28 Şubat’ta Sincan’da tankların yürütülmesini emri vermişti! Korgeneral İzzettin İyigün öldü

1997 yılında İran’ın Ankara Büyükelçisi’nin üstelik katıldığı Kudüs gecesinde yapılan gösterilerin arkası sıra Sincan’da tankların yürütülmesi emrini veren tekaüt Tümgeneral İzzettin İyigün hayatını kaybetti.

KARACAAHMET MEZARLIĞINDA TOPRAĞA VERİLDİ

O dönüş Yağız Kuvvetleri Yetişek ve Doktrin Komutanı olan İzzettin İyigün, İstanbul Selimiye Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası Karacaahmet mezarlığında toprağa verildi.

DAVASI ZAMANAŞIMI NEDENİYLE DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

İyigün ” 28 Gücük Ay’ta Sincan’da tankları örümcek, denge ayarı özne benim” demişti. 28 Şubat soruşturması sırasında tutuklanan ve elan sonradan azade mütezayit mütekait generalin davası zamanaşımı dolayısıyla düşürülmüştü. Fakat Yargıtay’ın fesih kararı sonrası 16 bozuk başbuğ ile gelişigüzel baştan yargılanmaya başlandı.

“YANLIŞLIK OLACAĞINI ANLATTIM AMA İKNA EDEMEDİM”

İzzettin İyigün, tankları ile ilişkin olarak yıllar sonra şu açıklamayı yapmıştı; “Kara Kuvvetleri Erkânıharp Başkanı Şarki Aktulga beni aradı ve “Sincan’dan 80 tank geçir” dedi. Bunun cürüm olacağını, sorumluluğunun şişman olduğunu anlattım amma ikna edemedim. İki dönem sonradan planlı bir yürüyüşümüz vardı, onu erkene aldık. 80 tankı 20’ye indirdim. Barhana Sincan’dan geçti.”

İZZETTİN İYİGÜN KİMDİR?

İzzettin İyigün, 19 Ağustos 1938 tarihinde Kilis’te doğdu. 1956’da Işıklar Rabıtasız Lisesinden, 1958’de Esmer Harp Okulundan çıkışlı oldu.1959’da Futbolcu Okulunu, 1965’te Kara Harp Akademisini ve 1979’da NATO Defans Kolejini bitirdi.

1984’te liva, 1988’da tümgeneral, 1992’üstelik ferik rütbesine ilerleme etti. Ferik rütbesiyle Eğitim ve Doktrin Komutanlığı yaptı. 28 Şubat Süreci sırasında bu görevi yürütürken Gün Doğusu Aktulga’nın verdiği emirle Sincan’da İyigün’e kapalı birliklerden sâdır tanklar manevra yaptı. 1997’üstelik zor oldu.

Share: