11 projeyle, 2 bin 561 çiftçiye bindi sağlandı

Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, kentte hesaplı tarım yatırımları ve projeleri yorum toplantısında, yılın önceki 6 ayında hayata geçirdikleri 11 projeyle devlet genelinde toplamda 2 bin 561 çiftçiye destek sağladıklarını anlatım ederek, “Toplamda 3 milyon 941 bin 716 TL bütçeli projelerimizle çiftçilerimizin birlikte olduk” dedi.

Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya başkanlığında Bilecik’teki ekincilik yatırımları ve projeleri yorum toplantısı düzenlendi. Bilecik İl Özel İdaresi Umumi Sekreteri Seda Bayrakçı, Ekincilik İl Müdürü Necmettin Yâren ve hava yetkililerin hazır bulunduğu toplantıda Ilbay Kızılkaya icraat üzerine bilgilendirme aldı.

Yılın önce 6 ayında Bilecik Valiliği, İl Hususi İdaresi, Bilecik Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü ve benzeri kalkınma ajansı destekli toplamda 11 projenin hayata geçirildiği açıklandı. Bilecik tarımını yükseltmek üzere desteklenen 11 projenin içerisinde; Tarımla El Ele Bahtiyar Geleceğe Projesi, Kontekst Günâşık Üretimimi Arttırma Projesi, Çilek Üretimini Ihya Projesi, Arıcılığı Geliştirme ve Çağdaş Arıcılık Projesi, Ahududu Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi, Koz Yetiştiriciliğini Yaygınlaştırma Projesi, Trabzon Hurması Yetiştiriciliğini Ihya Projesi, Çayır Tırtılı ile Savaşım Projesi, Tarlada Nohut Nadası Unut Projesi, Dane Darı Üretimini Yaygınlaştırma Projesi ve Çayır Mera Islah Projesi’nin vadi aldığı belirtildi.

13 proje henüz hazırlanma aşamasında

Ayrıca tekrar Çukurören Biberi Kurutma Tesisi Projesi ve Osmaneli Yaylaları Sulanıyor Zirai Istihsal Katlanıyor Projesi’nin münakasa aşamasında olduğu ve mümasil zamanda tamamlanarak hayata geçirileceği açıklandı. Gayrı yandan 13 projenin elan hazırlanma aşamasında olduğu ve önümüzdeki aylarda uygulanmaya başlanacağı yapılan açıklamada yer aldı.

“3 milyon 941 bin 716 TL bütçeli projelerimizle çiftçilerimizin beraberinde olduk”

Konuyla ait açıklamalarda mevcut Ilbay Kızılkaya, devletin kamu imkanlarıyla üreticilerin değme ahit yanı sıra olduğunu vurgulayarak, “Bilecik’imizin yerine reva şekilde yılın önceki 6 ayında hayata geçirdiğimiz 11 projeyle diyar genelinde toplamda 2 bin 561 çiftçiye destek sağlayarak Bilecik’imizin tarımını geliştirmeye ve desteklemeye çalıştık. Toplamda 3 milyon 941 bin 716 TL bütçeli projelerimizle çiftçilerimizin beraberinde olduk” ifadelerine yer verdi.

“2022 yılı içerisinde hep 7 bin 631’in üstünde üreticimize ulaşacağız”

Antrparantez 3 milyon 674 bin 267 TL bütçeli iki projenin elan buyurmak için olduğunu vurgulayan Vali Kızılkaya, “Yılsonuna kadar uygulamaya koyacağımız 13 projeyle 5 bin 300’ün üstünde çiftçimize henüz destek sağlamayı hedefliyoruz. Böylecene 2022 yılı içerisinde hep 7 bin 631’in üstünde üreticimize ulaşacağız. Yekpare bu projeler tamamlandığında memleketimizde planlı tarımsal faaliyetlerde yavaş bire bir modernleşme ve yapıt bazlı yaygınlaşma olacaktır. Ürettikçe, Bilecik’imiz kazanacak, ülkemiz kazanacak, bizler kazanacağız. Bizlere düşen sunu şişman misyon üretenin doğrulamak ve desteklemektir. Bilecik’imizin tarımına bindi veren, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Birim Kirişci’ye, Milletvekilimiz Doğruca Yağcı’ya, İl Umumi Meclis Başkanımız Osman Yılmaz’a ve divan üyelerimize, İl Hususi İdaresi, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri ve personeline, kıpırdak Türkiye için üreten ve çalışan çiftçilerimize ve emeği gecen herkese şükranlarımı sunarım” diye niteleyerek yapılan ve yapımı planlanan kül projelerin Bilecik’e hoş olmasını diledi. – BİLECİK

Share: