Akıbet an ruzname: İBB’nin, 2023 bütçe aritmetik raporunu zamanında bakanlığa göndermediği öne sürüldü

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), 2023 yılı bütçe hesap raporunu yasalı süresi içre Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına göndermediği öne sürüldü.

İBB Meclisi SELIM Tümen Ekip Sözcüsü Hedef Türkyılmaz, İBB’nin 2023 yılı bütçe tasarısını kanuni süreden önceki şehremaneti encümeni ile Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına sunmadığını belirtti.

AA muhabirine açıklamalarda kâin Türkyılmaz, Uray Kanunu’nun 62. maddesi göre Belediye Reisi eliyle hazırlanan bütçe tasarısının ilkgüz ayının birinci gününden önceki encümene ve Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına sunulması gerektiğini söyledi.

Encümenin da bütçeyi inceleyerek, görüşüyle alay malay kasım ayının birinci gününden önceki belediye meclisine sunduğunu anlatım fail Türkyılmaz, “İBB, kanunun bey hükümleri mucibince, bütçe tasarısını İBB Encümenine sunmadığı gibi Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına da göndermemiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Kasım 2022’da görüşülmesi gereken kanuncu ve yasal tıpkısı 2023 bütçesi söz konusu değildir.” dedi.

Uray encümeninde mevcut DÜRÜST Partili üyelerin akıllıca benzeri ifade gelmediği için yorum yapamadıklarına ilgilendiren şerhleri olduğunu anlatan Türkyılmaz, belediyenin hatayı iletilmek üzere komite üyelerine tike yapmasını beklediklerini aktardı.

“Bütçenin bakanlığa veriliş tarihi ve saatiyle ilişkin bir bilgilendirme namevcut”

İBB Genel Sekreteri Birey Atak Çağlayan’ın bütçe tasarısına ilgili toplumsal medyadan yaptığı açıklamayı değerlendiren Türkyılmaz, şunları kaydetti:

“Bütçenin Bakanlığa veriliş tarihi ve saatiyle ilgili tıpkısı bilgilendirme yok. Bizim aldığımız bilgilere göre evvel şeb korkulu çalışarak bütçe hesap pusulası raporunu Bakanlığın sistemine girmeye çalıştılar. Zımnında tarihi vermeme sebebi budur. Serencam periyot olan cuma haset Belediye Encümeninin gündemine ekliyorlar. Yani tamamıyla asıllar yerini bulsun diyerek… Ayrıca mesuliyeti hesabına yayımlamak üzere bire bir sayfalık tıpkı Excel tablosu sunuyorlar. Yasa gereği ‘Encümen bire bir ay süreyle inceler, değerlendirir ve meclise sunar.’ ifadesi var. Yani encümenin inceleyip değerlendireceği bir bütçe adisyon raporu namevcut. Hakeza aynı dosya sunulmuş değil. İBB üç yılda dört finansal amal kat başkanı değiştirdi. Halihazırda şu dakika görev eden kişinin dahi çekilme ettiği yönünde havas var.”

Türkyılmaz, İstanbul’un bütçesiz format yüklülük çekmemesi için hazırlanacak bütçeyi Divan’te enformasyon edeceklerini, Sedir toplantısında soru önergesi vereceklerini ancak ayrımlı tıpkı yola gitmeyeceklerini kaydetti.

Yapılanı “iktidarsızlık” diye niteleyerek nitelendiren Türkyılmaz, “Çemişgezek Belediyesi sisteme yüklemiş, tekmil belediyeler yüklemiş, İBB bütçe raporunu Bakanlığa tasdik edememiş. Yani bu acziyet, balaban tıpkı beceriksizlik göstergesidir.” dedi.

Esenler Belediye Reisi ve İBB Meclisi AK Tümen Kadro Başkanvekili Tevfik Göksu dahi içtimai medyadan yaptığı paylaşımda, yapılanı “uyuzluk” adına nitelendirdi.

Göksu, paylaşımında, “CHP’li İBB Başkanı, belediyenin 2023 bütçesini hazırlayıp kanuni süre içerisinde ilişik makamlara sunamadı. Yönettiği belediyenin hesabını yapamayanların apayrı hesaplar peşinde koşmasını İstanbulluların takdirine bırakıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Genel Yazman Çağlayan’dan açıklama

İBB Genel Sekreteri Can Akış Edvar üstelik konuya ilgilendiren Twitter’dan açıklamada bulundu.

İBB’nin 2023 bütçesini Bakanlığa zamanında iletmediği iddialarının akla yatkın olmadığını savunan Çağlar, “Hele hesaplı parametrelerin günbegün değiştiği bu süreçte, bütçemiz bir zamanlar müstahzar ve önceki yıllarda olduğu kabilinden ilgili Bakanlığın sistemi açıldığında paylaşılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Çağlayan, antrparantez önceki yıllardaki bütçe tasarılarının bakanlığa gönderilme tarihlerini paylaştı.

Share: