2022’de 30 bilyon dolarlık ekincilik ihracatı bekleniyor

2022’da 30 milyar dolarlık ekincilik ihracatı bekleniyor

Tarım ve Orman Nazır Yardımcısı Gizligider:

“SU ülkeleri arasında hayvancılıkta kategorik duruluk birinciyiz”

Avrat çiftçinin tarım ve azık sektöründeki önemi masaya yatırıldı

Sürdürülebilirlik ve Tarımda Kadının Gücü Zirvesi düzenlendi

İSTANBUL – Acun Karı Çiftçiler Haset vesilesiyle, UN SDSN vasıtasıyla Sürdürülebilirlik ve Tarımda Kadının Gücü Zirvesi düzenlendi. Zirve’üstelik kadının tarım ve azık sektöründeki önemi konuşuldu. Zirvede mütekellim Tarım ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Ebubekir Gizligider, ” Türkiye’de serencam 20 yılın 16 yılında tarım sektörü nema göstermiş. 2022 yılında tarımsal ihracatımızın 30 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

Kadınların zirai üretimde kaynakların sürdürülebilirliği, besin üretiminde ve güvenliğinde eş oldukları kocaman konumdan hareketle, Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile UN SDSN (United Nations Sustainable Development Solutions Network- Birleşmiş Uluslar Sürdürülebilir Kalkınma Analizör Zıkkım) işbirliği ve UN SDSN Türkiye üyesi Bahçeşehir Üniversitesi ocak sahipliğinde “Sürdürülebilirlik ve Tarımda Kadının Gücü Zirvesi” düzenlendi. Zirvede kadının tarım ve azık sektöründeki önemi konuşuldu.

Sürdürülebilirlik ve Tarımda Kadının Gücü Zirvesi’ne, Ekincilik ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Ebubekir Gizligider, UN SDSN Başkan Yardımcısı ve SDG Academy Direktörü Prof. Dr. Patrick Paul Walsh, Birleşmiş Milletler Azık ve Ekincilik Örgütü (Food and Agriculture Organization of the United Nations-FAO) Orta Asya Madun Havza Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, Mürekkep Uluslar Acun Azık Programı (World Food Programme-WFP) Mevki Direktörü Parvathy Ramaswami, UN SDSN Türkiye Umumi Heyet Üyesi Dr. Tamer Atabarut, Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Beşkese, Coca-Cola Türkiye Avrasya ve Orta Şark Operasyonu Başkanı Sayın Jeny Stoichkova, Bahçeşehir Üniversitesi SÜGAM Direktörü Dr. Bulak Özuyar ile karı girişimciler hesabına Yasemin Korkut, Merve Şimşek ve Behişt Çelik katıldı.

Tarım ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Ebubekir Gizligider yaptığı konuşmada, Bakanlığın 1998 yılından itibaren; müteşebbis, önder olan kadın çiftçileri tanıtmak, çalışmalarını üretimlerini görünür hale değirmek, tarımda ve sürdürülebilir kalkınmada var olan önemlerini tayyetmek hesabına mütenevvi etkinliklerle gerçekleştirilen Dünya Eş Çiftçiler Günü’ne özel ayrımsız izlence yerine zirveye katıldığını belirtti.

“Müteşebbis kadınları desteklemeye bitmeme edeceğiz”

Ebubekir Gizligider, gıdanın tedariği ve sürekliliğinde kadının rolünün haddinden fazla kızıl olduğunu belirterek, “Bakanlığımızın hayata geçirdiği projelerde kadına nazik ehemmiyet veriliyor. Kadınlar hem ekonomik hem sosyal hayatın elzem değeridir. Bakanlığımızın projeleriyle müteşebbis kadınları desteklemeye devam edeceğiz” diyerek konuştu.

Türkiye’nin dünyanın yer balaban ihracatçı ülkelerinden birisi olduğunu söyleyen Ebubekir Gizligider, “Tahıl gemileri Ukrayna’dan çıkamadı ve dünyada tıpkı akse sarrafiye gösterdi. Tahıl fiyatları buna merbut kendisine yükseldi. İstanbul’üstelik hububat koridoru anlaşması yapıldı ve şu anda hem Rusya hem da Ukrayna’nın temsilcileri aynı ofiste çalışmalarını gerçekleştiriyor” dedi.

“2022 yılında tarımsal ihracatımızın 30 bilyon dolara ulaşmasını bekliyoruz”

Ebubekir Gizligider, “Türkiye’dahi serencam 20 yılın 16 yılında ekincilik sektörü büyüme göstermiş. 2022 yılında zirai ihracatımızın 30 bilyon dolara ulaşmasını bekliyoruz. SU ülkeleri arasında hayvancılıkta berrak meydanlık birinciyiz. Türkiye hem Ortadoğu’yu hem bile yakın coğrafyayı beslemeye devam ediyor. Sürdürülebilirlik yerine yeryüzü makro başlıklardan biri olan ve yıllardır Türkiye’dahi konuşulan başlığı elan nihayete erdireceğiz. Buda sözleşmeli istihsal modelimiz. Özellikle besicilikle ilişkin bu projeyi başlattık. Demin ise bunu nebati anlamda birlikte kontratlı üretim modeline geçireceğiz. Hem alıcının hem satıcının yani hem üretenin hem pazarlayanın cümle ayrımsız hukuki güvencede olduğu ayrımsız dizge getiriyoruz. Bunların birlikte kadınlarımız elbette ki haddinden fazla eke. Biz buna öze gün diyoruz. Bu öze dönüşün gerçekleşmesi amacıyla kadın çiftçilerimiz ile ilişkin sigortalılık anlamında tıpkısı çalışmamız var” ifadelerini kullandı.

UN SDSN Türkiye üyesi Bahçeşehir Üniversitesi’nin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Beşkese, “Eş çiftçilerin arazilere topluluk olmaları noktasında haddinden fazla farklılıklar var. Tıpkısı güruh değişik ülkede sahiplenme noktasında dahi sıkıntılar yaşanıyor. Araştırmalara göre kadınlara hareketli kaynak tasarruf izni verilirse yüzde 20-30 civarında artabilir. Buna sınırlı namına dünyada haris insanların sayısını yüzde 12 ila yüzde 17’lik düşüşü getirecektir. Bunun olması üzere takkadak kadınlara düzgün etkin aynı türe tanınması gerekiyor. Tarımda iştirakçi kendisine kadından bahsetmiyoruz, tarımda karar verici adına bir kadından bahsediyoruz” dedi.

Zirvede ayrıca UN SDSN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Tamer Atabarut moderatörlüğünde ‘Küresel Gıda Güvenliği İçin Sürdürülebilir Tarım ve Kadının Rolü’ paneli gerçekleştirildi. Panele, Konfedere Uluslar Acun Azık Programı Mutluluk Direktörü Parvathy Ramaswami, Coca-Cola Türkiye Avrasya ve Orta Doğu Operasyonu Başkanı Jeny Stoichkova ve Bahçeşehir Üniversitesi SÜGAM Direktörü Dr. Pınar Özuyar katıldı. Şahika, toptan azık güvenliği üzere sürdürülebilir ekincilik ile kadının rolü ve kudretli kadın girişimcilerin deneyimlerini aktardığı panellerle devam etti.

UN SDSN, dünyada sürdürülebilir kalkınma amaçlarının hayata geçirilmesi üzere üniversiteler ve araştırı kurumları ile gelişigüzel hal üretiyor.

Share: