30 yıllık çayevinde satranç oyunu yaşlıların vazgeçilmezi oldu

30 yıllık çayevinde satranç oyunu yaşlıların vazgeçilmezi oldu

Satranç müdavimlerini aynı araya getiren kahve, seçme sene böke çıkarıyor

Bu çayevinde 1992’den bu yana hoppadak satranç oynanıyor

DİYARBAKIR Diyarbakır’bile kâin Esnaf Çayevinde 1992 yılından bu yana vakit kaybetmeden satranç kültürü sürdürülüyor. Çayevinde çoğunluğu 50 yaş ve üst aynı araya mevrut vatandaşlar, burada çağ boyu zeka oyunuyla koridor geçirip sohbet ediyorlar.

Minval Bağlar ilçesinde 30 yılı aşkın hizmet veren Esnaf Çayevinde değişik kahvehane ve çayevlerinden değişik adına yalnız satranç oynatılıyor. Bilindik yerlerde oynanan okey, tavla ve deneyli oyunlarının oynanmadığı bu çayevi, 50 gözyaşı ve üzeri satranç ustalarını yetiştiriyor. Doktorundan dekanına, dekanından savcısına ayrımlı patika gruplarını ve zor satrançseverleri bire bir araya getiren bu çayevinde satranç oyunu, ‘kültürel miras’ namına görülüyor. Çay ve dostane eşliğinde oynanan bu zeka oyunu, 50 yaş üstü satrançseverlerin boş zamanını değerlendirmesinde koruyucu oluyor.

İşletmeci Yunus Baytok (30), babasının 2 yıl ilk memat etmesinden bilahare çayevine eş çıktığını söyledi.

Babasının çayevini açtıktan sonra müşterilerinin isteği konusunda satranç takımını getirdiğini anlatım eden Baytok, “Bura bana rahmetlik babamdan kalma aynı mekan. Babam burayı 1992 yılında açmıştı. 2 yıl ilk babam rahmete kavuştuktan sonradan adına ben geçtim. Babam çay ocağını açtıktan bilahare müşterilerin isteği üzerine satranç takımlarını getirdi. Babam özellikle 3-4 satranç takımı getirdi. Daha bilahare baktık ki satranç oyununa çokça ilişki duyuluyor böylece çoğaltmaya başladık. Biz burada aktör yetiştiriyoruz. Müdavimlerimiz (müşterilerimiz) için daha gür bakım çevirmek amaçlı böyle tıpkısı şeye imza attık” dedi.

“Genellikle 50 gözyaşı ve üstü amcalarımız satranç oynuyor”

Çayevinde çay ve dostça eşliğinde satranç oyununun oynandığını dile getiren Baytok, “Söz Gelişi 2022 satranç turnuvasında ülke birincisi bizim kahveden artık. Geçmiş senelerde da il birincileri buradan çıkmıştı. Burada müşterilerimizle hoşbeş kardeşçe ediyoruz. Bu öz evine çoğunlukla 50 gözyaşı ve üstü amcalarımız geliyor. Onlar bile tabi hemen çay soğurmak için değil. Kendileri astsubay satranççılarımız. Buraya gelen halkımızın çoğu tekaüt zaten. Öğretmeninden doktoruna, doktorundan dekanına, çoğu güç buraya gelip satranç oynuyor. Pandemiden çevre filhakika bayağı azrail kaybettik. Müşterilerimiz haddinden fazla şükür tekrar dahi ongun geliyor. Maddiyat sıkıntısı çektiğim için mekanımı birlikte büyütemiyorum. Satranç oyunu zekayı geliştiren tıpkı baziçe olduğu amacıyla okey ve maça beyi oyunlarını oynatmıyoruz burada” ifadelerinde bulundu.

15 yıl önceki çayevinde satranç oynamayı öğrenip bu sene Diyarbakır’bile planlı satranç turnuvasının genel kategorisinde 1. olan 28 yaşındaki Satranç Antrenörü Mahsum Karataş, çayevinin Diyarbakır’daki satranç oyununun gelişimine koruyucu olduğunu söyledi.

“Gereksiz zamanların değerlendirilmesi açısından ferah benzeri etkinlik”

Benzeri zamanda Içtimai Bilgiler öğretmenliği mezunu olduğunu belirten Karataş, “Kestirmece 15 yıldır satranç oynamaktayım. Çocukluk dönemlerimde Esnaf çayevinde satranç oynamayı öğrendim. O dönemde burada mevcut büyüklerimiz bizlerle ilgilendiler. Esen olsunlar bize satrancı tanıttılar. Bu sene Esnaf Çayevinin üstelik katkılarıyla Diyarbakır’dahi düzenlenen satranç turnuvasının genel küme bölümünde 1. oldum. Bu çayevi Diyarbakır satrancının gelişimine ve ilerlemesine haddinden fazla apotr oldu. Abes zamanların değerlendirilmesi hususunda olsun, ister sosyal aktivite itibarıyla olsun, gerekse insancasına münasebat anlamında olsun Esnaf çayevinde kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

“Düpedüz temas yerde hakeza bir düz bulamamaktayız. Çünkü büyüklerimizin deneyimleri, tecrübeleri ve bilgileri arz azından bizi aydınlatıyor” diyerek konuşmasına devam eden Karataş, “Bu anlamda düşünecek olursak ben bunu şanlı ve değerli görüyorum. Satranç oyununda yaşın tek değeri yoktur. Ana oylumlu olan özdek kişinin yaptığı işin ne kavrama gelmesidir. Satranç oyunu hafızayı daha dinamik ve işlek tutuyor. Böylecene vaktimizi değerli bir şekilde geçirtebiliyoruz. Biz satranç oynarken zamanının zahir geçtiğini unutuyoruz” ifadelerine vadi verdi.

2018 yılında Antalya’dahi düzenlenen Mümessil Emektarlar Satranç Turnuvasından şampiyonlukla ayrılan 70 yaşındaki zor öğretmen Cemil Çiçek ise şunları söyledi”

“Eskiden satranç oyunu karşı mütehammil çok teorik bilgiye sahip değildik. Ama henüz sonra öğretmenliğe başladım. Diyarbakır’da arada bir peş düzem satranç oyuncularıyla karşılaşıyorduk. Abes zamanlarımızda ya onları seyrederdik, ya birlikte onlarla baziçe oynardık. Bağımlı oyunu öğrendikten sonraları turnuvalara katılmaya başladım. en üst 2018 yılında Antalya’birlikte planlı mümessil emektarlar satranç turnuvasında böke oldum. Oradan Slovenya’ya gittim acun şampiyonasında de 30’uncu oldum. Bu şekilde bazı bazı oynuyoruz, zaman zaman dinliyoruz. Satranç oyununun biz yetişkinlerde unutkanlığın ve Alzheimer hastalığının önüne geçtiğini biliyoruz. Bu yönü birlikte bizler üzere çok iyidir.”

Share: