30 Ağustos Galebe Bayramı’na akıllıca

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, 30 Ağustos Utku Bayramı zımnında tasarı yayımladı.

Gündoğdu, mesajında, 30 Ağustos’un Türk milletinin tarihindeki yer büyük zaferlerden biri olduğunu belirtti.

30 Ağustos zaferiyle Türk milletinin bitmeyen vatan sevgisiyle dolup taşan, özgürlük ve istiklal yolundaki akide ve kararlılığını cümle dünyaya duyurduğunu nâkil Gündoğdu, bağlanak, el birliği ve el birliği ruhuyla merkum nazik ayrımsız boy olduğunu kaydetti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığında 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlandırdığı Başkumandanlık Saha Muharebesi’nin 100. yıldönümünü kutlamanın alımlı gururunu ve heyecanının yaşandığını anlatım fail Gündoğdu, mesajında şunları kaydetti:

“Ülkemizi karışma etmiş emperyalist güçlerin yurt topraklarımızdan daralmak zorunda bırakıldığı 30 Ağustos tarihi, bağımsızlık mücadelesinin dahi dönüm noktası olmuştur. Tamam 100 sene önceki, 30 Ağustos 1922’de Gazi Müşir Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün önderliğinde bu topraklar baştan yurt yapıldı.

Canları pahasına dönemin hâkim güçlerine alın alışılmadık mücadele vererek bu toprakları baştan vatan yapanları tıpkısı kere henüz rahmet ve minnetle anıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk ve bize emaneti olan Cumhuriyetin ışığı doğrultusunda başımız sert, mağrur ve hür kişi kararlığı ile 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nın 100. yılını candan kutluyor, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları özellikle tutmak amacıyla Kurtuluş Savaşımızın umum kahramanlarını tevakki etmek ve minnetle anıyoruz.”

Share: