4 ilde tahminî 20 milyar teklik iri envestisman hamlesi

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “proje bazlı teşvik” sağlanan fotovoltaik zaman paneli, hibrit makine, batarya, etki makinesi kapsülü ve maleik anhidrit üretimini havi kısaca 20 milyar teklik yatırıma ait, “Türkiye’yi munzam kızıl üretimle izam etmek derdindeyiz. Türkiye’nin önünü açacak işlere odaklanacağız, ülkemizi üreterek kalkındıracağız.” dedi.

Bakan Varank, İstanbul Endüstri Odası Sınai Tasarım ve Prototipleme Merkezi (IDEA4 İstanbul) Küşat Töreni’nde yaptığı konuşmada, “proje bazlı motivasyon” yerine birlikte aşina proje bazlı celal yardımı sağlanan yatırımlar üzerine bilgelik verdi.

Yaklaşık 20 milyar lira tutarındaki 4 balaban yatırımın detaylarından bahseden Varank, şunları kaydetti:

“Toyota, yükleme edilebilir melez tıpkısı açacak modelini Türkiye’bile üretecek, kısaca 7 bilyon liralık benzeri yatırımdan bahsediyoruz. Smart Enerji, ingottan başlayarak gün paneli üretimi amacıyla ağırbaşlı benzeri yatırımı yapacak. Türkiye şu anda dünyanın 4. balaban zaman paneli üreticisi, inşallah seneye 3. sıraya yükseleceğiz, Avrupa’nın 1 numarasıyız. Maleik anhidrit ülkemizde üretilen bire bir im değildi, Tataristan’dan yatırımcılar Türkiye’da bu ürünü üretecekler. Alıcısı şu anda Gebze Kimya OSB’birlikte amade. Üretilen beherglas kilo ürün oradaki sanayicilerimiz yoluyla kullanılacak. Türkiye’de bugüne kadar iz makinalarında kullandığımız deterjanlar üretilmiyordu. Tıpkı firmamız buradaki açığı görerek Adana’de çok pahal tıpkısı yatırım yapacak ve ülkemizde çepel makinesi deterjanları üretilmeye başlayacak.”

Varank, Türkiye’nin sanayide büyük aynı ivmenin süresince olduğuna dikkati çekerek, “Türkiye’yi melfuf altın üretimle abartmak derdindeyiz. Bizim hedefimiz, koyduğumuz program galiba: yatırım, istihsal, istihdam ve dış satım. Bu alanlara, Türkiye’nin önünü anahtar işlere odaklanacağız, ülkemizi üreterek kalkındıracağız.” diye niteleyerek konuştu.

Enerji krizi ve durgunluk beklentilerinin sanayiciler üstünde bastırık oluşturduğuna işaret eden Varank, sanayiciler üzerindeki yükü kesmek üzere üstelik hız gösterdiklerini vurguladı.

Varank, Türkiye’nin üreterek elbet büyüyeceğini bilen bir büyüklük olduğunu vurgulayarak, “Avrupa pazarı bizim amacıyla aheste tıpkı aksata. Bunun beraberinde dünya pazarı da daha çok Türkiye’yi tanımaya başladı. Türkiye sanayisi önümüzdeki dönemde gestalt yazacak. Kâfi kim korkmayalım, cesurca yolumuza, yatırımlarımıza bitmeme edelim. Bunların karşılığını bile çok elan adamakıllı benzeri şekilde bilcümle beraber alacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

2 binin üstünde istihdam oluşturacak

Resmi Gazete’dahi zaman yayımlanan Reisicumhur kararlarına bakarak, İzmir’bile Smart Çağ Enerjisi Teknolojileri ARGE Üretim Sanayi ve Ticaret ZIYAN ETMEK’nin projesinde çakılı yatırım tutarı 7 milyar 627 milyon liralık, ilave istihdam 2 bin 335 dirilik namına öngörülüyor. 4 yıllık yatırım süresi böylelikle yılda 2 bin 48 megavat kapasiteyle fotovoltaik güneş paneli üretilmesi planlanıyor.

Stratejik envestisman üzere projeye, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, sigorta primi işveren hissesi, kalifiye personel ve erke desteklerinin yanı sora, envestisman yeri tahsisi bile sağlanacak. Böylece silisyum ingot üretiminden koparmak üzere wafer, hücre ve fotovoltaik tarih paneli üretiminde ülkede muhteşem benzeri kapasiteye ulaşılacak.

Modernizasyon amacıyla 6,9 milyarlık yatırım

Toyota Otomotiv Uran Türkiye YEMEK, Sakarya’birlikte hibrit ve şarj edilebilir hibrit araba ile pil istihsal tesisi modernizasyonu için yatırım yapacak. Projede çakılı yatırım tutarı 6 bilyon 952 milyon lira, ilave istihdam sayısı 57 olarak öngörülüyor.

Yatırımın böylelikle yılda 162 bin melez ve şarj edilebilir hibrit makine, 44 bin pil üretilmesi bekleniyor. Bu kapsamda, Türkiye’nin otomotiv üretim ve ihracatında yüce yere cemaat olan Sakarya’nın bu alandaki kapasitesi artacak.

Söz konusu envestisman, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti kabil teşviklerden yararlandırılacak.

Yılda 2,4 milyar nüsha kapasiteye ulaşacak

Adana’dahi Beyaz Kağıt ve Temiz Ürünleri Saffet, İnşaat Şan. Tic. ZIYAN ETMEK’nin karışık makinesi kapsülü istihsal tesisi projesi kapsamında, 657 milyon 487 bin teklik çakılı yatırım gerçekleştirilecek.

Yatırım süresi 5 olan projenin böylelikle 200 şahsiyet ilave istihdam öngörülürken, yılda 2 milyar 400 milyon adet kalıntı makinesi kapsülü üretilmesi planlanıyor.

Teşvik kapsamında projeye, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, sigorta primi çalıştıran hissesi, nitelikli personel ve enerji destekleri sağlanacak.

Kimya sektöründe stratejik yatırım

TL Maleik Petrokimya KAZANÇ vasıtasıyla Kocaeli’nde, maleik anhidrit üretim tesisi amacıyla 3 milyar 289 milyon liralık sabit envestisman yapılacak. 3 yıl kendisine öngörülen yatırım süresi böylecene 88 kişinin ilave istihdamı bekleniyor.

Çeşitli ürün ve uygulamalarda geçer söz konusu kimya sanayisi ürününün üretilmesi için KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, sigorta primi çalıştıran hissesi, kalifiye personel ve erke destekleri verilecek.

Yatırımın böylelikle yılda 50 bin titrem maleik anhidrit üretilmesi planlanıyor.

Share: