Ahmet Apiko: Intihap Sözcüğünü Yasaklayın. Çünkü İlk Seçimde Gideceksiniz

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Mebus Ahmet Tetik, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen ‘sansür yasası’ teklifindeki maddeleri Abdülhamid dönemi sansürlerine benzetti ve “Intihap sözcünü yasaklayın. Zira önceki seçimde gideceksiniz. Sizin derdiniz, cürüm saltanatının tahtını destek olmak. Amma ne yaparsanız yapın, bu devlet size doğrulama olmadı, olamaz” dedi.

Kamuoyunda ‘sansür yasası’ adına tanıdık, basına ve içtimai medya müteveccih kullanılmamış yaptırımlar içeren kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri zaman bile sürüyor. Mesleği gazetecilik olan Ahmet Tetik, Genel Kurul’bile, Osmanlı döneminde Abdülhamid’in getirdiği yasakları hatırlattı ve “Demin birlikte bu ucube yasaklar listesine yenisini bakmak istiyorsunuz. İktidarınız süresince Meclis’ten geçirdiğiniz yasaların seçkin biri talanın, yolsuzluğun, hırsızlığın önünü açtı. Kurduğunuz doyumluk düzenine hukuki değil kanuncu şömiz uydurdunuz” diye niteleyerek konuştu. Süslü, şunları söyledi:

“Ömrü halktan sallanmak ile güzeşte Abdülhamid’in herkesi ispiyoncuya çevirdiği dedektif teşkilatının görevini ise trolleriniz üstlendi. Borazancılığını üstelik İletişim Başkanlığı yapıyor. Patronu, yöneticisi, yazarı sarayın dalkavuklarından oluşan eskimemiş medya düzeni de suçlarınızı gizlemeye yetmedi. Deminden üstelik saltanatınızı bitmeme ettirmek için, çok sevdiğiniz Abdülhamid dönemini mumla aratacak kanun teklifi ile karşımızdasınız. Dezenformasyon diye niteleyerek dahi çokça alengirli bile tıpkısı adam bulmuşsunuz. Sanki yalan, falsolu bilginin dolaşıma girmesini engelleyecek. Şayet kaynak niyetiniz buysa İletişim Başkanlığı’nı kapatmakla başlayabilirsiniz. Başındaki çakma Goebbels’e nasılsa eş bacanak üzerinden bol maaşlı aksiyon bulursunuz.

“SEÇİM SÖZCÜĞÜNÜ YASAKLAYIN”

Saray sözcünü yasaklayın. Zira yoksulun, garibanın, ezilenin rızkıyla kurduğunuz, müteahhitler imparatorluğunun nişanesi olan, harcı kanla karılan o sarayınız var ya tıpkı yıl sonraları sıkılma müzesi olacak. Fotoğraf sözcüğünü yasaklayın. Aklınıza ‘Suçişleri Bakanı’nızın kriminal fotoğrafları gelmiş gibi amma o nedenle değil. Yasaklayın, çünkü bu ülkenin 20 yıldır hayatını zindan ettiğiniz insanları, reisinizin fotoğraflarını duvardan indirip alaşağı etmek amacıyla yekdiğeri ile yarışacak. Seçme sözcünü yasaklayın. Çünkü geçmiş seçimde gideceksiniz. Sizin derdiniz, yanlışlık saltanatının tahtını destek olmak. Amma ne yaparsanız yapın, bu ülke size doğrulama olmadı, kaçınan.”

Apiko, “‘Tahtın kurusun’ sözünü çağrıştırdığı üzere ‘yazboz tahtası kurusu’ sözü bile o dönüş yasaklanmış. Siz dahi yasaklayın. Zira bu Cumhuriyet’in altını oyan yazboz tahtası kuruları olduğunuzu söylemeye bitmeme edeceğiz. Biz bile sizin tahtınızı kurutacağız” dedi.

Share: