Akciğer kanserini yenen hastadan “sigarayı ve alkolü bırakın” çağrısı

Kırıkkale’birlikte ince süre sigara ve etil alkol kullanımına vabeste yakalandığı akciğer kanserini yenen 62 yaşındaki Sezai Keder, kullananlara sigara ve alkolü salıverme çağrısında bulundu.

Sezai Bulut, AA muhabirine, 2019 yılında batar teşhisiyle Kırıkkale Üniversitesi (KKÜ) Tababet Fakültesi Hastanesine yattığını ardından akciğer kanseri teşhisi konulduğunu söyledi.

Sonraki süreçte ayrımsız hastanede ameliyat edildiğini, önceki Allah’ın sonraları dahi doktorların sayesinde akciğer kanserini yendiğini anlatan Keder, “Hastalığı önceki maneviyat, metin hayat ve yaman ürünlerinden ırak durmak kaydıyla atlattım. Öncesinde kısaca 40 sene ispirto aldım, 50 yıl sigara kullandım. Hele sigarayı çok kullandım, arada bir 3 paket içtiğim günler oldu. Pazarcılık yapıyordum, bilcümle dışarıda çalıştım.” diyerek konuştu.

Endişe, insanlara sigara ve etil alkol kullanmamaları tavsiyesinde bulunarak, bu hastalıkta moralin üstelik çokça cesim olduğunu aktardı.

İnsanların sağlıkları üzere doktorların uyarılarını birlikte dikkate almaları gerektiğine dikkati çekici Bulut, “Bütün hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Şu anda sağlığım çok ferah, zımba gibiyim. Koşarım, yürürüm. Şu anda benim canımı acıtacak bire bir hastalığım yok.” dedi.

Bulut’un tedavisini gerçekleştiren KKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Vukuf Dalı Başkanı Doç. Dr. Selim Sarp birlikte akciğer kanserinin hem kadınlarda hem üstelik erkeklerde tanıdık kocaman bire bir kanser türü olduğunu belirtti.

Farkındalık oluşması üzere kasım kocaoğlan boyunca hastalıkla ait etkinlikler düzenlendiğini ifade fail Yalçın, şöyle konuştu:

“Akciğer kanseri, ölümlerde bir numara tam olan bire bir kanser türü. Akciğer kanserinde hem ölümleri azaltmaya hem farkındalık oluşturmaya hem bile tedavilerimizi yapmaya çalışıyoruz. Tabi kim seçkin hastalıkta olduğu kabil bunda üstelik er kişileştirme haddinden fazla cesim yer tutuyor. Er teşhisle alay malay akciğer kanserini oluşturacak benzeri mızıka faktörlerden da ırak durmak gerekiyor. Sigara ve yaman maddelerinde ırak ara vermek sunu önemli koruyucu amil. Tagaddi dahi bu aşamada önemli benzeri hareketli.”

“İmmünoterapi tedavisi koca ayrımsız adım yapılanma etti”

Sert, akciğer kanseri tedavisinde kemoterapinin şanlı düz tuttuğunu anlattı.

Yaklaşık 10 yıldır de hedefe yönelik tedaviler uyguladıklarını dile getiren Sarp, “İmmünoterapi ile hastanın bağışıklık sistemi üzerinden tartı ederek tümörün küçülmesine ve yok edilmesine yönelik tıpkısı takım tedavilere başladık. Yine aşılama tedavilerini üstelik uyguluyoruz. İmmünoterapi tedavisi, bizim için çok koskocaman bir kademe oluşum etti. Eskimemiş tedaviler gerçekten hastalar için nazik fırsatlar doğuruyor.” dedi.

Dik, Sezai Endişe’un dahi sigaraya mecbur kaslı akciğer kanserine yakalandığını belirterek, hastasının er teşhisle ameliyatın peşi sıra tamamlayıcı tedaviler ve sigarayı bırakması sebebiyle hastalığı atlattığını dile getirdi.

Share: