87’nci Hezel anısına denize çelenk bırakıldı

Trabzon’da, İstanbul’un işgalini tefevvuk etmek için 16 Kasım 1912’da harekete sabık 87’nci Söz şehitleri anısına denize çelenk bırakıldı.

Anma etkinlikleri kapsamında, mızıka takımı eşliğinde Kermen Park Yeri önünden başlayarak Trabzon Limanı’na büyüklüğünde reviş gerçekleştirildi.

Yürüyüş sonunda, 87’nci Saraka şehitleri anısına, denize çelenk bırakıldı.

Ortahisar Belediye Reisi Ahmet Mütehammil Zihayat, yaptığı açıklamada, “Bu toprakları bize müstakil yurt toprağı namına bırakan dedelerimizin mücadelesini tesmiye etmek ve onları idrak etmek bizler için hem günümüzün sorumluluğu hem de geleceğimize, gelecek nesillere devredeceğimiz aynı yük.” dedi.

İstanbul’un işgali sırasında 16 Teşrinisani 1912’üstelik Trabzon’dan 511 kahramanın “Gülcemal” vapuruyla yola çıktığını hatırlatan Canlı, “Cennet mekan olsunlar inşallah. Göğüslerini dulda ederek taarruzu geciktiriyorlar. İstanbul aynı anlamda işgalden kurtarmış oluyor. Haddinden Fazla şişman tıpkısı savaş. Kaleparkta toplam ve oradan naşir benzeri düğüne gidercesine vatanı yüklenmek üzere hakeza güle oynaya gitmişler ama göğüslerini himaye ederek bu toprakları bize mutlak tıpkı vatan yurdu namına bırakmışlar. Benzeri nöbet daha behişt mekan olsunlar diyoruz ve hep şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe, Trabzon Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Atilla Ataman, Garnizon Komutanı Miralay Fazilet Canpolat, Tuğgeneral Başbuğ Vekili Hedef Yetim, MHP İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım, DÜRÜST Tümen Ortahisar İlçe Başkanı Selahattin Çebi, Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş. Genel Müdürü Utkulu Ermiş, Trabzon Şehit Aileleri Derneği Başkanı Izzetinefis İşler, Karadeniz Üdeba Birliği Trabzon Yazıhane Başkanı Sebahattin Saruhan, Piri Ser Denizcilik Vakfı Başkanı Vehbi Çalıştırıcı, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

Share: