AFYONKARAHİSAR – “Yeşil OSB ve Yeşil Enerji Bilinçlendirme Çalıştayı” gerçekleştirildi

Afyonkarahisar’üstelik Utku Kalkınma Ajansı aracılığıyla “Yeşil OSB ve Yeşil Erke Bilinçlendirme Çalıştayı” düzenlendi.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Uran Bölgeleri Umumi Müdürü Fatih Turan, aynı oteldeki çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’deki OSB’lerde doluluk oranının yüzdelik 80’lerde olduğunu söyledi.

OSB’lerde çalışan sayısının ise 2,5 milyonu geçtiğini dile getiren Turan, şöyle konuştu:

“Sunma çok istihdamın sahibi Gaziantep OSB ve 240 binin üstünde çalışanı var. Türkiye’deki endüstri alanlarının oranına bakıldığı devir ise arzulanan seviyede değiliz. 180 bin kilometrekare beniz ölçümümüzün dakika itibarıyla 280 bin hektarlık alanı endüstri alanı namına kullanılıyor. Bu dahi yüzdelik 0,4 civarında bir alana balya geliyor. Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı olarak hedefimiz endüstri alanımızı yüzdelik 1’e yakalamak. Yani bulunan alanımızı iki katına intikal etmek istiyoruz. Bu heybet Almanya’üstelik yüzde 8’lerde.”

Afyonkarahisar Ilbay Yardımcısı Nurullah Kayaç üstelik kentte 9 OSB olduğunu belirterek, yeni OSB’lerin kurulması için faaliyet yaptıklarını kaydetti.

Afyonkarahisar Tecim ve Endüstri Odası (ATSO) Başkanı Hüsnü Serteser ise kentte teşekkül aşamasında olan ikinci OSB için bilgi vererek, cemi ast yapısının yeşil OSB’ye akla yatkın olarak yapılacağını rapor etti.

Çalıştaya, ilçe kaymakamları, OSB başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gelişim insanları ve davetliler katıldı.???????

Share: