25 kişinin hayatını kaybettiği katar kazası davasında tutuklu yargılanan yegâne sanık boşaltma edildi

Uzunköprü- İstanbul seferini eden sâri treninin 8 Temmuz 2018’birlikte Çorlu güzel vagonlarından bazılarının devrilmesi sonucu 25 hayat yaşamını yitirmiş, 340 birey yaralanmıştı. Kazaya ilgilendiren iddianamede “kazanın meydana gelmesinde birincil detone” bulundukları gerekçesiyle sanıklar Turgut Aldanmaz, Özkan Çelik, Ağırbaşlı Sebep ve Celaleddin Çabuk’un “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

KAMU DAVASI AÇILMIŞTI

9 Eylül’dahi Dertli Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca alınan bilirkişi raporları ve istimara neticesinde soruşmanın genişletilmesine karar verilmiş, bu kapsamda “taksirle dangadak çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan fenomen tarihinde TCDD 1. Kesim Müdürü adına görev yapan Nihat Aslan, hizmet servis alanlarından mesul Müdür Yardımcısı Levent Meriçli, Bakım Servis Müdürü Itikatlı Glokom, dal yapıdan mesul 1. Havza Bakım Servis Müdür Muavini Levent Kaytan, altyapıdan mesul 1. Kesim Hizmet Servis Müdür Muavini Nizamettin Aras, defa kontrolörü Senet Ortancıl, mühendisler Tevfik Yağmur Önder, Bahir Temiz ve Kubilay Başkaya için Dertli Aheste Ceza Mahkemesinde kamu davası açılmıştı.

TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

Tekirdağ’daki katar kazası davasında tutuklanan TCDD 1. Kesim Müdürlüğünde görevli Bakım Servis Müdürü Mümin Karasu’nun avukatı, müvekkilinin tutukluluğuna itiraz ederek tahliyesini dilek etti. Hastalıklı Cumhuriyet Altını Başsavcılığı ise Glokom’nun mevkufiyet halinin devamına değişmeyen verilmesini istedi. Hastalıklı 2. Kısık Ceza Mahkemesi, Karasu’nun sınırlı dışına huruç yasağı konularak tahliyesine değişmeyen verdi.

Tahliye gerekçesinde şu ifadelere vadi verildi:

“Sanığın 10 Teşrinievvel 2022 tarihinde bizzat adliyeye gelerek doğrulama olduğu ve tutuklandığı, bu haliyle kendisinin bizzat tasdik olması karşısında sinsice durumda bulunmadığı, tekrar dosyaya tensip incelemesinden bilahare ve duruşmada yıpranmamış delilin dahil olmadığı, dosyanın suç tarihinin 2018 olduğu, ayrımsız yanlışlık isnatları ile apansızın çok sanığın tutuklanmadan kendisine yargılandığı, dosyanın bulunduğu hamle ve suç tarihi itibarıyla müdahale edilebilecek tutamak birlikte bulunmadığı ve tutuklamanın tıpkı tedarik olduğu hususları göz önüne alınarak, maznun müdafisinin itirazının kabulüne ve sanık Inanlı Glokom’nun tahliyesine değişmeyen verilmiştir.”

Share: