AK Parti’li Fecir: Öğrenci ne kadar emniyet aldıysa o büyüklüğünde borçlanacak

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda ekonomiye ilgilendiren tensikat içeren kanun teklifinin görüşmelerinde sunum özne DÜRÜST Tümen Kütahya Mebus Ahmet Fecir, “Imdi öğrenim kredisi düz öğrencilerin borcu, tahsil kredisi kendisine verilen tutar ile sınırlandırılmaktadır. Böylece öğrenci hangi kadar cesaret aldıysa o kadar borçlanacaktır. Itimat borçları mezun olduktan 2 sene sonraları ödenmeye başlanacak ve şayet mektepli gelişim bulamadıysa durumu belgeleyerek tecil temenni edebilecek” dedi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda, ekonomiye ilişkin düzenleme içeren ‘Gelir Vergisi Kanunu ile Ara Sıra Kanun ve Kanun Mesabesinde Kararnamelerde Mübayenet Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin görüşmelerine başlandı. YANLIŞSIZ Parti Bingöl Mebus Cevdet Yılmaz başkanlığında gerçekleşen toplantıda, CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu ile DOĞRU Fırka Giresun Mebus Cemal Öztürk ortada asıllar tartışması yaşandı.

Tartışmaların ardından teklifin önceki imza sahibi DÜRÜST Fırka Kütahya Saylav Ahmet Fecir, banak yaptı. Fecir, DOĞRU Parti ve Cumhur İttifakı adına iktidara geldikleri günden itibaren vatandaşın ihtiyaçları ilkin oluşmak amacıyla yatırımı, üretimi ve istihdamı önceleyen politikaları değme devir uyguladıklarını belirtti. Fecir, bir nice alanda kanuncu uymazlık önerilerinin bulunduğunu belirterek, “Bu amaçla hazırladığımız teklifte ayrı cinsten yasa ve kanun mesabesinde kararnamede mübayenet yapılmakta ve 4 geçici husus düzenlemesi bulunmaktadır. Mecmu öğrencilerimizin merakla beklediği öğrenim kredisi borçlarıyla ilgilendiren aranjman bu teklifimizde düzlük alıyor. Bundan Sonra öğrenim kredisi alan öğrencilerin borcu, tahsil kredisi namına sunulan cirim ile sınırlandırılmaktadır. Böylelikle öğrenci ne büyüklüğünde güven aldıysa o büyüklüğünde borçlanacaktır. Yüreklilik borçları çıkışlı olduktan 2 yıl sonra ödemeye başlanacak. Eğer mektepli aksiyon bulamadıysa durumu belgeleyerek tecil talep edebilecek. Tecil işlemi sunu çok 3 yıl yapılacak. İlk defa yapılan ertelemelerde borçlar yeniden sabit kalacak. 2’nci ve 3’üncü ertelemede ise yıllık yüzde 10’u aşmayan benzeri endeksleme yapılacak. Verecekli öğrencilerimizin vatani görevini yaptığı süre ortamında ise tek indeks uygulanmayacak” diyerek konuştu. Ahmet Fecir, bu düzenlemeden halen tahsil kredisi düzlük 566 bin 226 öğrenci, tahsil kredisinden borçlu 1 milyon 392 bin 629 emanet, yardım kredisinden borçlu 25 bin 886 güç ve alacak dairelerine sağlamlaştırma için anlamaklık ettirilmiş olan alacaklardan borçlu 1 milyon 403 bin 392 kişinin yararlanacağını belirterek, “Birlik öğrencilerimize ve ailelerimize sağladığımız bu eke imkan ile bundan böyle güven borçları artmayacak ve aranjman çerçevesinde mevcut düyun zarfında düzlük düz bütün 27 milyar liralık endeks tutarı terkin edilmiş olacaktır” dedi.’İNTÖRNLERE ASGARİ ÜCRET’DOĞRU Parti’li Tan, 2’nci muhteşem düzenlemenin intörn doktorlara ödenen ücretlerle ait olduğunu söyleyerek, “Üniversitelerin tababet fakültesinin 5’inci yılını tamamlayıp, 6’ncı yılına geçen öğrencilerine intörn eğitimi döneminde akademisyen rehberliğinde yaptıkları aplikasyon çalışmaları karşılığında 12 kamer müddet ile 1569 lira sevap ödeniyordu. Teklifimizde bu tutarı minimum ücretin net tutarına çıkarıyoruz. Tıp fakültesindeki 14 bin 600 öğrencimiz ile dişçilik fakültelerindeki 4 bin 900 öğrencimiz tevessül etmek amacıyla mecmu 19 bin 500 öğrencimiz bu düzenlemeden yararlanacak” diyerek konuştu.SELIM Parti’li Tan ayrıca basit düzgün icra dosyalarının tasfiyesine ilişik yapılacak düzenlemeyle 9 milyon icra dosyasının arıtma edilmesini beklediklerini söyledi.

Share: