3 Fasıla Dünya Engelliler Haset programı düzenlendi

Şırnak’ta 3 Çatlak Acun Engelliler Haset zımnında Şırnak Üniversitesi 15 Orak Ayı Kurultay ve Kültür Merkezi Salonu’nda da program düzenlendi.

Vali Osman Bilim Adamı, programda, Türkiye’nin kısaca 8 milyon nüfusunun özürlü olduğunu, birer özürlü adayı kendisine onları değme ahit gani anlamaları gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin 20 sene öncesine bakarak temas konuda olduğu kabilinden engelliler üzerine birlikte ağır sıklet mesafeler aldığını belirten Âlim, şunları kaydetti:

“Eskiden devletin gelişigüzel yasası üstelik desteği üstelik yoktu. Aileler mânialı çocuklarını evlerden ihata etmek istemiyorlardı. Çok şükür zaman engellilerin maaşından tutun, bakılmasına kadar devletimiz genişlik ücra köyünden en merkezi yere kadar herhangi bir birini sahipleniyor. Dünyada benzer olabilecek çalışmalar yapıyor.”

Etkinlikte, engelli füru vasıtasıyla türlü seyretme ve raks gösterileri yapıldı.

Programa, Uray Komutan Vekili İhsan Gören, Şırnak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Eyüp Mustafa Eyyuboğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Hıyanet, Familya ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Adak Tatar, İl Güven Müdürü Cemal Dalman, kurum temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Share: