Adana haberi | Arsıulusal Adana Lezzet Festivali’nin gala yemeği yapıldı

Adana Valiliğinin karı sahipliğinde, büyükşehir ve kaza belediyeleri, odalar ve sivil toplum kuruluşlarının hareket birliğinde bu sene altıncısı düzenlenen Arsıulusal Adana Lezzet Festivali’nin “Gala Yemeği” Adana Müzesi’nin bahçesinde yapıldı.

Vali Süleyman Elban, zeytinyağlılardan tatlılara, ten yemeklerinden içeceklere büyüklüğünde birçok lezzetin sunulduğu programda, festivalin zımni açısından değme yıl elan ayrımlı benzeri yapıya büründüğünü söyledi.

Festivalde birçok misafir ağırlayacaklarını belirten Vali Elban, “Şovlarımızın, etkinliklerimizin olduğu haddinden fazla farklı bir curcuna yaşatacağınızı ümit ediyorum. Adana’de lezzet festivali 365 bölüm oluyor fakat tığ Adana dışındaki insanlarımızın üstelik bu lezzetlerden yararlanmalarını,

Adanalıların sıcaklığını görmeleri için 3 gün bile onlar için festival yapıyoruz. Yoksa bu 3 dönüş dışında birlikte geldiğinizde Adana’birlikte zevk festivalinin hep bitmeme ettiğini göreceksiniz.

Festivali tamamladıktan sonraları devrisi zaman yıpranmamış yılın festival hazırlıklarına başlıyoruz.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Reisi Zeydan Karalar dahi Adana’dahi onlarca kavmin yaşadığını ve seçkin kavmin buraya yüce lezzetler bıraktığını dile getirerek şunları kaydetti:

“Bizim atalarımız bugüne büyüklüğünde bunu taşımış. Bu kadar güzelliğin yemeden içmeden Adana vasıtasıyla bilinmesi, faydalanılması pespaye az buçuk üzülme olurdu. Bunu Türkiye’ye ve dünyaya takdim etmek, bu güzellikleri herkesle kabullenmek gerekiyordu. 6’ıncısını yaptığımız ezgi festivali da bunu sağlayan festivallerden aynı tanesi. Bunun beraberinde 3-4 festivalimiz var. Gelişigüzel festival Adana’nın marka değerini artırmasına iri yardım sağlıyor.”

Share: