Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Yozgat’ta konuştu: (2)

Hak Bakanı Bekir Bozdağ, muhalefetin millete bir tane proje sunmadığını belirterek, “Biricik dertleri var, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a duydukları coşkunluk maksat ve tiksinti.” dedi.

Yozgat Belediyesinin temel atma ve dolgun küşat töreninde mütekellim Bozdağ, 6’lı masaya müteveccih eleştirilerde bulundu.

Bozdağ, 6’lı masaya 7’li masa dediğini belirterek, “Ben buradan Yozgat’ın hanımlarına, beylerine soruyorum; Bu 7 reis, 7 yaşama, 7 fırka Allah aşkına söyleyin, kullanılmamış adına ne söylüyorlar? Millete rüya yerine neyi vaat ediyorlar? Ne projeyi milletin önüne koyuyorlar? Şüphesiz gerçekleştireceklerini anlatıyorlar? Milletin huzuruna getirdikleri yegâne bir proje var mı? Namevcut. Millete verdikleri ayrımsız imge var mı? Bulunmayan. Yıpranmamış söyledikleri bir husus var mı? O bile bulunmayan. Tek dertleri var, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a duydukları ateş maksat ve tiksinme.” diyerek konuştu.

Masa etrafında toplananların biricik güdeleme kaynağının ülkenin Cumhurbaşkanına duydukları maksat, tiksinme ve antagonizm duyguları olduğunu dile getiren Bozdağ, şunları kaydetti:

“Aynı lider kadrosu, partiler motivasyonu, yalnız ülkenin Cumhurbaşkanını yuvarlamak amacıyla olursa bunlar proje sunarlar mı millete? Motivasyonu hizmet olacak, motivasyonu yapıt olacak, motivasyonu ülkeye kazandırmak olacak kim orada çıban yorsunlar. Deminden bilcümle birlikte toplanıyorlar, kinlerini ve nefretlerini delil edinmişler, onun peşi sıra koşuyorlar dahi koşuyorlar. Ego Yozgatlı hemşehrilerime soruyorum, kinini ve nefretini, düşmanlığını kanıt edinen siyasilerin, kişilerin, kendilerine, ailelerine, ülkelerine, milletlerine zerrece faydası tamam mu? Imkânsız. Bunların bırakın ermiş Türk milletine faydasını kendilerine da tıpkısı faydaları olmadığı haddinden fazla aşikar. Onun amacıyla bu faydasızlardan yarar aramak dahi yersiz bire bir çabadır. Onların özlük etrafında toplananlar varsın öyle yahut hakeza düşünsünler. Aziz Türk milleti kimin hayır, kimin dokuncalı olduğunu, kimin Türkiye’ye kazandıracağını, kimin de Türkiye’ye kaybettireceğini çokça iyi biliyor.”

“HDP’ye benzeri nazır hastalık verilmesin?” diye niteleyerek izah işleyen bazı CHP’lilerin olduğunu söyleyen Bozdağ, “Bunlar zımnında üstelik tartışmalar bundan sonra. Yozgat’ın alp evlatlarından Pek Özışık kardeşimiz dahi Yozgatlıya yaraşıklı bire bir çalımlı kurum ortaya koydu. Buradan Takatli Özışık başkanıma selam olsun diyor, mağrur tavrını ben de alkışladığımı izah etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“Hangisi CHP?”

Bozdağ, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yozgat’ta yaptığı konuşmasında “Kandil’i başlarına yıkacağım” sözünü anımsatarak, şöyle devam etti:

“Henüz sonra Van’a gitti, ‘Demirtaş’ın serbest bırakılmasını talip peşime takılsın.’ Orada ayrı, burada ayrı konuşuyor. Deminden da HDP’ye verilecek bakanlıkları konuşuyorlar. Ben buradan tıpkı posta elan soruyorum, hangisi CHP? ‘HDP’ye bakan verelim’ diyen mi makul CHP’dir? Yoksa ‘Kandil’i başlarına yıkarım’ diye Yozgat’ta kükreyen mi doğru CHP’dir? Yoksa ‘Demirtaş’ı, Kavala’yı falanı filanı serbest tezyit etmek istiyorsanız bize takılın’ diyen mi makul CHP? Az Buçuk henüz doğrudan soruyorum, hangisi Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün kurduğu istikamette yürüyen CHP’dir? Bunlar hangisi ego anlamıyorum. Muazzez Türk milletine da buradan sesleniyorum, temas gittiği içtima nabzına göre konuşan, kendini dinleyenlere göre bilcümle kuran, onları coşturan siyasetin bu ülkeye dahi zerrece faydası olmamıştır? Neyseniz o olun. Kuşkusuz bakıyorsanız öyle bakın. Pekâlâ duruyorsanız anca durun. Yozgat’ta dahi söylediğinizi, Diyarbakır’da de söyleyin, Ankara’bile bile, Edirne’bile da söyleyin. Bizim farkımız burada, tığ bu ülkenin 81 ilinde bütün kaza ve beldelerinde ayrımsız cümleleri kuran, bir ifadeleri kullanan, bir düşünceyi paylaşan ve 81 ilden alkış talip ve onların yakarış ve desteğine hevesli olan tıpkı kadroyuz.”

Memleketi ideolojilere bakarak, bambaşka başka anlayışlara göre kamplara ayırmanın bu ülkeye tek faydasının geri birlikte olmadığını, bugün birlikte yarın de olmayacağının altını çizen Nazır Bozdağ, “Ego buradan 6’lı masanın fotoğraflarını değerlendirdiğimde galiba ki CHP’den çokça üstelik erinçsiz olanlar oluyor. ‘Oturuyor, kalkıyor, 6’lı masa diyor.’ Ego oturup kalkmıyorum ki oturup koruyucu sizsiniz. Gelişigüzel ay masanın davetçisini belirleyen sizsiniz, oraya gidip oturan sizsiniz, fotoğraf çektirip, aşındırmak yiyip, öz içip hangi konuştuğunuzu millete açıklamadan oradan çıkıp giden sizsiniz.” değerlendirmesini yaptı.

Bozdağ, “7’li masayı siz icat ettiniz. Cumhur Reisi adayını konuşuyorsun, açıklayın o ahit veya apayrı tıpkı molekül söylüyorsunuz, açıklayın o devir. Neyi düşünüyorsanız bu millete açıklayın. Milletten gizlediğiniz, sakladığınız bir husus varsa onu da bu aziz millete söyleyin. Söyledikleri bile yok. Cumhurbaşkanı adayları ki? Bulmaca gibi arayın bulun. ‘Şu bile olur, bu bile tamam, o birlikte peki. Onda mı? Şunda mı? Bunda mı?’ Adeta bulmacaya döndü. Bulan var mı? Yok. Alim var mı? Bulunmayan. Niye gizliyorsunuz? Yıpranır diye niteleyerek mi? Yoksa bambaşka bambaşka hesapları mı var? Onu bile bilemeyiz.” ifadelerini kullandı.

“Bunlar elan şimdiden yumruklarını sıkmış”

Bozdağ, Türkiye’ye 2023’ten sonra 7’li bir koalisyonun vaat edildiğini dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şimdiden umumi rüesa, ‘Cumhurbaşkanı neyi yapacak, neyi yapmayacak, ne yetkilerini kullanacak, hangilerini devredecek, kime hangi büyüklüğünde bakanlık, ne büyüklüğünde bürokraside tevzi yapılacak?’ Bunu konuşuyorlar. Şimdiden kerameti bizatihi taşınır, milleti yok sayıp sandığı yok sayıp adeta seçimi kazanmış gibi beyefendiler oturmuşlar, ‘Cumhurbaşkanının yetkilerini lacerem tırpanlayacağız, bakanlıkları kuşkusuz taksim edeceğiz, bürokratları elbet dağıtacağız?’ Bunun hesabını yapıyorlar. Yahu bunlar daha şimdiden yumruklarını sıkmış, birbiriyle kavgaya amade vaziyette gidişat almış durumda. Bunlar bu ülkeye tıpkı yarayışlı getirebilirler mi? Tıpkı yararları dokunabilir mi? Geçmişi hatırlayan tümce buradan bunu görüyor ve bunu ifade ediyor. Ben bile buradan bir kez daha bu ülkenin koalisyonlara dönmeyeceğini ve ortak yönetim fotoğrafı çektirenlere müsaade vermeyeceğini huzurlarınızda tıpkı kez elan anlatmak istiyorum.”

Konuşmaların peşi sıra anne atma ve açılışlar gerçekleştirildi.

(Bitti)

Share: