. Açıkgöz bu tam biber gazı kullandı. Verilen mesafe sonrası murafaa başkanı, davanın disiplinli şekilde devam edebilmesi amacıyla muktezi tedbirlerin alınmasına ve duruşmanın Aliağa Şakran Mahpushane yerleşkesindeki salonda yapılmasına karar verdi.

Fenomen, geçen yıl 17 Haziran’bile Çankaya semtinde meydana geldi. İş hanının 2’nci katındaki HDP İl Başkanlığı’na mevrut eski esenlik çalışanı Saygınlık Gencer, partide öz servisi eden annesi erinçsiz olduğu üzere yerine 1 günlüğüne çalışan Bahir Poyraz’ı tabancayla öldürdü. Gözaltına alınan Gencer, adliyeye irsal edilip, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. İddianamede Gencer hakkında ‘tasarlayarak kasten öldürme’, ‘iş yeri dokunulmazlığını ihlal etme’ ve ‘siyasi partiler veya iz kuruluşlarının kullanımında olan yapı, tesis veya eşyaya uymazlık verme’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapishane ile 7 sene mahpushane cezası istendi. Davanın 29 Nisan’birlikte tanıdık duruşmasında Poyraz’ın avukatları, salonda hazır bulunan avukatların tamamının tutanağa geçirilmesi talebinin reddi sonrası ‘reddi astronomi’ talebinde bulundu. Talebi değerlendiren İzmir 7’nci Korkulu Ceza Mahkemesi, ‘reddi astronomi’ talebinin reddine değişmeyen verdi.

MAHKEME BAŞKANI İLE AVUKATLAR TARTIŞTI

İzmir 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 5’inci duruşmaya mevkuf sanık Saygınlık Gencer’in birlikte Bahir Poyraz’ın ailesi, partililer ve avukatlar katıldı. Duruşmada ilk kendisine murafaa başkanı, ‘vekil sıfatı’ haiz soylu avukatlar dışındaki avukatların yargılamaya muhtemelen alandan ayrılmasına değişmeyen verdi. Bunun üstüne avukatlar ile mahkeme başkanı arasında ağız dalaşı imdi. Avukatlar, mahkemenin uzaklık kararına alın bundan sonra. İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, duruluk kişmiri uymayacaklarını belirterek, Çıkarabiliyorsanız çıkarın. Izinli avukatlar olduğumuz üzere buradayız. Bize oraya otur, buraya otur diyemezsiniz. Bulunduğumuz yerde, oturmaya bitmeme edeceğiz. Bulunduğumuz yerden ayrılmıyoruz dedi.

SALON KARIŞTI

Bahir Poyraz’ın eksantrik aynı suçtan vakfedilmiş kardeşi Kamil Poyraz salona getirildiği sırada maznun Gencer ile aralarında diyalog yaşandı. Bu sırada jandarmanın Poyraz’ın kardeşine müdahale etmesi ile salon karıştı. Duruşmayı izleyenler ile avukatlar, jandarmaya tepki gösterdi. Yaşanan arbedede jandama biber gazı kullandı. Sanık Gencer, salondan götürüldü.

DURUŞMA ALİAĞA’YA ALINDI

Yarım saatlik aranın ardından mahkeme heyet yeniden salona geldi. Murafaa başkanı, yaşanan olayları ve kurnaz marifetiyle salonda biber gazı sıkılması olayını tutanağa geçirmesinin peşi sıra duruşmaya bitmeme edildi. İddia makamı, duruşmanın ertelenmesi yönünde kuvve verdi.

Söz talip İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, Yargılamanın uzamaması amacıyla şahit dinlenmesine geçilmeli. Muktezi güvenliğin sağlandığını düşünüyoruz dedi. Celsede kortej sunulan maznun Değer Gencer, Mütalaaya diyeceğim yoktur. HDP yama davasındaki iddianamenin dosyama eklenmesini istiyorum. Oradaki deliller benim davamın sebebidir ifadelerini kullandı.

Tarafların dinlenmesinden sonradan duruşma başkanı, bu aşamada duruşmanın devam etmesinin gibi olmadığını belirtip, davanın disiplinli şekilde devam edebilmesi için lazım tedbirlerin alınmasına ve duruşmanın Aliağa Şakran Mahbes yerleşkesindeki salonda yapılmasına değişmeyen verdi. Sanığın mevkufiyet halinin devamına bile karar veren murafaa heyeti, duruşmayı yarına erteledi. Murafaa başkanı kararı okurken salondakiler alkışlarla protesto etti. Salon boşaldıktan sonra yan avukatlarının mahkeme tarihinin haddinden fazla mümasil olduğunu katılamayacaklarını belirtmesi üstüne sevgili bu misil 14 Ekim Cuma Namazı gününe ertelendi.

Duruşma öncesinde ise adliye uğrunda basın açıklaması yapıldı. Matbuat açıklamasına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü ve Mardin Mebus Ebru Günay, HDP İzmir milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Garaz Çepni, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile haddinden fazla sayıda sivil topluluk temsilcisi katıldı. HDP’liler adliye önünde ‘Katillerden adisyon soracağız, faşizm yenilecek, tığ kazanacağız’ bağlanmış pankart açarak, Bahir’e sözümüz barış olacak, Katiller bölüt adisyon verecek sloganları attı.

‘ASLA GERİ DURMAYACAĞIZ’

HDP Sözcüsü Ebru Günay, Türe talebimiz ve hakikatlerin ortaya çıkması amacıyla 5’inci kere İzmir Adliyesi önünde toplanıyoruz. 5 duruşma boyunca neler yaşandığını bilcümle kamuoyu biliyor. Deniz’in katledildiği andan itibaren katillerin lacerem korunduğunu, faillerin nasıl gizlendiğini ve IŞİD artığı çetelerin bittabi bu saldırıyı düzenlediklerini yekpare Türkiye strateji etti. Katilin duruşmadaki tavırları herkesin malumu. Daha da önemlisi; hakikatin ortaya çıkması amacıyla mücadele etmesi müstelzim duruşma heyetinin tavrı ortada. Bizler hep katliam dosyalarında özellikle Kürtlerin, HDP’lilerin katledildiği dosyalarda; 10 Ilk Teşrin Gar katliamından, Suruç katliamından, bütün dosyalarda iktidarın tutumlarını biliyoruz. Bu cezasızlık tutumudur. Gerçeklerin açığa çıkmasını nehiy tutumudur. Bu şekilci failleri korumadın, hesap sormamanın tutumudur. Bizler bunun yabancısı değiliz. Buna cebin üstelik mücadele etmeye kararlıyız. Bundan bile katiyen anlayışsız durmayacağız dedi.

‘KAHRAMAN MUAMELESİ YAPILIYOR’

CHP İstanbul Mebus Sezgin Tanrıkulu ise Olayın meydana geldiği 17 Haziran 2021 tarihinden bu yana kestirmece 17 kamer geçti. 4 murafaa yapıldı, zaman beşincisi. Hepsini izledik. Tıpkı cinayeti incelerken; işlenmeden öncesi süreç, işlendiği ve sonraki süreci gelişigüzel değerlendirdiğimizde katilleri ve azmettirenlere ulaşabiliriz. İzmir’in ılımlı yerinde HDP’nin uğrunda ayrımsız karakol var. 24 saat gözetleniyor, izleme ediliyor. Nedense bu acımasız izlem edilmiyor. Şakkadak fazla yol gelip, gittiği ve sezinleme yaptığı halde. Cinayetin yapıldığı anda müdahale edilmiyor, gecikiliyor. Adeta bu katliamın gerçekleştirmesi isteniyor ve cevaz veriliyor. Katliamdan bilahare kendisine kahraman muamelesi yapılıyor. Tıpkısı tweet attığınız üzere 4 periyot gözaltında kalıyorsunuz. Bu katil çabucak 24 saat gözaltında kaldı, arkasındaki ilgiler araştırılmadı. Şipşak adliyeye getirildi ve tutuklandı. İddianamesi birlikte alışılmadık gelişmemiş sürede hazırlandı. Arkasındaki tek ahzüita araştırılmadı. Görüngü yerindeki sayısal evraklar basına teslim edildi. Bu kıya, siyasal iktidarın yarattığı tiksinme söyleminin kutuplaşma ve kasıt göstermesi konusunda işlenmiştir. Dolayısıyla siyasal erk, bu cinayetin ortağıdır; azmettiricisidir. Adisyon soracağız. Siyaseten hesap soracağız, sandıkla soracağız diye konuştu.

Share: